”hosting”

İçerik Yazarlığı Yapacaklarının Dikkat Etmesi Gerekenler

”Forex”

Türkiye’nin en iyi içerik pazarlama ajanslarından birisi olan Fevreka, içerik yazarlığı yapacakların dikkat etmesi gerekenler hakkında önemli bilgileri bizlerle paylaştı. İşte, detaylar!

İçerik Yazarlığı Yapacaklarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Her geçen gün genişleyen içerik yazarlığı sektörü, kişilere yepyeni bir maddi kazanç kapısı oldu. Firmalar için de avantajlı olan içerik yazarlığı sektöründe, zaman zaman içerik yazarlarının dikkat etmesi gereken noktalara dikkat etmediğini gördük. Bundan dolayı özellikle büyük markaların gerek maddi gerek imaj kaybedişlerine şahit olduk. Bu nedenle, içerik yazarlığı yapacakların ya da yapmak isteyenlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Bizler de içerik ajansı olarak içerik yazarlığı yapacak kişilerin içerik pazarlama için de dikkat etmesi gereken noktalara sizler aracılığıyla değindik.

PHP Uzmanı İle Çalışmak Neden Önemli?

 İçerik Yazarlarının Dikkat Edeceği Hususlar Nelerdir?

1- Dil Bilgisi

Yazılacak içeriklerin dili ne olursa olsun, içerik yazarının yazdığı dilin tüm kurallarını kesinlikle bilmesi gerekmektedir. Yazılacak içerikte dil bilgisi hatası yapmak, o dile saygısızlık olarak nitelendirilir. Ayrıca Google ve diğer arama motorları yerelleşme kapsamında o dilin tüm özelliklerini yansıtmanızı tavsiye eder. Ayrıca kullanıcı da okuduğunu anlamlandırırsa sayfada kalma süresini uzun tutacak ve bu yaptığınız çalışmanın faydalı olduğunu gösterecektir.

İLGİLİ İÇERİKLER

2- Noktalama ve İmla Kuralları

Gayet akıcı, güzel ve dil bilgisi olarak tamamen uyumlu bir cümlenin sonunda gelen iki nokta tüm cümleyi mahveder. Bunun yanı sıra biten bir cümlenin sonundaki noktanın, alakalı cümleden bir boşluk ile ayrılması, bir sonraki cümlede ilk harfin bitişik yazımı da oluşturulan içeriğin kalitesini düşürmeye yetecektir. Bu nedenle dil bilgisi gibi imla kurallarını da bilmek büyük önem taşır.

3- Üslup

İçerik yazarları arasındaki farkı anlayabildiğimiz etkenlerden bir tanesi de üslup! Yazarımızın genel ifadesinin haricinde söz konusu içerikte temsil edilecek kişinin veya markanın kendini ifade etmesi ile paralel ilerlemelidir. Bunun yanı sıra yazılan içeriğin amacı da tabii ki üslup konusunda oldukça belirleyicidir. Örneklendirecek olursak, agresif pazarlama anlayışını benimsemiş bir firmanın herhangi bir kriz durumunda ve ilerisinde hazırlanan yazıların, o zamana kadar benimsenen tarzı ile ters düşmemesine özen gösterilerek net, konunun tüm detaylarına hâkim ve sakin bir üslup kullanılarak ele alınması gerekir.

4-     Hedef Kitle

Hedeflenen kitleye uygun içerik üretmek, bahsettiğimiz içeriğin ulaştırılacağı kitle ile yazının sahibinin yani marka, kurum veya kişinin aynı frekansta buluşmaları demektir. Hedeflenen kitlenin eğitim seviyesi, yaşam tarzı, yaşı ve söz konusu içeriğin konusuna bağlılık değerleri dikkat edilmesi gereken kuvvetli temel unsurlardandır. Bunların yanı sıra eklenmesi istenilen maddelerin yazarın bahsi geçen projenin kapsamında sunulacak bilgiler arasında yer gösterilebilir. Her bir yazarın üretim sırasında bu değerleri göz önünde tutması ve yazma işlemi sonrası son kontrolleri yapması önemli faktörlerdendir.

5- Cümle ve Metin Uzunluğu

Öncelikle, kurulan her cümle belirli bir ritme sahip olmalı. Tabii bunu aruz ölçüsü kullanarak ölçmeye kalkmayacağız. Fakat cümleler okunurken ve metnin tamamına odaklanıp okurken kelimeleri zıplayarak okuduğumuzda da bir düzen gerçekleşiyor ve içerik anlaşılıyorsa, herhangi bir problem yok, her şey olmuş demektir. Ama ne olursa olsun cümleleri kurarken uzun cümleler kurmamaya özen göstermeliyiz. Uzun cümlelerdense kısa ve öz cümleleri daha çok tercih etmek anlam ve görüntü açısından faydalı olacaktır. Uzun cümleler SEO açısından da geriye taşıyabilmektedir.

6- İçerik Formatının Belirlenmesi

İçerikleri üretirken format belirlemek önemli bir kavramdır. Çünkü içerikte kaliteyi belirleyen unsur aslında formattır. Her yazıda bir mecra vardır ve o mecraya uygun olan da bir format vardır. Bu sebeple de önce mecra belirlemek, ardından da format belirlemek; şöyle yazayım böyle yapayım vs. gibi belirlemeler yapmak yazıya kalite katacaktır. Örneğin bir web sitede yazınızın blog içerikleri mi yoksa kategori içerikleri mi olacağını belirlemek vs. gibi. Bunların tespit edilmesi önemli bir süreçtir ve kalite için yapılmalıdır.

İçerik ajansları, içeriğin hem yazar hem de müşteri tarafını yönettiği için bu konu hakkında derin bilgi ve tecrübeye sahiptir.

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu