Harcamalarınızı Kontrol Ederek Tasarruf Edin

Harcamalarını kontrol ederek tasarruf edin.

instagram takipçi hilesi

Hayatımız da para kazanmak gittikçe zorlaşıyor, lakin harcamakta bir o kadar basitleşiyor. Günde en az 8 saat çalışarak kazandığımız parayı dakikalar içinde harcayabiliyoruz. Aylık aldığımız maaşımız daha ay bitmeden cebimizden uçup gidiyor. Sonra başlıyoruz düşünmeye, ben bu kadar parayı nereye harcadım, ne aldım gibisinden. Kıyafet alıyorsun, ayakkabı alıyorsun yani baktığınız da aklınıza gelebilecek harcamalardır bunlar. Fakat bazı harcamalarınızı ne yapsanız hatırlayamazsınız ve bu hatırlayamadığınız harcamalarınıza bir bakarsınız maaşın zaten yarısından fazlası oraya gitmiştir.

harcamanizi kontrol edin

Bazılarımız para biriktirmeyi veya bütçe planlamasını, sevmiyor olabilir yada beceremiyordur. Fakat hayattaki en önemli işlerimizden birisi olması gerektiği sanırım hepimiz biliyoruzdur.

Azda olsa bir köşede birikmiş paramız olmalıdır belli mi olur belki bir gün çok almak istediğiniz bir şeye paranız yetmez ve bir zamanlar biriktirdiğiniz paranızdan borç alabilirsiniz.

Biriktirmeyi sevmiyor veya beceremiyorsanız size bir tavsiyem var ;  harcadıklarınızı takip edin..

Maaşınızı, harçlığınızı veya kazandığınız parayı cebinize koyduğunuz da hemen bir yere not edin isterseniz bir kağıda isterseniz telefonunuza, benim sizlere önerim harcama takip uygulamaları mevcut mobil marketlerde indirip birisini kullanabilirsiniz.

Harcamalarımı Neden Takip Etmeliyim ?

harcama

İnsanlar paralarını harcadıktan sonra nereye harcadıklarını hep merak etmiştir. Bazı harcamalarını hatırlar bazılarını hatırlayamazlar. Sonra da bu para nereye gidiyor, harcasam bir dert harcamasam bir dert isyanları başlıyor. İşte bu isyanları yapmamak için ve harcamalarımızı kontrol etmek için harcama takibi yapmalıyız. Harcama takibi yapmaya başladığınız da gelecek ay ki harcamalarınızı da kontrol altına almış olursunuz.

Harcamaları Nasıl Takip Etmeliyim ?

harcamanizi kontrol edin ekonomi dersi

Harcamalarınızı günlük, haftalık veya aylık olarak takip edebilirsiniz. Benim sizlere tavsiyem aldığınız her şeyi birebir not etmeniz. Yani aracınıza yakıt aldınız bunu hemen not edin. (50 Liralık Yakıt Aldım)

Küçümsemeyin su bile alsanız not edin. Eğer ki uygulama indirip kullanırsanız bu işlemleri yapmanız saniyelerinizi alacaktır. Bu harcamalarınızı kayıt ettikten sonra haftalık ve aylık olarak tekrardan hesaplayın. Hafta da ve ayda ne kadar para harcıyorsunuz ve bu harcamalarınızın ne kadarı mantıklı.

SONUÇ : Harcamalarınızı takip etmeye başladığınız da gereksiz yaptığınız harcamaları da göreceksiniz. Ve o harcamalarınızı kısıtlayarak tasarruf edebilirsiniz. Gelecek ayda ki harcamalarınızı da tahmin edebilir ve yavaş yavaş tasarruf etmeye başlayabilirsiniz. 

Unutmayın para biriktirmek sadece zengin olmak için değildir.

Eğer Enflasyon hakkında merak ettikleriniz varsa bir önceki yazım olan Enflasyon Canavarı yazımı okuyabilirsiniz.

Harcama kontrolü hakkında videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu