”hosting”

En Kolay İngilizce Öğrenme Yöntemleri Nedir?

”Forex”

Gelişen ve değişen dünya şartlarında farklı bir yabancı dil bilmek artık eskisinden daha önemli bir hale geldi. İnternet ve seyahat olanakları ile artık farklı ülke insanlarının arasında sınır kalktı. Bu da tüm herkesi ortak bir dilde buluşmaya yöneltti, evet tabi ki İngilizce! Dünya ülkelerinin kendi arasında toplanarak ortak aldıkları ve anlaşma ile mühürledikleri bir karar olmasa da kabul edilen bir gerçek var ki dünya insanlarının ortak dili İngilizcedir.

Elimizdeki imkânlar bizi telefonumuza indirerek aşama aşama oyun gibi ilerleyebileceğimiz bir mobil uygulama ile İngilizce öğrenme şansını bize sunuyor. Mesela Duolingo bunlardan biri, sizi aşama aşama ilerleten, yaptığı testlerle de öğrendiklerinizi pekiştirmenizi sağlayan güzel bir uygulama. Bir diğer güzel uygulamalardan olan Voscreen ise size bir video kesiti sunarak İngilizce veya Türkçe karşılığını şıklı şekilde tahmin etmenizi istiyor. Eğlenerek, görsel hafızanıza da kelimeyi işleyen güzel bir metot.

Peki, nereden başlamalı İngilizce öğrenmeye! İngilizce öğrenmenin en kolay yolu nedir? Gelin tüm aşamalarıyla en kolay İngilizce öğrenme yöntemlerini irdeleyelim.

Nereden İngilizce Öğrenmeye Başlayabilirsiniz?

Merak ve istek, İngilizce öğrenme dendiğinde akla gelen ilk kurallardan olsa gerek. Keşke Matrixvari bir şekilde direkt olarak İngilizce dil seçeneğini kendimize yükleyip konuşabilseydik ama maalesef şimdilik böyle bir imkânımız yok. Bu yüzden yalnızca öğrenmek için öğrenmeye çalışmamalı, aynı zamanda İngilizce öğrenmeye de istekli olmalıyız. Sonrasında yapmamız gereken şey ise kelime dağarcığımızı genişletmek olacak. Bu anadilimiz de olsa farklı bir dil de olsa geçerli bir adımdır, konuşamayan, derdini anlatamayan biri için arkasından eleştirmek için ne deriz “Bu da iki kelimeyi bir araya getiremiyor!” deriz. Bu sebeple cebimizde bol bol kelime biriktirmemiz bu işin olmazsa olmazıdır.

Dünyanın En Tehlikeli 10 Mesleği Nedir?
İLGİLİ İÇERİKLER

Peki, kolay ve akılda kalıcı bir şekilde İngilizce kelime dağarcığınızı hangi yöntemlerle genişletebiliriz? Mesela, alt yazılı İngilizce dizi ve filmler izleyebiliriz. Eskiden olduğu gibi bir dizi veya filmi uzunca bir süre beklemiyoruz ya da beklediğimiz dizi – film varsa beklerken hoop alternatif bulup ona yöneliyoruz. Yani anlatmaya çalıştığımız, elimizde bolca kelime öğrenebileceğimiz ve daha da güzeli eğlenirken İngilizce kelime öğrenebileceğimiz kaynak mevcut. İzlemek size sıkıcı mı geliyor, yine teknolojiyi bol bulduk saçalım o halde!

Çevrimdışı bile dinleyebildiğimiz bir sürü müzik platformu var, elimize İngilizce – Türkçe sözlük alıp sevdiğimiz yabancı şarkıları açarak şarkının içinde neler geçtiğini neden öğrenmiyoruz? İnteraktif bir şeylere ne dersiniz peki? Hem de bizzat anadili İngilizce olan insanlarla? Ülkemizde “Kelimelik” olarak bilinen, dünya çapında ismiyle scrabble olan kelime bulma oyunuyla hem eğlenip hem kelime öğrenmek çok güzel olurdu elbette.

En İyi İngilizce Eğitimine Başlama Yaşı Nedir?

Yabancı dil öğrenme yaşı konusunda en uygun yaş ne olmalı sorusu için genel halk inanışı “Ne kadar erken o kadar iyi” şeklindedir. Peki, bu yaygın inanış ne kadar doğrudur? Gerçekten de insanın yaşı ne kadar ufak olursa o kadar iyi mi çift dil öğrenmeye hazır olur? Yoksa daha yeni dil öğrenmeye başlayan ve dünyayı yeni yeni keşfetmeye başlayan sevimli dostlarımızın o küçücük bedenlerine kaldıramayacakları yükler mi yüklüyoruz. İnanış ve bu konudaki kabul görerek sabitleşmiş fikirleri bir kenara bırakalım, bilimsel olarak İngilizce öğrenmenin ideal yaşı nedir? Yapılan araştırmalar daha dil edinimini tamamlayamamış bebekler için ikinci bir dil öğretimine başlanmasının bebeği asabileştirdiği ve dil ediniminde de gerilediği yönünde!

British Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar “Yaş ve İkinci Dil Öğrenme Üzerine Üç Yanılgı” isimli yayınladıkları makalede belirli bir yaşın sonrasında ikinci dil öğreniminin güçleşmesi ile ilgili kanıya karşı çıkıyorlar. İkinci dil öğrenme üzerine bahsettikleri üç yanılgının ilki ise küçük yaştaki çocukların ve bebeklerin ikinci dil edinimini daha çabuk ve verimli yapabilmeleri üzerine. Fakat yapılan araştırmalarda görünen odur ki, tecrübesiz, sonuç çıkarma, karşılaştırma kabiliyetleri daha tam gelişmemiş bu sevimli minikler aslında yaygın bilinenin aksine ikinci dil öğrenmek için yeterli seviyede değiller. British Columbia Üniversitesi araştırmacılarının diğer yaygın ve yanılgı olarak gördükleri konu ise yaşın ilerledikçe ikinci dil öğrenmede güçlük yaşanacağı.

Edinburgh Üniversitesi’nde İki dillilik Merkezi yöneticisi gelişimsel dilbilimi profesörü Antonella Sorace de “Yaşla birlikte her şey kötüye gitmiyor” görüşünde. İngilizce öğrenen Katalan-İspanyol binlerce öğrenci üzerinde yapılan araştırma da göstermiştir ki yaşı daha büyük olan öğrenciler genç olanlara göre ikinci dil öğrenimine daha yatkınlar. Yani halk arasındaki ne kadar erkense o denli kolay ikinci dil öğrenileceği görüşünü, yapılan araştırmada sonuç ve veriler doğrulamıyor.

Gelelim üçüncü yanılgıya, üçüncü yanılgı ikincinin devamı şeklinde. Halk arasındaki bu yaygın gençler kolay öğrenir, yaş ilerledikçe ikinci dil öğrenimi zorlaşır görüşüne inanmayı yapılan üçüncü yanılgı şeklinde yorumlamışlar. Bu yanılgı dil öğrenimi konusunda yaşını yeterli bulmayan insanların motivasyonunu ve cesaretini kırarak odaklanmayı engelliyor ve ardında başarısızlığı getiriyor.

Özetle, ikinci dil edinimi için hiçbir şeyin cesaretinizi kırmasına izin vermeyin, dil öğrenimi istekle olur, siz yeter ki isteyin.

Evde İngilizce Nasıl Öğrenilir?

En Kolay İngilizce Öğrenme Yöntemleri Nedir?

Özellikle Coronavirüs pandemisini yaşadığımız ve kendimizi izole ettiğimiz bu günlerde evde yapılacak etkinlikler aramaya başladık. Bunu evde İngilizce öğrenmek için bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Karşılıklı sohbet edilerek dil öğrenmenize yardımcı olan internet siteleri üzerinden İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Hellotalk uygulaması ile yabancılarla karşılıklı sohbet ederek interaktif şekilde öğrenebilirsiniz. Dilerseniz evinizde İngilizce bir blog veya günlük tutabilirsiniz.

Türkçe bir makale bulup, onu sözlük yardımıyla İngilizceye çevirmeye çalışabilirsiniz. Bu da oldukça verimli olacaktır. Eğer bir oyun tutkunuysanız İngilizce konuşulan bir çevrimiçi oyunda hem yeni oyuncu dostlar edinebilirsiniz hem de onların günlük konuşmalarına aşina olarak telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. Eğlenceli ve sosyal bir fikir gibi durmuyor mu? Yabancı dildeki klasikleri orijinal dilinde okumak da bu yolda size çok şey katacaktır. Charlie and the Chocolate Factory – Charlie ve Çikolata Fabrikası’nı veya Animal Farm – Hayvan Çiftliği’ni okuyabilirsiniz örnek olarak.

İngilizce Öğrenme Aşamaları Nedir?

İngilizce öğrenirken seviye seviye ilerlemek gereklidir. Öğrenmeye yeni başladığınızda kullanacağınız seviye ile öğrenmenizin ilerlediği durumda kullanacağınız seviye elbette aynı olmayacaktır. Biz de aşağıda bu seviyelere ve her seviyenin gerektirdiği becerilere yer verdik.

Bu aşamaların günümüzde CEF (Common European Framework) denilen ve tüm Avrupa’da kabul gören İngilizce öğrenme aşamaları ile benzer verildiğini belirtmemizde fayda var.

Seviye Seviye Sınıfı Tanım CEFR Seviyesi*
9 Çok İleri İngilizceyi ana dil seviyesinde konuşabiliyor ve anlayabiliyorum. C2
8 İleri Çok iyi konuşabiliyor ve anlayabiliyorum fakat bazen bana tanıdık gelmeyen durumlar ve kelimeler söz konusu olunca sorun yaşayabiliyorum. C2
7 İleri-Öncesi İyi derecede konuşabiliyor ve anlayabiliyorum fakat yine de hatalar yapabiliyorum ve insanlar bazen beni net bir şekilde anlayamıyor. C1
6 Üst-Orta Çok zorluk çekmeden iletişim kurabiliyorum fakat yine de birçok hata yapıyorum ve bazen yanlış anlaşılıyorum. B2
5 Orta Oldukça iyi konuşabiliyor ve anlayabiliyorum ve temel zamanları kullanabiliyorum. Fakat daha karmaşık gramer yapıları ve kelimeler söz konusu olunca sorun yaşıyorum. B1
4 Alt-Orta Basit cümleler kurabiliyorum ve konuşmanın ana fikrini anlayabiliyorum. Fakat daha çok kelime bilmeye ihtiyaç duyuyorum. B1
3 Orta Öncesi Basitçe iletişim kurabiliyor ve sadece bana kolay ve tanıdık gelen durumları anlayabiliyorum. A2
2 Temel Birkaç İngilizce cümle anlayabiliyor ve söyleyebiliyorum. A1/2
1 Başlangıç Hiç İngilizce konuşmuyorum  

Başlangıç Seviyesi

Başlangıç seviyesi olarak bildiğimiz seviye tüm İngilizce kurslarında sizin hiç İngilizce bilmediğinizi varsayarak başladığınız seviyedir. Yukarıda yer alan tabloda da görebileceğiniz gibi bu seviyede İngilizceye dair herhangi bir iletişim becerisi kullanamıyor ya da anlayamıyorsunuzdur.

Hiç bilmediğiniz bir dile başlarken her daim o dilin “Başlangıç” seviyesinde konuşanı olursunuz.

Herhangi bir İngilizce becerisi kullanılamayan bu seviye haliyle bir seviye etiketine de tabii olamıyor.

Temel Seviye

Bir sonraki aşama ya da seviye ise “temel seviye” yani elementary şeklinde adlandırılmaktadır.

Bu seviyede dilin nasıl kullanılabildiğine dair belirli yetkinlikler yer almaktadır.

CEFR tarafından belirlenen seviye yeterliliklerine göre bu seviyede bir dil kullanıcısından beklenen özellikler şu şekildedir:

” Somut gereksinimlerini karşılayabilmek adına bilinen, günlük ifadeleri ve çok temel deyimleri anlayabilir ve kullanabilir. Kendini ya da başkalarını tanıtabilir, bu bağlamda, nerede oturduğu, kimleri tanıdığı, sahip oldukları ve benzeri temel sorular yoluyla iletişim kurabilir. Konuştuğu kişilerin yavaş ve anlaşılır bir şekilde konuşması ve yardıma hazır olması halinde basit düzeyde iletişim kurabilir.”

Detaylı becerileri inceleyecek olursak;

– Kendini basitçe tanıtabilir ve basit selamlar kullanabilir.

– Kendisinin ve diğerlerinin nereli olduğunu söyleyebilir ve şehrinin temel bir tanımını verebilir.

– Basitçe aile ve meslektaşları hakkında konuşur, onların görünüşlerini ve kişiliklerini anlatabilir.

– Giysilerden temel düzeyde bahsedebilir ve satış görevlilerine bunlarla ilgili basit sorular sorabilir.

– Favori yiyecekleri hakkında konuşabilir ve paket servis yiyecekleri için basit siparişler verebilir.

– Günlük aktiviteler hakkında konuşabilir ve arkadaşları ve meslektaşlarıyla buluşmalar düzenleyebilir.

– Mevcut hava koşullarını tanımlayabilir ve hava tahminine göre aktiviteler önerebilir.

– Sağlığı hakkında genel terimlerle konuşabilir ve genel tıbbi semptomları bir doktora anlatabilir.

– Evinin yerini tarif edebilir ve basit talimatlar verebilir.

– Hobileri ve ilgi alanları hakkında konuşabilir ve arkadaşları veya meslektaşları ile eğlenceli aktiviteler için planlar yapabilir.

– Bir otelde check-in ve check-out dâhil temel işlemleri tamamlayabilir.

Orta Seviye

Orta seviye olarak adlandırılan seviye ise kişinin temel üstünde fakat ileri altında bir seviyedeki becerileri kullanabiliyor olmasıdır. Yine Common European Framework örneğini incelersek; kullanılan beceriler aşağıdaki gibidir:

“Kişisel, aile, alışveriş, iş ve yakın çevre ile ilgili konularda çok sık kullanılan temel deyimleri ve cümleleri anlayabilir. Bildiği, alışılmış konularda doğrudan bilgi alışverişinde bulunarak basit düzeyde iletişim kurabilir. Basit bir dil kullanarak kendi özgeçmişi ve yakın çevresi hakkında bilgi verebilir ve anlık gereksinimleri karşılayabilir.

Detaylı beceriler ise aşağıda listelenmiştir:

– İş arkadaşlarının işyerindeki performansını değerlendirebilir.

– Olayları geçmişiyle ilişkilendirebilir.

– Geçmiş yaşamını tanımlayabilir, önemli kilometre taşları hakkında ayrıntılar verebilir.

– Evinde birini ağırlayabilir veya evinde bir arkadaşını veya meslektaşını ziyaret edebilir.

– Tatil planlarını hakkında konuşabilir ve daha sonra arkadaşlarına ve meslektaşlarına tatilinden bahsedebilir.

– Doğa hakkında konuşabilir ve ülkesindeki hayvanları ve doğal alanları görmek için seyahat edebilir.

– Beğendiği filmler hakkında konuşabilir ve arkadaşlarıyla izleyeceği bir film seçebilir.

– Kıyafetleri ve ne tür kıyafetler giymeyi sevdiğini tartışabilir.

– Bilindik konularda toplantılara katılmak dâhil, işyerinde temel iletişimde bulunabilir.

– Bir kazayı veya yaralanmayı tarif edebilir, bir doktordan tıbbi yardım alabilir ve ilaç için bir reçete doldurabilir.

– Basit sosyalleşme, misafir ağırlama ve sosyal ortam oluşturma etkinliklerine katılabilir.

– Uzmanlık alanındaki basit iş tekliflerini anlayabilir ve iş teklifi yapabilir.

– Oyun oynarken oyun kuralları hakkında konuşabilir ve bu kuralları açıklayabilir.

Orta İleri Seviye

Orta seviyenin bir üstü olan ve İngilizce “Upper-Intermediate” olarak adlandırılan seviyedir. Bu seviyede dil kullanıcısı artık yavaş yavaş kendine yeni beceriler eklemeye başlamakta ve İngilizceyi orta seviyeye göre daha verimli kullanabilmektedir.

“Günlük yaşamda, işte ya da okulda, sık karşılaştığı ve tanıdık olduğu konulara dayalı yazılı ve sözlü ifadeleri ana hatlarıyla anlayabilir. Seyahatlerde, dilin konuşulduğu yerlerde karşılaşılabilecek çoğu durumların üstesinden gelebilir. Kişisel ilgi alanları doğrultusunda ya da bildiği konularda, basit, ancak fikirler arası bağlantıların oluşturulmuş olduğu metinler yoluyla kendini ifade edebilir. Yaşadığı olayları ve deneyimlerini aktarabilir; düşlerinden, umutlarından ve isteklerinden söz edebilir, görüşlerini ve planlarını kısaca nedenleriyle ortaya koyabilir.”

Detaylı beceriler aşağıda listelenmiştir:

– Kişisel ve profesyonel umutları ve gelecek hayalleri hakkında konuşabilir.

– Uzmanlık alanındaki bir iş için bir iş görüşmesi ve mülakat ayarlayabilir.

– Televizyon izleme alışkanlıkları ve favori programları hakkında konuşabilir.

– Eğitimini ve gelecekteki eğitim planlarını anlatabilir.

– En sevdiği müzikten ve müzik trendlerinden bahsedebilir ve canlı müzik dinlemek için dışarıda bir gece planlayabilir.

– Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürme hakkında konuşabilir ve sağlıklı alışkanlıklar hakkında tavsiye vererek alabilir.

– Sosyal medya aracılığıyla insanlarla tanışmak dâhil ilişkiler ve flört hakkında konuşabilir.

– Bir restorana gidebilir, yemek sipariş edebilir, bir akşam yemeği sohbetine katılabilir ve yemeğinin parasını ödeyebilir.

– İşyeri güvenliği sorunlarını tartışabilir, bir yaralanmayı bildirebilir, kuralları ve düzenlemeleri açıklayabilir.

– Kibar ve kaba davranışlar arasındaki farkları bilebilir ve uygun ortamlarda uygun konseptte konuşabilir.

İleri Düzey

Seviyelerin ilerleyişinden fark edildiği üzere, her bir seviye bir sonraki adım için hazırlık niteliğindedir aslında. İleri düzey de pek çok işverenin talep ettiği seviye olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya dili olan İngilizceyi elbette en az ileri düzeyde kullanabiliyor olmanız beklenmektedir.

Bu seviyenin getirdiği beceriler ise şu şekildedir:

“Soyut ve somut konulara dayalı karmaşık metinlerin ana fikrini anlayabilir, kendi uzmanlık alanı olan konularda teknik tartışmalar yürütebilir Çok zorlanmadan, belli ölçüde doğal ve akıcı bir dil kullanarak anadilde konuşan birisiyle iletişim kurabilir. Farklı konularda, ayrıntılı ve anlaşılır bir şekilde kendini ifade edebilir ve bir konunun olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koyarak kendi bakış açısını yansıtabilir.

Farklı yapıya sahip uzun ve karmaşık metinleri anlayabilir ve bu metinlerdeki dolaylı anlatımları ve imaları fark edebilir. Gereksinim duyduğu ifadeleri fazla zorlanmadan bularak kendini doğal ve akıcı bir şekilde ifade edebilir. Dili akademik ve mesleki amaçlar için ve günlük yaşamda esnek ve etkili bir şekilde kullanabilir. Karmaşık konularda, bağlantıların ve ilişkilerin açıkça ortaya konduğu, iyi yapılandırılmış, ayrıntılar içeren metinler yoluyla kendini akıcı bir şekilde ifade edebilir.”

Detaylı beceriler aşağıda listelenmiştir:

– Motivasyonu yükseltmek, başarılı bir ekip oluşturmak da dâhil olmak üzere başarı ile ilgili konuları ayrıntılı olarak tartışabilir

– En sevdiği tablolar veya beğendiği binaların mimarisi hakkında bir miktar ayrıntılı konuşabilir.

– Toplumsal sorunları, sorunlar için olası çözümleri ve şirketlerin bu çözümlerde hangi rolü oynayabileceğini tartışabilir.

– Tasarruf, sürdürülebilirlik ve doğa koruması hakkındaki tartışmalara katılabilir.

– Haberlerdeki olaylar ve konular hakkında ve bunların insanları ve şirketleri nasıl etkilediği hakkında konuşabilir.

– İş değiştirmek ve tehlikeli sporlar yapmak dâhil yaşamdaki riskler hakkında konuşabilir.

– Çeşitli eğitim biçimlerini ve okulları ayrı ayrı karşılaştırabilir.

– Alay ya da ironi gibi ince söz sanatları dâhil olmak üzere çeşitli mizah türlerini kullanabilir ve bunlar hakkında yorum yapabilir.

– Doğrudan, dolaylı, resmi ve gayri resmi gibi çeşitli iletişim tarzlarını anlayabilir.

– İş-yaşam dengesi ve ev ortamı dâhil yaşam kalitesi ile ilgili konuları tartışabilir.

– Sivil itaatsizlik gibi etikle ilgili sorunları anlayabilir ve tartışabilir.

Uzman Düzeyi

İngilizce öğrenirken gelinebilecek en üst seviye ana dile yakın konuşulan uzman düzeyidir. Bu seviyede bir dil kullanıcısı her ihtiyacını ana dilinde olduğu gibi karşılayabilmekte ve rahatlıkla iletişim kurabilmektedir.

Bu seviyede olup olmadığınızı merak ediyorsanız aşağıda verilen CEF tanımını inceleyip karar verebilirsiniz.

” Duyduğu ve okuduğu her şeyi kolayca anlayabilir. Farklı yazılı ya da sözlü kaynaklardan edindiği bilgiyi özetleyebilir, bu kaynaklara dayalı olarak bir tartışmayı yapılandırabilir, akıcı ve doğal bir anlatım ile sunabilir. Akıcı bir dil kullanarak kendini tam anlamıyla ifade edebilir. Karmaşık durumlarda bile kendini ifade ederken ince anlam farklarından yararlanabilir.”

Detaylı beceriler aşağıda listelenmiştir:

– Robotlar ve yeni icatlar da dâhil olmak üzere bilim ve teknolojiyle ilgili konuları tartışabilir.

– Ünlüler ve ünlü aktivizmi hakkındaki söylentiler hakkında konuşabilir.

– Konuşmasında ve yazmasında yaratıcılığı desteklemek için çeşitli teknikler kullanabilir.

– Finansal planlamayı tartışabilir. Kişisel finans hakkında tavsiye verebilir ve verilen tavsiyeleri rahatlıkla anlayabilir.

– Hayatındaki stresten ve arkadaşlarının ya da meslektaşlarının hayatlarından bahsedebilir.

– Çok çeşitli konularda araştırma yapma tekniklerini kullanabilir ve bu teknikler hakkında tartışabilir.

Tüm bu becerilerde; her bir seviyenin kendisinden bir önceki seviyenin de becerilerini taşıdığının ve eklenerek ilerlediğinin unutulmaması gereklidir.

Yabancı Dil Öğreniminde Yardımcı Kaynaklar

Yabancı dil öğrenirken elbette bunu güvenilir kaynaklar eşliğinde yapmamız gerekecektir.

Biz de sizler için bu kaynaklardan bir derleme yaptık.

İngilizce Seviyenizi Test Etmek

İşe elbette seviyenizi bilmekten başlamanız gerekecektir. Kendi kendini değerlendirmek her zaman kolay olmadığından, İngilizce seviyenizi nasıl belirleyeceğiniz konusunda size yol gösterecek bir rehbere ihtiyaç duyabilirsiniz.  Bu konuda British Council size yardımcı olacaktır.

EdX İngilizce Dersleri

EdX, dünyanın en iyi üniversitelerinden tonlarca ücretsiz çevrimiçi ders sunmaktadır. Sundukları İngilizce dersleri arasında “Gazeteciler için İngilizce”, “İngilizce E-posta Yazma Kuralları” ve “İngilizce Dilbilgisi ve Stil” bulunmaktadır. Site aracılığıyla takip edebileceğiniz bazı makul fiyatlı profesyonel sertifika programları da mevcut.

British Council

Birleşik Krallık’ta kültür ve eğitimi teşvik eden bir devlet kuruluşu olan British Council tarafından oluşturulan bu web sitesi mükemmel bir kaynak. Dersleri, okuma ve dinleme-anlama, konuşma ve yazma alıştırmalarını ve ayrıca iş İngilizcesi için özel ipuçlarını bir araya getirir.

Ayrıca En çok kullanılan İngilizce Kelimeler de öğrenmeniz için her zaman incelemeniz gereken bir konudur. Bu kelimeler İngilizcede “frequency list” şeklinde adlandırılır ve günlük konuşmada en çok kullanılan kelimeleri ifade eder.

TED Talks

TED, “yayılmaya değer fikirler” üzerine konferanslara ev sahipliği yapıyor. Web sitelerinde İngilizce kısa, oldukça ilginç videolar var. Dahası, çoğu videonun birkaç başka dilde altyazıları da var. İngilizce öğrenirken kullanılabilecek verimli kaynaklardan biri diyebiliriz.

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu