blank
blank

Hava Yastığı Nasıl Çalışır?

Abone olblank

 

Kaza Anı Hava Yastığı Hava Yastığı Nasıl Çalışır?
Kaza Anı Hava Yastığı

         

Hava yastığı (Airbag, Yardımcı Koruma Sistemi/SRS), otomobillerde çarpışma anında çok hızlı biçimde açılıp bir gaz veya hava ile şişerek yolcunun yaralanmasını önleyen, esnek bir malzemeden yapılmış koruma sistemi. Tipik bir hava yastığı saniyenin 1/10’undan kısa sürede açılır, birkaç saniye sonra da sönerek yolcunun hareketini ve araçtan çıkmasını kolaylaştırır.

 

 

 

PEKİ ARABALARDA HAVA YASTIKLARI NASIL ÇALIŞIR ?

Hava yastığında üç ana parça vardır:
1- YASTIĞIN KENDİSİ ki, ince naylon iplikten yapılmış ve konsolda bir silindir üzerine sarılmıştır. (Sürücü tarafındaki hava yastığı diğerlerinden farklıdır. Diğerleri tipik bir silindir şeklinde iken sürücü tarafındaki direksiyonun ortasına uyacak şekildedir.)

2- Yastığa ne zaman şişeceğini bildiren, arabanın ön tarafında bir SENSÖR. Bir tuğla duvara yaklaşık saatte 15-25 kilometre süratle çarpıldığında oluşacak kuvvet karşısında sinyal verecek şekilde ayarlanmıştır.

İLGİLİ BİLGİ:   Klavyenin Gizli Özellikleri

3- ŞİŞİRME SİSTEMİ. Hava yastıkları sıkıştırılmış veya basınç altındaki havanın (gazın) salıverilmesiyle şişemezler. Bir kimyasal reaksiyonun sonucunda şişerler. Bu kimyasal reaksiyonun ana maddesi ‘sodyum azide’dir, yani NaN3. Normal şartlarda durağan olan bu molekül ısıtılınca anında ayrışır ve ortaya nitrojen gazı çıkar. Çok az miktarından, yani 130 gramından 67 litre nitrojen çıkabilir.

Ancak bu ayrışmadan ortaya bir de sodyum (Na) çıkar ki, çok reaktiftir. Su ile birleşince vücuda, bilhassa gözlere, buruna ve ağza ağır tahribat verebilir. Bu tehlikeyi önlemek için hava yastığı üreticileri kimyasal reaksiyonda sodyum ile birleşebilecek bir gaz daha kullanıyorlar ki, bu da potasyum nitrattır (KNO3). Bu reaksiyondan da yine ortaya nitrojen çıkar.

Arabanın önündeki sensör belli bir seviyenin üstündeki çarpmada, NaNS`ün bulunduğu tüpe bir elektrik sinyali gönderir. Burada çok küçük bir spark oluşur ve bunun yarattığı ısıdan da NaN3 çözülür, açığa çıkan nitrojen hava yastığına dolarak şişirir. Burada ilginç olan sensörün çarpmayı algılaması ile yastığın şişmesi arasında geçen zamandır. SADECE 30 MİLİSANİYE YANİ 0.030 SANİYE.

İLGİLİ BİLGİ:   Anlatılamayan Meslek ''Endüstri Mühendisliği''Nedir?

Bir saniye sonra yastık üzerindeki özel delikler vasıtası ile kendi kendine söner ve kazazedeye devamlı baskı yapılmasına engel olur.

Hava yastıkları 80`li yılların başında ortaya çıktıklarından beri binlerce hayatı kurtarmışlardır. Hava yastıkları İkinci Dünya Savaşı sırasında uçakların yere çakılmalarında bir önlem olarak tasarlanmış ve ilk patent o zamanlarda alınmıştı.

Elbette araç kullanırken sadece hava yastığı değil, emniyet kemerinin takılı olması ve hız sınırı ile trafik kurallarına uyulmuş olması çok nemlidir. Bir diğer çok nemli nokta küçük çocukların kesinlikle ön koltuğa alınmaması, çünkü birçok kazada şişen hava yastığı büyüklerin hayatını kurtarırken kucaktakı bebek ve çocukların nefes almasını engelleyerek hiçbir yaraları yokken ölümlerine neden olmuştur.

blank
avatar
  Subscribe  
Bildir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı