İncir Tohumu Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Google News

İncir tohumu yağı, yaygın incir tohumlarının soğuk preslenmesiyle elde edilen yenilebilir bir bitki yağıdır. Zeytinyağına benzer benzersiz ve hafif bir tada sahiptir, bu da tohum yağını tariflerde sofralık zeytinler için mükemmel bir alternatif haline getirir.

İncir Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? 

İncir tohumlarının gök mavisi rengi, “apigenin” adı verilen bir pigmentten gelir. Bazı durumlarda, tohum yağı gıda katkı maddeleri ile maviye boyanabilir. İncir çekirdeği yağının antioksidan seviyeleri, zeytinyağında bulunanlarla eşittir. Ancak inanılmaz bir antioksidan ve bitkisel besin kaynağı olduğu için, daha fazla işleme tabi tutulmadan olduğu gibi yenebilir. Yağdaki yüksek seviyelerde antioksidanlar ve diğer besinler, serbest radikalleri söndürmeye ve hücrelerde oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olabilir.

İncir tohumu yağı aynı zamanda kolesterol içermeyen sağlıklı omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Her yemek kaşığı zeytinyağında bulunan 3.2 gram ile karşılaştırıldığında ihmal edilebilir bir miktar olan yemek kaşığı başına sadece 0.1 gram omega-6 yağ asidi içerir.

incir tohumu yağı
incir tohumu yağı

Yağın ayrıca kanserle mücadele özelliklerine sahip olduğu bağımsız çalışmalarda gösterilmiştir, bu da onu genel sağlık rutininize sağlıklı bir katkı sağlar.

İncirin hemen hemen her eski uygarlık tarafından yetiştirildiği çok iyi belgelenmiştir, bu yüzden bu meyveler bugüne kadar bu kadar popülerdir.

İncir Ağaçları Özellikleri Nelerdir?   

İncir ağaçları, dut ailesinden bir bitki olan “ficus carica” ​​olarak bilinir. Tek bir ağaç 400 yıl kadar yaşlı olabilir ve 1000 yıla kadar yaşayabilir. İncirin asıl amacının, yapraklarının kuşlara ve hayvanlara barınak sağlama yeteneği olduğu teorize edilmiştir. Ancak yaprakları çok küçük ve geniş olduğu için incir ağacının narin beyaz çiçeklerini rüzgardan ve yağmurdan korur.

Ağaçlar 7 metre yüksekliğe kadar büyür ve hem erkek hem de dişi çiçekler üretir. Ağacın çoğu türü kendi kendine tozlaşır, ancak bazı çeşitler böcekler veya kuşlar tarafından tozlaşmaz ve gerektirir. Çiçeklenme sonrası takip eden meyveler, çeşide bağlı olarak 1-5 cm arasında değişebilir.

İncir ağaçları hemen hemen her türlü hava koşulunda yetiştirilebilir ve tam güneşte en iyi şekilde gelişebilir, ancak kısmi gölgede de iyi büyüyebilir.

İncir tohumları, çok az miktarda su bulunduğunda bile filizlenmesine yardımcı olan “ficain” adlı bir enzim içerir. 4000 yıllarına kadar incir suyunun kullanıldığını gösteren pek çok bilimsel kanıt vardır. Eski Mısırlılar tarafından kan dolaşımını teşvik etmek için.

İncirleri taze ve çiğ olarak yiyebilmenize rağmen, daha çok kurutulmuş ve birçok farklı biçimde yenirler. Kuru incir kurutulabilir veya meyve suyu veya tentür haline getirilebilir. İncir ayrıca haşlanır, reçel haline getirilir, şekerlenir, şurup haline getirilir ve hatta berrak bir alkollü içecek için damıtılır!

İncir ağacının meyvesi, yemek pişirmede ve fırınlamada çok popüler olmasını sağlayan yüksek bir kalori değerine sahiptir. Ancak ağacın meyvesi tek başına yenemeyeceğinden, tamamen olgunlaştığında biraz kırılgan olduğundan, daha uzun süre dayanmaları için genellikle hurma veya kayısı gibi diğer yiyeceklerle tuzlu yemeklerde birleştirilir.

İncir tohumu yağı vitaminler, antioksidanlar ve mineraller açısından zengindir. Aynı zamanda antioksidanlarla dolu olan omega-3 yağ asidinde çok yüksektir. Ayrıca glisemik indeksi (GI) düşüktür, bu nedenle kan şekeri seviyelerinde ani yükselmelere neden olmaz.

incir tohumu yagi s

Bir yemek kaşığı veya  iki tatlı kaşığı incir çekirdeği yağı, günlük E vitamini değerinin yaklaşık %18’ini içerir ve aynı zamanda mükemmel bir tiamin, riboflavin, niasin ve pantotenik asit kaynağıdır.

Ancak incir çekirdeği yağını diğer besinlerden ayıran en önemli özelliklerden biri, linoleik asit (omega-6), alfa-linolenik asit (omega-3) ve stearidonik asit (omega-9) gibi esansiyel yağ asitlerinde çok yüksek olmasıdır. İncir tohumu yağı, “antosiyaninler” adı verilen antioksidan bitki pigmentlerinde de oldukça yüksektir. Bu antioksidanlar, hücrelere verilen zararı durdurmaya ve kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olur. İncir ağacında bulunan 200’den fazla antosiyanin çeşidi vardır, ancak gıda renklendiricileri olarak sadece birkaçı ilgi çekicidir.

İncir tohumu yağı çoğunlukla tekli doymamış ve yüksek dumanlanma noktası sıcaklığına sahip olduğundan, yemek pişirmek için mükemmel bir seçimdir. Yağ ayrıca zengin bakır içeriği nedeniyle mavi renktedir. Bakır, bağışıklık sisteminde önemli bir rol ile birçok biyolojik süreçte hayati bir öneme sahiptir veya rol oynar.

İncir tohumu yağı ile ilgili videolar;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir