Güncel Dolar ve Altın Analizi

2018 yılı beraberinde oldukça hareketli bir piyasa getirdi dememiz yanlış olmayacaktır sanırım. Öyle ki borsalar rekor üstüne rekor kırıyor, dolar küresel piyasalarda sert bir şekilde düşüyor, Euro, sterlin ve japon yeni değer kazanırken altın ons fiyatları da para birimlerine eşlik ediyor. Yani kısacası genel anlamda Amerikan Doları haricinde pek kaybettiren yatırım aracı yok gibi duruyor tabi henüz 2018 yılı ocak ayı ortalarındayız bunu da unutmamak gerek. Peki dolar ve altın tarafında beklentiler ne yönde ?

Güncel Dolar ve Altın Analizi

Dolar Ne Olur ?

Dolar Türk Lirası karşısında Afrin operasyonu sonrasında endişeler olsa da herhangi bir varlık gösteremedi dememiz doğru olacaktır diye düşünüyorum. Tabii bunda Rusya’nın operasyona destek verişi ve Abd’nin de ses çıkarmayışının etkisi olsa da diğer taraftan yurt dışı piyasalarda dolarda yaşanan değer kaybı da TL karşısında doların pasif kalmasını sağlayan bir diğer etken olarak karşımızda durmakta.

Afrin operasyonun gidişatı dolar tl fiyatlamalarını etkileyebilecek gelişmelerden bir tanesi. Buradan gelebilecek olası şehit haberleri ve istenmeyen durumlar ( Allah korusun ) doların yönünü yukarıya çevirecektir. Ancak herhangi bir olumsuz durum olmadan başarıyla yürütülen ve sonuçlandırılan Afrin operasyonu da dolar tl tarafında bir gevşemeye neden olabilecektir. Tabii ki bu arada doların küresel piyasalarda ki değeri de takip edilmelidir. Dolar endeksinde yaşanacak olası düşüşler Türk Lirasını dolar karşısında güçlendirecekken, dolar endeksinde yaşanabilecek yükseliş hareketleri ise dolar kurunun zıplamasına neden olabilir.

Buradan anlaşılacağı üzere dolar ne olur, dolar ne zaman düşer gibi soruların cevaplarını bulabilmek için sadece doların küresel piyasalardaki değerine bakmak yeterli değildir. Türkiye’nin bulunduğu konjonktür ve iç siyasette yaşanan gelişmeler göze alınmalıdır.

 

Altın Fiyatları Ne Olur ?

2018 yılının ilk günlerinden itibaren doların değer kaybı ile birlikte ons fiyatlarında da bir yükseliş hareketi başlamıştır. Ve 1,300 seviyesi üzerine atan ons fiyatı 1,340 hedefine doğru hızlı bir şekilde ilerlemektedir.

Altın fiyatları düşecek mi, altın fiyatları ne zaman düşer gibi soruları soran altına yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar için önemli olan bundan sonra Abd ve Kuzey Kore arasında yaşanan gerginliğin ve Abd iç siyasetinde yaşanan olumsuzlukların giderilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca Amerika Merkez Bankası Fed tarafından izlenecek para politikaları da altın fiyatlarında düşüşü destekleyebilir ve ya aksine altın ons fiyatlarının daha da yükselmesini sağlayabilecektir.

Gram altın fiyatlarını ise ons altın fiyatlarından ayıran en önemli özellik ons fiyatının yanı sıra usdtry kurununda altın fiyatına etki ediyor oluşudur. Bu nedenle gram altın fiyatı yükselir mi düşer mi diye tahmin yürütmek istediğinizde hem dolar tl kurunu, hem de altın ons paritesini etkileyen unsurları göz önünde bulundurmalısınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı