ICF Onaylı Koçluk Eğitimi Nedir?

Google News

ICF, uluslararası koçluk eğitimi derneği anlamına gelir. Bu dernekten onay alarak eğitim veren kurumlar veya kuruluşlar işini belli bir düzen ve disipline bağlı olarak, aynı zamanda da bu derneğin müfredatına da bağlı kalırlar. Böylelikle, uluslararası bir düzeyde eğitim verme koşullarını sağlayan kurum veya kuruluşlar bu onayı alabilirler. ICF onaylı koçluk eğitimi veren kurum tavsiyesi vermeden önce, bu konuda biraz konuşalım.

kocluk egitimi

Koçluk nedir kısaca?

Koçluk, bir mesleğin veya icra edilen bir iş hakkında niş niteliği kazanmaktır. Yani bir ebe mesleğini icra eden bir kişi, koçluk eğitimi alarak, ebe koçu olabilir. Ya da bir matematik öğretmenini ele alalım. Matematik öğretmeninin, koçluk eğitimi alması üzerine, eğitim koçu olarak mesleğini icra edebilir.

Bir mesleğin koçluk eğitimiyle süslenmesi demek, o icra edilen mesleği daha donanımla hale getirirken, aynı zamanda da ilgili alanda iş bulamasa bile eğitimci koçu veya koçluk olarak, ilgili mesleğin paralel mesleğini icra edebilir. Böylelikle mesleki anlamda yeterliliğinin tamamlamasının yanı sıra, artısını da koçluk eğitimi alarak, yapılan mesleği taçlandırmak ve daha donanımla hele gelebilmesini sağlayabilirsiniz.

Her ne iş yapıyorsanız yapın! Özel sektörler özellikle koçluk eğitiminden geçen bireyleri veya adayları daha ön planda tutar. Her daim bir adım önde olursunuz. Çünkü içinde sadece bir mesleğin multi yanlarının yanı sıra, kişisel gelişim ve psikolojik eğilimlerle ilgili de eğitimler alınıyor. Bu da sizi daha donanımlı yapıyor. Bu yüzden kariyer yapmak veya bir işe sağlam giriş yapmak, elinde böyle bir kozla işveren karşısına çıkmak sizi daha önde tutuyor olacaktır.

Koçluk Eğitimi Veren Firma Tavsiyesi

Koçluk eğitimi vermek ile en başta dediğim gibi ICF onaylı bir kurumun koçluk eğitimi vermesi arasında dağlar kadar fark var. Bu konudaki araştırmalarım doğrultusunda, bunu en iyi şekilde yapan ve bu yazımda kaynak olarak bana destekte bulunan online ICF onaylı koçluk eğitimi veren koclukmerkezi.com’u size tavsiye ederim.  Hem örgün hem de online ICF onaylı koçluk eğitimi için daha fazla detayları incelemek için: https://www.koclukmerkezi.com/ adresine göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir