Alışveriş Rehberi

İndirim Kodları Neden Siz Kullandığınızda Hep Geçersizdir?

İndirim Kodları Neden Siz Kullandığınızda Hep Geçersizdir?

Bu sorunun bir benzeri de “trafikte sizin şerit neden hep en yavaş ilerleyen şerittir?” şeklinde sorulur. Aslında bu iki soru da dünyaya “kötümser” bir bakış açısını temsil eder. Kötümser bakış yerine “gerçekçi” bakış açısı ise, “tüm şeritler ortalamada rastlantısal bir hızda gider ve sizin hangi şeritte olacağınız da rastlantısal şekilde gerçekleşir” der ve matematiksel açıdan bakıldığında sizin şeridinizin de diğerleriyle (sonsuz kez hesaplandığında) aynı hızda gittiğini bilimsel olarak ortaya koyar.

İndirim Kodları Neden Siz Kullandığınızda Hep Geçersizdir?

Benzer bir açıklama paranın yazı veya tura düşmesi konusunda şöyle yapılır: Paranın her havaya attığınızda yere yazı veya tura olarak düşme ihtimali %50’dir. Fakat siz parayı 10 kez attığınızda %80 yazı, %20 tura olarak düşebilir (veya herhangi başka bir yüzde oran da ortaya çıkabilir) çünkü sonuçlar tamamen rastlantısaldır. Ne yeryüzü kanunları, ne de devletin yasaları o paraya yazı veya tura gelmesini emredemez. Peki sonuç neden siz attığınızda %50-50 olacağına %80-20 olabilir?

İLGİLİ BİLGİ:
Tesettür kap ve ceket, kap ve ceket 2018, Kap ve ceket yeni çıkanlar

Açıklayalım: Doğa kanunları ve matematik kuralları, tek bir atış için değil, o para 1000 kereden daha fazla, hatta 1.000.000 kereden daha fazla, hatta milyarlarca kereden daha fazla, kısacası o para “sonsuz” kere havaya atıldığında %50 yazı, %50 tura gelme ihtimali olduğunu söyler. Yani paranın şimdi 2 kez havaya atılırsa, 1 kez yazı 1 kez tura düşeceğini kimse garanti edemez.

Aynı şekilde bir indirim kodunun da indirim verdiği söylenir ama siz şimdi kullandığınızda geçip geçmeyeceği garanti edilemez. Bu konuda tam olarak ne demek istediğimizi siz de incelemek ve sağlamasını yapmak isterseniz indirimkodu.com sitesine gidip bakalım. Bu sitenin ana sayfasında şu an itibarıyla 14 adet indirim kodu dizilmiş ve bu kodların tümünün geçtiği iddia ediliyor. Ama öte yandan “Kullanım Şartları” bölümünde ise şöyle yazıyor:

Sitemizde yer alan tüm indirim kodları ve kampanya haberleri, gerek ilgili mağazadan, mağazanın sitesinden veya sosyal paylaşımlarından, gerek mağazanın kullanıcılarına veya iş ortaklarına gönderdiği e-posta veya kataloglardan, gerekse basın bültenleri, indirim blogları ve alışveriş forumlarından özenle toplanmış ve azami itina gösterilerek kullanımınıza sunulmuştur. Ayrıca bazı kodlar da kullanıcılarımız tarafından bize iletilmiş ve diğer kullanıcılarımızın istifadesine sunulmuştur.

Tarafımızdan özveri ile toplanıp kullanımınıza ücretsiz sunulan bu kodlar dönem dönem geçersiz olurlarsa şimdiden özür dileriz; çünkü indirim kodları “kişiye özel” veya “tek kullanımlık” olabileceği gibi “stoklarla sınırlı” da olabilir. Bazı kodlar ise “sadece bazı ürünlerde” (mesela bazı marka ve kategorilerde) veya “bazı günlerde” (mesela sadece hafta sonlarında) veya “bazı şartlar dâhilinde” (mesela 2 ürün alındığında veya belli bir sepet tutarının üzerine çıkıldığında) geçerli olabilir. Ayrıca mağazalar ve iş ortakları, kupon ve kampanyaları istedikleri zaman ve önceden haber verme zorunlulukları olmaksızın durdurma hakkına sahiptirler.

Yani bir kod belki de “geçerli” ama “500 kullanımla sınırlı” ve sizden 1 dakika önce 500’üncü ürünü başka biri aldığı için o kod o an geçerliğini yitirdi. Bu noktada “Neden benim kullandığım kod hep geçersiz oluyor, hâlbuki arkadaşlarımın kullandığı kodlar hep geçerli” demeyin. Bu kötümser bir bakış açısı ve matematikte kötümserliğe yer yoktur.

İLGİLİ BİLGİ:
Reebok Modelleri

Gerçekçi olarak baktığımızda eğer siz bir ürünü beğendiyseniz belki 5.000 kişi daha aynı ürünü beğenmiştir ama bunlardan sadece 500’ü o kodu kullanabilecektir. Ardından gelen 501’den 5.000’e kadar numaralayabileceğimiz 4.500 kişi o kodu kullanamayacaktır. Burada bir kötü niyet veya haksızlık aramaya gerek yoktur. O kampanya mağaza tarafından stoktaki 500 adet ürünü hızlıca bitirmek için yapılmıştır ve amacına ulaşmıştır. Burada sizin şanssız olmanız gibi bir durum yoktur ve yukarıdaki örnekte 5.000 kişinin sadece %10’u o kodu kullanmış ve %90’ı kullanamamıştır.

Aynı gereksiz kötümserliği “trafikte hep yanlış şeridi seçiyor olmanız” algısında da yaşayabilirsiniz. Fakat müsterih olun, sizin şeridiniz en yavaş şerit değildir. Hatta gerçekçi bakmak gerekirse sizin şeridiniz belki de en hızlı şerittir. Peki o zaman neden algınız sizi yanıltır?

İLGİLİ BİLGİ:
Kahvaltı Takımı

Bu soruyu yanıtlamak için şöyle bir örnek verelim: Düşünün ki 5 şeritli bir trafikte siz 3’üncü şeritte gidiyorsunuz ve ileride bir kaza olduğundan tüm şeritler duruyor. Daha sonra 1’inci şerit diğerleri hareketsiz kalırken 10 metre ilerliyor; ardından 2’nci şerit diğerleri hareketsiz kalırken 10 metre ilerliyor; ardından 3’üncü (sizin) şerit diğerleri hareketsiz kalırken 10 metre ilerliyor; ardından 4’üncü şerit diğerleri hareketsiz kalırken 10 metre ilerliyor; son olarak da 5’inci şerit diğerleri hareketsiz kalırken 10 metre ilerliyor.

Bu durumda sizin algınız 4 şeridin (her birinin 1’er dakikadan) toplamda 4 dakika boyunca ilerlediğini; sizin ise sadece 1 dakika ilerlediğinizi kaydettiğinden “sizin en kötü şeritte olduğunuzu” düşündürür. Burada matematiksel yanılgı sizin 4 dakika hareketsiz, 1 dakika hareketli kaldığınızdan kaynaklanır. Hâlbuki tüm şeritler 10’ar metre ilerlemiştir. Sizin şeridiniz diğerlerinden daha kötü değildir; hatta bu örnekte “iyimser bakış açısı” ile bakıldığında en iyi şerit sizinkidir.

İLGİLİ BİLGİ:
Online dijital baskı merkezi, tavsiye ediyoruz! Ürünleri ve kampanyaları

Kısacası algı insanı yanıltabilir. “Facebook’taki tüm arkadaşlarınız eğlenirken siz neden eğlenmiyorsunuz” algısı da böyledir, “Herkesin indirim kodu geçerken ve onlar alışverişi ucuza getirirken sizinki neden geçersiz” algısı da aynı şekilde yanlıştır. Matematikte kötümserlik değil, gerçekçilik söz konusudur ve eğer herhangi bir eylem konusunda matematiksel bir kural varsa o kural (siz de dâhil) herkes için aynıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı