takipçi satın al

Hamilelik Yogası Nedir, Nasıl Yapılır?

Hamilelik yogası, hamilelik döneminde kullanıma uygun bir yoga türüdür. Hamile kadınlar için tavsiye edilmiştir çünkü sırt ağrısı ve stres gibi hamileliğin çeşitli yönlerine yardımcı olur. Bu yoga tarzındaki duruşlar, büyüyen bebeğe ve annenin değişen vücuduna uyum sağlamak için değiştirilir.

Hamilelik sırasında bazı yaygın duruşlar arasında kedi-inek, saban, öne eğilme ve esneme pozları bulunur. Hamile kadınların, uygulamada gerekli değişikliklerin yapılabilmesi için bir derse katılmadan önce eğitmenle hamileliklerini tartışmaları teşvik edilir. Sırt ağrısı, hamilelik sırasında yaygın bir rahatsızlıktır ve tüm uzman ziyaretlerinin üçte birinden fazlasını oluşturur.

İçindekiler:

Hamilelik Yogası Faydaları Nelerdir?

Hamilelik yogasının hamilelikle ilişkili sırt ağrısını gidermede etkili olduğu gösterilmiştir. Yoga pratiği, sağlıklı omurga hizasını teşvik eden iyi duruşa yaptığı vurgu nedeniyle anneye yardımcı olabilir.

Germe pozları, hamile kadınlar arasında esneklik kazanımlarının popülaritesi nedeniyle hamilelik yogası sırasında uygulanan en yaygın duruşlardan biridir. Germe, vücut ağrılarını hafifletmeye, kan dolaşımını artırmaya, sindirimi ve solunumu iyileştirmeye ve stres ve gerginliği yönetmeye yardımcı olur. Düşük etkili egzersizlerin, hamileyken artan kilo alımının bir sonucu olarak şişmeyi azalttığı ve kas tonusunu koruduğu da gösterilmiştir. İyi bir duruş için uygun, güvenli hizalama şarttır.

Hamilelik Yogası ile İlgili Araştırmalar Nelerdir?

Yerçekimi, kötü duruşta önemli bir faktörlerden birisidir. Yanlış ayakta duran veya yanlış oturan hamile kadınlar, büyüyen bebeklerini yanlış yönde askıya alacaklardır. Hamile kadınlar, bacakları düz, sırtları bir sandalyenin arkasına düz olacak şekilde yere oturmalı ve eğilmemeye dikkat etmelidir.

Ayrıca hamile anneler, vücudunun yeni bebeğinin ağırlığından etkilenebilecek herhangi bir yerine (diz veya kalça gibi) aşırı baskı yapmaktan kaçınmalıdır. “Journal of Science and Medicine in Sport” da yayınlanan bir araştırmaya göre, yoga yapan hamile kadınlar, yoga yapmayanlara göre daha yüksek akış aracılı genişleme seviyelerine sahiptir. Bu da hamile kadınların doğum sonrası vücut olarak daha sıkı olmasını sağlar.

hamilelik yogası
hamilelik yogası

Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma, hamile kadınların uzun süreli sırt ağrıları için doğum öncesi yoganın kuvvet antrenmanından veya esnemeden daha faydalı olduğunu buldu. Yoga, hamile kadınların karın rahatsızlığıyla baş etmelerine yardımcı olarak ağrı toleranslarını geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Hamilelik yogasının sırt ağrısı, hamilelik stresi veya hamilelik hüznü için etkinliğine ilişkin herhangi bir iddiayı destekleyecek veya çürütecek bilimsel araştırma eksikliği var. Hamilelik yogasının ve hamile kadınlar için diğer tedavilerin etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yoga sağlıklı bireyler için güvenli bir egzersiz şeklidir. Hamilelikle ilgili belirli koşullar, göbek fıtığı olan kadınlar için karın egzersizlerinden kaçınmak gibi uygulamada değişiklik yapılmasını gerektirir. Yakın zamanda doğum yapmış ve vücudu henüz orijinal şekline dönmemiş olan kadınlar da belirli duruşlardan kaçınmalıdır.

Bazı pozlar sırasında rahmin çok fazla gerilmesi riski vardır, bu nedenle kadınlar hamilelik sırasında, özellikle vücudun karın veya pelvis üzerinde durmasını gerektiren pozlarda, bunları uygularken dikkatli olmalıdır. Birçok yoga pozu, genel germe, kuvvet antrenmanı ve denge duruşları dahil olmak üzere diğer birçok sağlık ve zindelik formunun temelidir. Hamilelik yogası, ek faydalar için bu diğer aktivitelerle birlikte yapılabilir.

hamilelik yogası
hamilelik yogası

Hamilelik sırasında kaçınılması gereken belirli bir poz yoktur. Her hamile kadın, hamilelik sırasında bir egzersiz rutininin kendileri için güvenli olup olmadığını belirlemek için sağlık uzmanına danışmalıdır. Sağlıklı bir egzersiz, sağlıklı bir hamileliği desteklemeye yardımcı olurken, ciddi bir yaralanma fetüs ve anne üzerinde ciddi olumsuz etkilere neden olabilir.

Sizin ve bebeğiniz için güvenli olduğundan emin olmak için hamilelik sırasında herhangi bir yeni egzersiz rutinine başlamadan önce her zaman sağlık uzmanınıza danışmanız en iyisidir.

Hamilelik yogası hamile kadınlar için güvenli bir egzersiz olabilir. Fakat doğru bir formda ve bir uzman yardımıyla yapılması önerilir.

Hamilelik yogasının doğum öncesi ruh hali üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gösteren kesin bir araştırma yoktur. Hamileyken ruh hali iyileşmesi yaşayan kadınların anekdot raporları vardır. Depresyon öyküsü olmayan sağlıklı anneler için, hamilelik yogası stresi azaltmak için sağlıklı ve güvenli bir yol olabilir, özellikle de çoğu yeni annenin artan iş yükü ve ebeveynlikle ilgili daha büyük sorumluluklar nedeniyle yüksek düzeyde stres yaşadığı üçüncü trimesterde.

Hamilelik Yogası ile ilgili videolar;

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir