Hosting

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı?

Google News

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı? Anne adaylarının hamilelik döneminde tükettikleri yiyecek ve içecekler bebeğin anne karnındaki ana besin kaynağıdır. Aynı zamanda bu süreç bebeğin daha sonraki beslenme alışkanlıklarının da temellerini atar. Uzmanlar, bir annenin hamilelik sırasındaki beslenme planının, bebeğin ihtiyaç duyduğu önemli besinleri sağlamak için belirli yiyecek ve içecekleri içermesi gerektiğine dikkat çekmektedir.

Önerilen Yazı: Hamilelikte Yasak Olan Yiyecek ve İçecekler

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı?

Gebeler için sağlıklı bir beslenme planı, hem annenin hem de bebeğin hamilelik sırasında sağlıklı beslenebilmeleri için ihtiyaç duyduğu kalorileri ve besinleri sağlayabilir. Bu noktada annenin hamilelik sırasında ne kadar kilo aldığı önem kazanmaktadır.

Muhtemelen, sağlıklı bir ağırlık aralığında doğan bebeklerin doğumda ve doğumdan sonra bazı hastalıklara yakalanma riski daha düşüktür. Aynı zamanda sağlıklı beslenen anne adayları hamilelik döneminde fazla kilo almazlar.

Hamilelikte Hangi Besinler Tüketilmeli?

Sebze ve Meyveler

Günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmesi önerilir. Meyve ve sebzeler; taze, dondurulmuş, kurutulmuş ya da sıkılmış olarak yenebilir. Ancak ilave şeker ve tuz içeren gıdalardan kaçınılmalıdır. Aynı zamanda meyve ve sebzeler tüketilmeden önce iyi bir şekilde yıkanmalı ve temizlenmelidir.

Nişastalı Yiyecekler

Nişastalı besinler, enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamakla kalmaz. Aynı zamanda içerdiği zengin vitamin ve lif kaynağı sayesinde anne ve bebek sağlığını da korur. Bu yiyeceklere örnek olarak ekmek, patates, pirinç ve makarna verilebilir. Ancak bu noktada rafine gıdalar yerine tam tahıllar ve tam tahıl çeşitleri tercih edilmelidir.

Proteinli Besinler

Bu gıda grubu kırmızı et, balık, tavuk, yumurta, fasulye, baklagiller ve fındık gibi gıdaları içerir. Protein, bir bebeğin büyümesi için gerekli yapı taşlarını sağlar. Anne adaylarının ve bebeklerin yeterli protein alabilmesi için haftada iki porsiyon balık yenmesi önerilir. Balık olarak somon ya  da sardalya gibi yağlı balıklar tercih edilir.

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme

Süt ve Süt Ürünleri

Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri kalsiyum açısından son derece zengin besinlerdir. Bu ürünler arasında yarım yağlı veya yağsız süt, az yağlı yoğurt ve az yağlı sert peynir gibi çeşitleri tercih edilmelidir. Aynı zamanda mümkün olduğunca organik ürünler tüketilmelidir.

Vitaminler

Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe kesinlikle kafanıza göre vitamin takviyesi almaya gerek yoktur. Uzman tavsiyesi üzerine alınabilecek vitamin türleri şunlardır:

  • Folik Asit: Folik asit; bebek gelişimi için gerekli vitaminlerden biridir. Hamileler için gerekli vitaminlerden biridir.
  • Demir: Demir, hemoglobin adlı kana kırmızı rengini veren maddenin üretiminde kullanılan bir mineraldir. Hemoglobin, kandaki oksijenin taşınmasını sağlar. Bazı demir açısından zengin besinler kırmızı et, tavuk, balık, fasulye ve ıspanaktır.
  • Kalsiyum ve D vitamini: Süt ve süt ürünleri tüketmeyen hamile kadınların kalsiyum ve D vitamini takviyesini önemli ölçüde karşılayabilir.

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme İle İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir