Hosting

Honda Nasıl Bir Markadır?

Google News

Honda, Uzakdoğu ülkelerinden Japonya’nın sahip olduğu bir markadır. Honda, Japonya’nın en önemli ticari etmenleri arasında bulunup, aynı zamanda da birden fazla alanda faaliyet gösteren küresel bir markadır. Ülkenin fazla uluslu şirketlerinden biri olan Honda, özellikle uçak, güç ekipmanları, otomotiv ve motosiklet üreticisi olarak bilinmektedir.

honda nasil bir marka

Görüldüğü üzere birden fazla pazarda faaliyet gösteren Honda, Japonya’nın en önemli markalarından birisidir. Japonların sahip olduğu mühendislik becerilerinin bir örneği diyebileceğimiz Honda, ülkenin diğer markaları ile yarışır durumda olmaktan ziyade daha fazla yabancı ülke markaları ile rekabet etmektedir.

Bu durumun en önemli sebebi, Japonya’nın kendi pazarında bulunan ve başarıları ile küreselleşmiş olan dünyaca tanınmış olan markaların zaten bir devlet markası olarak kalabilmiş olmasıdır. Başka bir deyiş ile devlet burada tamamen özelleştirme yoluna gitmemiş ve markaları kendi çatısı altında tutarak markalara vizyon aşılamıştır. Bu da aslında Japon şirketlerinin ve markalarının neden dünya pazarında bu kadar başarılı olduğu ortaya koymaktadır.

honda nasil bir marka 2

Honda’nın kuruluşu 2. Dünya Savaşı’nın hemen sonra 1946 senesinde kurulsa da bu tarihten yaklaşık olarak iki sene sonra 1948’de üretim yapmaya başlamıştır.

Honda, sürekli kar eden bir marka olsa da son senelerde elde edilen kar ve gelirlerde hatırı sayılır bir düşüş yaşanmıştır. Fakat bu durum sadece kardan zarar durumudur. Marka hala Japonya’nın ve dünyanın en önde gelen otomotiv markaları arasında yer almaktadır. Şirket bir kamu şirketidir ve yüzde 80’lik kısmı Japonya devletine aittir. Geriye kalan yüzde 20’lik kısım da yine Japonya merkezi olan şirketlerin elinde bulunmaktadır.

honda nasil bir marka 3

İlgili İçerikler

Dünya çapında bir marka olan Honda, günümüzde ortalama iki yüz on bin kişiye istihdam imkanı sağlamaktadır. Bu da markanın ne kadar büyük bir güç olduğu ortaya koymaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir