Hatay Yöresel Ürünler Neler?

Türkiye’nin belli bölgelerinde özel kendi bölgelerine has ürünler vardır. Bu ürünler de yemek kültürlerini direk etki ederken, o bölgenin kültürüne büyük ölçüde etkisi bulunur. Örneğin yazımda da anlatacağım Hatay’ın yemek kültürünü süslendiren ve bunu daha lezzetli kılan, yöresel ürünleri bulunur. Hatay yöresel ürünler ile Hatay’ın yemek kültürü zengin ve lezzetlidir.

hatay yoresel urunler

Hatay, ülkemizin en önemli ve özel illerinden biridir. Buna ek olarak da özel kılan şeylerden biri de zengin yemek kültürüdür. Neredeyse, yemek programlarında, restoranlarda, şehirlerde Hatay mutfağından bir şeyler bulunur. Bu geniş mutfağı daha lezzetli kılan da o kültürde hazırlanan ve yetişen yöresel ürünlerdir.

Hatay domates salçası, Hatay mutfağında hemen hemen her yemekte kullanılan yöresel olup, organik şekilde hazırlanan yöresel ürünlerden biridir. Püre şekline getirilmiş, Hatay yöresinde bulunan domateslerden elde edilen ve özenle hazırlanmış bu yöresel ürünler, Türkiye’nin her bölgesinde talep edilen bir üründür.

Hatay Yöresel ürünler hangileri

Köy yapımı toz tarhana, sürk peyniri, zeytinyağlı zahter, kahvaltılık acı sos, zeytin salatası, kızılcık marmelatı, portakal kabuğu reçeli, kabak reçeli, kornişon turşu, deniz börülcesi, kaya koruğu, kozalak şurubu, Hatay zeytinyağı, sıkma tarhana, Hatay tatlı biber salçası, Hatay nar ekşisi, karpuz kabuğu reçeli, patlıcan reçeli, turunç reçeli, kahvaltılık zahter, incir reçeli, karadut pekmezi gibi daha birçok lezzetli ürünler Hatay mutfağını lezzet veren ürünlerdir.

Her biri Hatay bölgesine has veya Hatay’a yakın bölgelerde yetiştirilen, yapılan ürünlerdir. Bu ürünlerin bazılarını belki de ilk defa burada görmüş olabilirsiniz. Ancak Hatay yemeklerinden birini denk gelip de yediyseniz, bu ürünlerden biri, o yemekte bulunan ürünlerdendir.

Siz de Hatay’ın leziz yemeklerinden denemek ve evinizde yapmak isterseniz, bu yöresel ürünlerden bulundurmalısınız. Bu sayede gerçek Hatay yemeğine lezzetine varmış olursunuz. “Peki bu yöresel ürünleri nereden bulurum?” diye soruyorsanız yanıtı hemen aşağıda…

Hatay Yöresel Ürünleri Nereden Satın Alabilirim?

Evet Hatay mutfağına hakim olmak yetmiyor. Tarifler ile yemeklerini yapmak yeterli değil. Bu yemekleri gerçek yöresel ürünler ile yapmalı ve gerçek lezzetlerini keşfetmelisiniz. Yukarıda bazılarını yazdığım, Hatay yöresel ürünlerini keşfetmek ve satın almak isterseniz http://www.hatayyoreselmarketim.com adresine ziyaret etmenizi öneririm. Hatay yöresel lezzetlerine sahip olan bu online sipariş sitesi sayesinde gerçek yöresel ürünleri temin edebilirsiniz. Sadece Hatay yöresel ürünleri değil, o bölge ve yakınlarında bulunan bir çok yörenin, yöresel ürünlerini de inceleyebilir, satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Başa dön tuşu