İncir Reçeli Nedir, Nasıl Kullanılmalıdır?

Google News

İncir reçeli, incir ve şekerin birbirine eklenmesiyle yapılır, bu da yapışkan bir kıvam oluşturur. Genellikle fırında nadiren kullanılan incirlerle yapılır ve bu nedenle bir inceliktir.

İncir Ağacı Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

İncir ağacı, Hindistan, Sri Lanka ve Kaliforniya gibi subtropikal iklimlerde yetişen tatlı bir ağaç çeşididir.

İncir 2.000 yıldan fazla bir süredir yetiştirilmektedir. Orta Doğu’ya özgüdürler, ancak Romalılar tarafından İtalya ve İspanya’ya nakledildiler. Bugünlerde Avrupa’da büyüyen 1,2 milyondan fazla incir ağacı var.

İncir ağacı, büyümesi çok kolay bir ağaçtır. Bol güneş ışığı aldığı sürece toprağı konusunda çok seçici değildir. Bir incir ağacının meyve vermeye başlaması yaklaşık 5 yıl sürer ve daha sonra ilk hasattan önce bir veya iki yıl daha sürebilir. Bir incir ağacı, genellikle yılda 30 kiloya kadar meyve üretir.

İncir reçeli çeşitli şekillerde kullanılır: Reçel gibi tost üzerine sürüp kuzu ya da tavuk üzerine çeşni olarak kullanabilirsiniz. İncir isteyen tariflerde de kullanabilirsiniz. İncir reçeli, incirler henüz yeşilken toplanıp daha sonra ağaçta tamamen olgunlaşmalarına izin verilerek yapılır.

İncirin tamamen olgunlaşması yaklaşık bir yıl sürer. Ve hasat zamanı geldiğinde, insanlar bir seferde en iyilerinden sadece birkaçını seçerler, böylece diğerlerini boşa harcamazlar. İncirler olgunlaştıktan sonra elle hasat edilir ve bir mutfak robotuna veya blendere konur, burada etleri pürüzsüz bir hamur haline getirilir ve daha sonra kabukları süzülür. Sonuç süt veya süzme peynir gibi görünüyor. İncir reçeli yaklaşık %10 şeker içerir, ancak pektin oranında fazla değildir, bu da ekmek veya tost üzerine sürülmesini çok kolaylaştırır.

incir reçeli
incir reçeli

Geçmişte incirler güneşte kurutularak muhafaza edilirdi. En iyi kuru incirler de koruma için hafif bir asitle muamele edilir, ancak modern zamanlar bu işlemi önemli ölçüde kolaylaştırmıştır. Kurutma ve asitleme işleminden sonra incirler kavanozlara paketlenerek dünyanın dört bir yanındaki bakkallara ve hazır yemek işletmelerine satılabilir.

İncir reçeli, ağaçtan yeni hasat edilmiş yeşil incirlerden yapılır. İncir reçeli işlenmemiş, yani hiçbir koruyucu veya katkı maddesi içermiyor. Ayrıca şeker içermez, bu da onu çok rafa dayanıklı ve uzun süreli depolama için uygun hale getirir.

İncir Reçeli Nasıl Yapılır? 

İncir reçeli yapmak gerçekten çok kolay bir işlemdir. İncirleri mağazadan satın alabilir ve beğeninize reçel yapabilirsiniz. Bununla birlikte, kendi incir reçelinizi sıfırdan yapmak, incir ve şekerin temel bileşenleriyle öğüttüğünüz şeyin kalitesini kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca birkaç dolar tasarruf etmenize yardımcı olabilir, çünkü mağazaya gidip zaten yapılmış olarak satın aldıysanız, bu işi sizin için yapması için başka birine ödeme yapmanız gerekir.

İncir Reçeli Tarifi;

Bu incir reçeli tarifi çok kolay ve sadece birkaç iyi malzemeye ihtiyacınız var: incir, şeker, mutfak robotu ve bir tencere.

1) İncirlerinizi tam olgunlaşmadan toplayın. Onları çok erken seçmek istemezsiniz çünkü yenmeye hazır olduklarında yumuşak ve lastik gibi olurlar. Meyvede yeşil-sarı renklenme veya ciltte siyah noktalar gibi hafif olgunluk belirtileri olana kadar beklerseniz, bunlar incir reçeli yapmak için en iyi seçimdir. İncirleriniz aynı anda hem yeşil hem de olgunsa, reçel yapmak için beyaz olanları kullanın.

2) Hamur haline getirmek için en iyi incirleri seçin. Bunu yapmak için, çok olgun olmayan ve en iyi renge sahip olan ancak yine de üzerlerinde siyah noktalar bulunan meyveleri seçmelisiniz. Tamamen olgunlaşmış ancak üzerinde siyah leke olmayan incirleri seçerseniz, reçelinizin tadı reçelden çok tatlı meyve aromalı bir yayma gibi olacaktır.

incir reçeli
incir reçeli

3) Bir mutfak robotu veya blender alın ve incirlerinizi ekleyin. Onları şeker ve limon suyuyla tatlandırarak veya pürüzsüz hale gelinceye kadar, istediğiniz dokuyu elde edene kadar (bu, incir reçelinizin ne kadar kuru olmasını istediğinize göre de belirleyecektir) öğütün. Beyaz incir kullanıyorsanız, şeker içermediği için şekeri kolayca azaltabilirsiniz.

4) İncir ve şekeri bir tencerede kaynatarak cıvık bir hamur elde edebilirsiniz ya da içindekileri mutfak robotundan kapaklı bir kavanoza alıp ağzını kapatabilirsiniz.

5) Tüketmeden önce birkaç gün yumuşaması için birkaç ay boyunca doğrudan güneş ışığı almayan bir yere koyun. Bu ilk partiyi yemenin yolu tereyağlı dilimlenmiş ekmek. İncir reçelini ekmekle birleştirmenin bir başka klasik parçası olduğu için soğan burada da iyi gider!

6) İlk grubunuz için kavanozu bir parça kağıt ve bir lastik bantla kapatın, ancak sonraki partiler için bunun yerine bir kapak kullanabilirsiniz.

7) İncir reçeliniz oda sıcaklığında yaklaşık 6 ay, buzdolabında 9 ay dayanır. En iyi lezzet için ürünü yine de 2 ay içerisinde tüketmelisiniz.

İncir reçeli ile ilgili videolar;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir