Gülmenin Sağlığa 10 Faydası

Google News

‘Gülmenin Sağlığa 10 Faydası’ isimli yazımızda aslında her gün yaptığımız ama belkide sonuçlarını bilmediğimiz gülmenin yararlarını sizlerle paylaşacağız. İnsanların başka biri ile birlikte olduklarında bir şeye gülme olasılıklarının otuz kat daha fazla olduğunu biliyor muydunuz?

Herkes kahkaha atmaktan hoşlanır ve bu, kendinizi iyi hissetmenizi ve mutlu olmanızı sağlamanın harika bir yoludur.

Peki neden güldüğümüzü veya gülmenin vücudumuz üzerindeki etkisini hiç merak ettiniz mi? İşte gülmenin bilmeniz gereken sağlığa 10 faydası;

Gülmenin Sağlığa 10 Faydası

Gülmek ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir

Gülmenin Sağlığa 10 Faydası

Gülmenin ağrı azaltmak gibi bir özelliği olduğundan gülen birçok insanda genellikle ağrılar azalır ve daha uzun, daha sağlıklı bir yaşam sürer.

Hayata pozitif bakan insanların daha çok güldüğü düşünülmektedir. Gülmek bizleri mutlu eden endorfin hormonu salgılar ve ne kadar mutlu olursak o kadar az acı çekeriz.

Vücudunuz iyi durumdaysa eğer yalnızca zihinsel olarak değil, fiziksel olarak da yüksek miktarda ağrı yaşama olasılığınız daha düşüktür. Ortalama bir insan bir günde yaklaşık olarak 13 kez güler. Altı yaşında bir çocuk ise bir yetişkinden yaklaşık 3 kat daha fazla güler.

İlgili İçerikler

Düzenli kahkaha hastalıkları önleyebilir

gulmek 10

Gülmenin sağlığa birçok faydası vardır ve ana etkilerinden biri de bağışıklık sistemimiz üzerindedir. Her gün bol bol gülmek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve bu da geliştirmeniz muhtemel olan enfeksiyon sayısını azaltacaktır.

Ağır bir şekilde gülmek, kahkaha atmak akciğerlere normal solunumdan çok daha fazla oksijen getirir. Bu da sadece akciğer kapasitemizi genişletmemize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kan dolaşımımıza daha fazla oksijen getirerek bizi daha sağlıklı tutar.

Kanıtlar, güldükten sonra stres seviyemizin düştüğünü gösteriyor

gulmek 3

Yapılan araştırmalarda, iyi bir gülme seansından sonra stres hormonlarının seviyelerinde önemli bir düşüş olduğu görülüyor.Bunun nedeni ise güldüğümüzde endorfin salgılamamızdır. Endorfinler mutlu olduğumuzda salınır ve bir kişinin anlayışında olumlu değişiklikler getirebilirler.

Günde 10 ila 15 dakika gülmek kilo vermenize yardımcı olabilir

gulmek 5

Güldüğümüzde kalori yakarız, çünkü gülmek aynı egzersiz yaptığımızdaki gibidir. Gülmek sonucunda kalp atış hızımız ve kan basıncımız yükselir ve endorfin salgılanır. Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yapılan bir araştırmada, gülmenin kalori yaktığını ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlarda da on ila on beş dakika arasında gülmenin 10-40 kalori yakabileceğini göstermiştir.

Gülmek, başkalarının sağlıklı kalmasına yardımcı olur

gulmek 6

İnsanların güldüğünü görürseniz, konudan emin olmasanız bile, muhtemelen sizi de gülümsetecektir. Çünkü beynimiz kahkaha sesini tanır ve yüzümüzdeki kaslarımızda bizi mutluluğa katılmak için hazırlar.

University College London‘da yapılan bir araştırmada, insanların diğer insanların eylemlerini yansıtacağını veya taklit edeceğini bildiğimizi ve gülmenin aynı şey olduğu sonucuna vardı. Yani kahkaha attığınızda ve etrafa yaydığınızda, başkalarının mutlu ve sağlıklı kalmasına da yardımcı olabilirsiniz.

Ne kadar çok gülerseniz, o kadar da sağlıklı olursunuz

gulmek 7

Gelotoloji, Yunanca gülmek anlamına gelen “gelo” kelimesinden gelmektedir. Psikiyatristler önce gülmeyi psikolojik ve fizyolojik bir bakış açısı ile inceleyen gelotolojiyi incelediler. Stanford Üniversitesi profesörü William F. Fry, bu çalışmanın öncülerinden biri olarak yer aldı.

Kahkahaların etkilerini incelemek için, komik bir şeyler izlerken deneklerden çeşitli aralıklarla kan alındı. Araştırmaları, kişi yüksek bir şekilde kahkaha atarken, daha fazla bağışıklık sistemini güçlendiren hücrenin üretildiğini ve kanda bulunduğunu açıkladı. Bu, daha sert bir kahkaha atmanın sağlığımız için faydalı olandan daha fazla bağışıklık güçlendirici hücre ürettiğini gösterdi.

Kasıtlı kahkahalar zihinsel sağlık sorunlarının bir işareti olabilir

gulmek 9

Kasıtlı gülme, içimizdeki sorunlara veya güvensizliklere işaret olabilir. Beyniniz, sadece gülen biri ile gerçek bir kahkaha arasındaki farkı anlayabilir. Beyniniz sadece farkı söylemek ile kalmaz, aynı zamanda aşamalı bir kahkahaya farklı tepki de verir.

Bir kahkahanın sahnelendiğini söyleyebildiğiniz zaman, beyniniz ön medial prefrontal kortekste artan aktiviteye sahiptir. Beynimizin bu kısmı, başkalarının duygularını tanımlamamıza yardımcı olur ve beynimiz sahte bir kahkahaya hassas bir şekilde tepki vermemizi sağlar. Ve yine sahte bir kahkahaya maruz kaldığımızda, diğer insanları anlamada daha iyi olmamızı sağlar.

Gülmek bir bağlanma şeklidir

gulmek 2

Birçok insan gülmenin komik bir şeye tepki olduğunu düşünmektedir. Fakat, aslında bir iletişim yoludur. Kahkaha bilimi de kahkahanın aslında bir iletişim şekli olduğunu ve birinden ne zaman hoşlandığımızı gösterir. Başkaları ile birlikteyken ve şakalara gülmediğimizde daha çok güleriz.

Biri ile birlikteysek de bir şeye gülme olasılığımız 30 kat daha fazladır. Gülmek, aslında sürpriz unsuru iletmenin bir yoludur. Bu, olumlu zihinsel sağlığı korumamızı sağlar ve mutlu ve sağlıklı ilişkiler kurmamıza da yardımcı olur.

Gülmek aslında karın kaslarınız için bir egzersizdir

gulmek 12

Gülmek kalori yakmanın yanı sıra bir yandan da karın kaslarınızı da çalıştırır. Güldüğümüzde, hızlı nefes alıp veririz ve mide kaslarımız genişler ve kasılır. Bu, karın kaslarımızı çalıştırdığımız ve güçlendirdiğimiz anlamına geliyor.

Gülmek genel kan basıncımızı düşürür

gulmek 1

Düzenli olarak atılan kahkahalar kalp hastalıkları riskini azaltabilir ve kan basıncımızı düşürebilir. Bunun nedeni ise güldüğümüzde kan basıncımızın yükselmesi ve egzersiz yaptığımız zamanki gibi kalp atış hızımızın artmasıdır. Ve düzenli olarak gülmek vücudumuzu değişen kan basıncına maruz bırakır ve kalbi çalıştırır.

Sonuç olarak da daha düşük kan basıncına ve daha düşük kalp krizi, felç ve kalp sorunları riskine sahip olabiliriz. Gülmek, başkaları ile iletişim kurmanın ve bizi daha sağlıklı yapan bir işlev olmanın doğal bir yoludur. Düzenli kahkahalar ise bağışıklık sistemimizi oluşturmamıza yardımcı olur ve bizi mutlu eden endorfinleri serbest bırakır, böylece stres seviyemiz azalır.

Egzersiz yaparken olduğu gibi kan seviyeniz yükseldiği için sık sık gülerseniz eğer belirli sağlık sorunları yaşama olasılığınız azalır.

Gülmenin Sağlığa 10 Faydası ile İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir