Hamilelik Testleri Nasıl Uygulanır?

instagram takipçi hilesi

Hamilelik testleri nasıl uygulanır? Doğruluk yüzdesi kaçtır? Test ne zaman uygulanmalıdır? Hepsi yazımızın devamında!

hamilelik testi nasil uygulanir 4

Bir hamilelik testi, bir kadının hamile olup olmadığını doğrulayabilir. Test evde ya da doktor muayenehanede yapılabilir. Hamilelik testi yüzde 99 güvenilirdir. İnsan koryonik gonadotrpin olarak isimlendirilen bir hormon seviyeleri ölçerek sonuca ulaşılabilir. İnsan koryonik gonadotropin, hamile kalındıktan sonra yaklaşık on ile on dört gün sonra idrarda ve kanda bulunur.

Bir kadın adet dönemini kaçırdıysa ya da diğer belirtiler onun hamile olabileceğine yönelikse, bir hamilelik testi yapmak istemesi iyi bir fikirdir. Bir kadın muhtemelen sağlığını daha dikkatli izlemesi gerekeceğinden; hamile ise en kısa sürede bu durumu bilmeli ve bazı yaşam tarzında değişiklikler yapması gereklidir.

hamilelik testi nasil uygulanir 3

Ne Zaman Hamilelik Testi Yapabilirsiniz?

Bir evde idrar testi için en erkan zaman, olası dönemden on dört gün sonra, fakat daha güvenilir bir sonuç almak adına kaçırılmış bir adet döneminden sonra test yapmak daha güvenilir sonuçlar almanız için faydalı olacaktır. Piyasada bulunan bazı testler daha önce yapılabilir. Sonuçlar testin ne kadar hassas olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Test yapmanın en iyi ve en başarılı zamanı öğrenmek için test paketinin içeriğini okumak önemli olacaktır. Bir idrar testi yapmak için günün en iyi zamanı uyandıktan sonra sabahın ilk saatleri olacaktır. Bunun sebebi, testi yapmadan önce gün boyunca fazla sıvı tüketilmesinin ve negatif çıkmasına neden olabilecek olmasıdır.

hamilelik testi nasil uygulanir

Hamilelik Testi Sonucunda Ne Yapacaksınız?

Doğru kullanıldığı zaman bir idrar ile yapılan gebelik testi yüzde doksan dokuz civarında doğru olmalıdır. Bunun ile beraber, hatalı kullanımın yanlış bir sonuç vereceğini de unutmayın. Evde hamilelik testi pozitif çıkarsa; idrarda HCG olduğu anlamına gelmektedir. Negatif bir test sonucu ise çeşitli anlamlara gelebilir.

Negatif hamilelik testi sonuçları, hamile olmadığınızı ya da hamilelik testinin HCG oranını anlamak için çok erken yapıldığı ya da doğru yapılmadığı anlamına gelebilir. Eğer hamilelik testinde sonuç pozitif çıkarsa, anne adayının sonraki adımlar hakkında kendisi için rehber olabilecek bir doktoru görmek için randevu alması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu