Keşfet

İkinci el bilgisayar alan yerler ve firmalar

İkinci el bilgisayar alan yerler ve firmalar

Kullanmadığımız ve atıl durumda ki ihtiyaç fazlası elektronik ürünleri bir kenara atarak ekonomik ömürlerinin dolmasını ve doğaya zarar vermesini beklemeyin!

Paylaşıp, başka insanların ihtiyacını karşılayarak, satıp ekonomik değer elde ederek, yeniden kullanıma açarak yada bir geri dönüşüm sistemine dahil ederek dünya kaynaklarının korunmasına katkı sağlayalım.

Aslında ihtiyaç sahibi insanlar tarafından kullanılmaya devam edilebilecek ölçüde sağlam yada ufak-tefek tamirler ile yeniden kullanıma sunulabilecek ürünlerin ömrü dolmadan çöpe atılması hem ekonomik kayıplar hem de dünya kaynaklarının kötü bir şekilde kullanılması açısından önemlidir.

Genellikle teknoloji ihraç eden ülkelerde bile bu denli bir tüketim ve harcama çılgınlığı gözlemlenmiyor olmasına rağmen, teknoloji üretmeyen ülkelerde ki elektronik ürünlerin israfı kaygı verici boyutlardadır. Basit bir elektronik cihazın üretiminde kullanılan enerji miktarı, doğaya bırakılan karbon miktarları hesaplandığında, iklim değişikliklerine neden olabilecek derecelere ulaşmış ve dünya kaynaklarını tümüyle tehdit eder bir duruma gelmiş olması şaşırtıcıdır.

Sadece görsel ve estetik kaygılar nedeni ile atılan bu ürünlerin dünya üzerinde oluşturduğu yıkıcı maliyetleri artık herkesin görmesi gerekir. Bu nedenle dünya üzerinde bu tüketim çılgınlığını dizginlemek için bazı sosyal gruplar ortaya çıkarak, kullanım ömrü bitmemiş ikinci el ürünlerin ihtiyaç sahipleri tarafından tekrar kullanılması hedeflenmiştir.

Atmayın, Paylaşın
Paylaşımı amaçlayan de facto bazı grup ve organizasyonlar oluşmuştur. Kullanılmayan ürünlerin ücretsiz olarak değişimini yada ihtiyaç sahiplerine verilmesine dayanan bu sistemler, toplum üzerindeki tüketim dayatmasını bir miktar dizginlemeyi başarmışlardır.

FreeCycle ( https://www.freecycle.org/),
Facebook’da grubu bulunan AtmaVer (https://www.facebook.com/atmaver) gibi topluluklar mevcut. Bu gruplar üzerinden belli ürünlerin verilmesi yada temin edilmesi mümkün.

İkinci El Bilgisayar Alan Yerler Ve Firmalar

Diğer taraftan 2. el bilgisayar, ikinci el notebook gibi kullanılmayan ancak ticari değeri hala var olan ürünlerin ücretsiz verilmesi konusunda bazı sıkıntılar yaşanıyor.
Bu durumla ilgili olarak da çözüm var. Atmak yada vermek istemediğiniz ürünler için
ikinci el bilgisayar alan yerler bulunuyor. Sadece bilgisayar değil ikinci el masaüstü bilgisayar, hard disk, ikinci el monitör, ikinci el kasa, ikinci el ram, ikinci el yazıcılarınızı da satabiliyorsunuz.

Elektronik Geri Dönüşüm Firmaları İle Doğayı Koruyun

Ayrıca kullanılmayacak durumda olan elektronik ürünlerin elektronik atık olarak değerlendirildiği ve ayrıştırıldığı ve elektronik geri dönüşüm yapan firmalarda mevcut. Bu duruma doğal kaynakların en azından bir kısmının tüketilmeden kullanılması için atılmış doğru bir adım olacaktır.

Sizin İçin Önerilen

Bir Cevap Yazın

Ayrıca bakabileceğiniz bilgi

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı