İncir Nasıl Oluşur? İncir İle Arı İlişkisine Çok Şaşıracaksınız!

İncir Nasıl Oluşur? İncir, içerdiği zengin vitamin ve mineraller ile insan sağlığına olumlu yönde faydalar sağlayan bir meyvedir. Kuran’da da adı geçen az sayıdaki meyveden biri olması nedeniyle toplumumuzda özel bir yere sahiptir. İnsanlık tarihinde yenen en eski meyvelerden biridir. İncirin faydaları ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İncir ağacı, ılıman iklimlerde yetişen moraceae familyasına ait bir ağaçtır. Soğuğu pek sevmez. Bu nedenle ülkemizde Akdeniz ikliminin görülebildiği Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Anavatanının Doğu Akdeniz ve Güneybatı Asya olduğu söylenebilir.

İncir ağacı kökleri toprak yüzeyine kadar büyüyebilir. Çok yıllık bir ağaç olduğu için kök sistemi de kalın olabilir. İncir ağaçları yüzlerce yıl yaşayabilir. Erkek ve dişi olmak üzere iki tür incir ağacı vardır. Erkek incir ağacının asıl görevi tozlaşmayı sağlamak ve türün üremesini sağlamaktır. Bu nedenle meyveleri küçüktür. Dişi incir ağacının görevi meyve vermek olarak düşünülebilir. Bu nedenle iri, lezzetli incirler bu ağaçlardan elde edilir.

İncir Nasıl Oluşur?

İncir Nasıl Oluşur?

İncirin arılar sayesinde var olan bir bitki olduğunu söylesek hepiniz büyük ihtimalle şaşıracaksınız. İncir ağaçlarını diğer ağaçlardan ayıran şaşıracağınız bazı özellikler bulunur. Bu özelliklerden ilki incir ağacının çiçek açmamasıdır. Şeftali veya elma gibi ağaçlar ilk olarak çiçek açar daha sonra da meyve vermeye başlar. Ama incirde durum böyle değil. İncir, armuta benzeyen bir koza içerisinde çiçek açmaya başlar. Koza içinde olgunlaşan çiçekler meyve olur.

İncir çiçeği kapalı alanda büyüdüğü için tozlaşma süreci diğer çiçeklerden farklıdır. Doğal olarak, polen için rüzgara veya arılara güvenemezler. İşte burada incir arısı devreye giriyor. İncir arıları olmadan yaşayamazlar. Elbette incir arılarının yaşamak içinde incire ihtiyaçları vardır. Arılar ve incirler arasındaki ilişki, karşılıklı yarar sağlayan tipik bir simbiyotik ilişkidir.

İncir Nasıl Oluşur?

İncir Arıdan Mı Oluşur?

İncirin arılardan yapıldığını hemen hemen herkes bilmez. Dişi incir arısı yumurtalarını erkek incirin içine bırakır. Erkek incirler genetiği gereği yumurtalarını koruyabilecekleri bir ortama sahiptir. Dişi incir arısının antenleri ve kanatları, dişi yumurtlamak için erkek incir içerisine girdiğinde kırılır.

Bu nedenle erkek incirin içine giren arılar dışarı çıkamaz. Sonraki aşamada genç arılara yaşam döngüsünü sürdürme görevi verilir. Erkek larvalar kanatsız doğarlar. Bu arıların görevi dişilerle çiftleşerek incirde tünel kazmaktır. İncirden yavrular çıktıklarında polenleri de yanlarında taşırlar.

İnsanların yediği incirler dişi incirlerdir. Yani arıların girdiği incirler erkek incirdir. İncir arısı yanlışlıkla yediğimiz dişi incirlerin içine girerse üremek için uygun koşulları bulamaz. Normal olarak da burada çoğalamazlar. Arılar incirden yetişmelerine rağmen antensiz ve kanatsız yaşayamazlar. Genellikle arılar dişi incirin içinde ölürler.

İncirin İçinde Arı Mı Var?

İncir içerisinde mutlaka arı vardır. İncirin polenlerini dağıtmak için incir arılarına ihtiyaç vardır. Ancak her incir yediğinizde arı ölüsü de yediğinizi düşünmeyin. Çünkü incir içerisinde arıyı proteinlerine ayıran bazı bileşenler bulunmaktadır. Bu bileşenler arıyı tamamen parçalar.

İncir Nasıl Oluşur?

İncir Nasıl Oluşur? İle İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu