Hosting

Hamilelik İle İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış!

Google News

Hamilelik İle İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış! Hamile kalan pek çok kişi mutluluğunu ailesi ve çevresi ile paylaşır. Bu aşamaya kadar bir problem yok. Fakat bu haber yayılmaya başladıktan sonra çeşitli durumların olacağı söylenir. Fakat durum gerçekten de böyle değildir. İşte hamilelik ile ilgili doğru bilinen 10 yanlış…

Hamilelik İle İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış

Hamilelik İle İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış

Yanlış 1: Gebelik 9 Ay Sürer

Hamilelik, adetin son gününe göre hesaplanır. Son adet dönemine 7 gün eklenir ve her aydan 3 gün çıkarılır. Bu nedenle doğum tarihi, son adet döneminden 40 hafta sonra olarak belirlenir. Bu tahminlere göre doğum tarihinin tutma olasılığı %70 civarındadır. Ayrıca bazı anne adaylarının herhangi bir nedenle erken doğum yapma ihtimalinin %10 olduğunu da unutmayın.

Yanlış 2: Anne Adayı İki Kişi Olduğu İçin İki Kişilik Yemek Yemelidir

Anne adayının hamilelikten sonra iki kişilik yemeye başlaması yanlış beslenme davranışıdır. Anne adayları hamilelik sırasında sadece 9-16 kg almalıdır. Gıda kalitesi ve yeme alışkanlıkları da önemlidir. Aşırı kilo almamak için dengeli beslenmeli ve aynı zamanda egzersiz yapmalısınız.

Yanlış 3: Hamilelikte Cinsellik Bebeğe Zarar Verir

Hamilelik cinsel ilişkiye engel teşkil etmez ve bebeğe zarar vermez. Cinsel ilişki, yalnızca hamile annenin düşük ve erken doğum riski altında olması durumunda kısıtlanır. Bunun dışında hamilelik döneminde cinsel ilişkinin bebeğe herhangi bir zarar verdiği kanıtlanmamıştır.

Yanlış 4: Bebeğin Saçı Varsa Hamilelik Süreci Bulantılarla Geçer

Bebeğin saçlarının çıkmaya başlaması anne adaylarında mide rahatsızlığında artışa neden olmaz. İlerleyen dönemlerde bebek büyüdüğü için mideye ve diyaframa baskı yapar. Bu sebeple bazı şikayetler olabilir. Bu mide rahatsızlıklarını az ve sık yemek yiyerek, yüksek yastık kullanarak ya da doktorunuzu vereceği ilaçları kullanarak azaltabilirsiniz.

Yanlış 5: Hamileyken Uçağa Binilmez. Yoksa Bebek Düşer

Hamilelik döneminde seyahat etmek sakınca teşkil etmez. Fakat kısa mesafeler, en fazla 2 saat süren arabalı yolculuklar ve genel olarak uzağa gidilecek ise uçak tercih edilmelidir. Gideceğiniz bölgede de sağlık imkanlarında fazla uzak olmamaya devam edin. Özellikle ilk kez anne olma sevinci yaşayacak olan bazı anne adayları hamile oldukları 9 aylık süre içerisinde neredeyse hiç yolculuk yapmamaya özen gösterir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi araçla seyahat süresini 2 saatten fazla yapmamanız durumunda herhangi bir kötü senaryo ile karşı karşıya kalmazsınız.

Hamilelik İle İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış

Yanlış 6: Erken Doğan Bebekler ya Ölür ya da Sağlıksız Olur

Prematüre bebeklerin hayatta kalma şansları azalmaz. Aksine artabilir. 24-26 hafta ve daha büyük doğan bebekler, özellikle tam donanımlı yoğun bakım ünitesi olan hastanelerde hayatta kalabilir. Bir bebeğin anne karnında kalması için ideal süre normal şartlarda 38 haftadır ve zamanında doğum daha sağlıklıdır. İyi bir bakım ile prematüre bir bebek, yaşıtlarının gelişim düzeyini kısa sürede yakalayabilir ve hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürebilir.

Yanlış 7: Gebe Kişiler X-Ray Cihazından Geçemez ve Film Çektiremez

Radyoaktivite hamile kadınlar için bir risktir. Ancak X-ray ekipmanı hamile kadınlar ve bebekleri için önemli bir risk oluşturmaz. Göğüs röntgeni sırasında alınan radyasyon dozu çok düşük olduğu için de güvenilirdir. Eğer böyle bir cihaza girme ya da geçme durumunuz olacak ise önceden doktorunuza danışarak ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Yanlış 8: Hamile Anne Aşerdiği Gıdayı Yemezse Çocukta Eksik Uzuv Olur

Aşerme, hamile kadınların psikolojik bir durumudur. Hamilelikte anne adayları için temel kural doğru ve dengeli beslenme olmalıdır. İstenen her yiyeceği yemenin ya da yememenin bebeklerde organ kusurlarına yol açabileceği inancı doğru değildir.

Yanlış 9: Gebe İken Spor Yapılmaz

Hareketsizlik hem annenin hem de bebeğin hayatını riske atar. Bu dönemde hareket edilmelidir. fakat yüksek ağırlıklı sporlardan kaçınılmalıdır. Anne adaylarının tamamen spordan uzak kalması gerektiği kanısı son derece yanlıştır. sonuçta 9 ay boyunca sürekli otur, yat, kalk ile geçmez. Kendinizi riske atmayacak olan ufak hareketler yapabilirsiniz. Youtube üzerinde hamilelere özel spor videolarını deneyebilirsiniz.

Yanlış 10: Hamile İken Saç Boyatmak ve Makyaj Yapmak Bebeğe Zararlıdır

Saç boyatmak ve makyaj yapmak bebeğe zarar vermez. Fakat her ihtimale karşı aşırı kimyasal içeren ürünlerden uzak durmak faydalıdır. Makyajın hafif dozda yapılması bebeğe herhangi bir zarar vermeyecektir.

Hamilelik İle İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış

Hamilelik İle İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış İle İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir