Keşfet

Güç Kaynağı Nedir ve Nasıl Korunur?

Elektronik aletleri kesintiye karşı güvenceye almak son derece önemli. UPS olarak bilinen kesintisiz güç kaynağı cihazlarını kullanarak bunu sağlamak mümkün. Ancak güç kaynaklarını kullanırken de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Özellikle güç kaynaklarının güvenliğini sağlamak ciddi bir konu. Nitekim UPS cihazları da aşırı gerilimden etkilenerek bozulabiliyor, bu da elektronik aletleri kesintilere karşı güvencesiz kılıyor.

Güç Kaynağı Nedir?

UPS (Uninterruptible Power Supply – Kesintisiz Güç Kaynağı) şebeke kesintilerinin elektronik aletlere yansımasını ve beslemenin devam etmesini sağlayan bir alettir. Cihazların ihtiyaç duyduğu genel toleransın dışında kalan yüksek ve düşük voltajın gelmesini önlemekle birlikte, şebekeye bağlı olduğu sürece güç depolar. Besleme sona erdiğinde ise voltajın cihaza yönelmesini ve cihazın çalışmaya devam etmesini sağlar.

Çalışma sistemi jeneratör ile benzer ancak tam olarak aynı olduğunu söyleyebiliriz. Jeneratör, biriken enerjiyi doğrudan tesisata yöneltir ve sistemin çalışmasını sürdürür fakat belli bir süre sonra devreye girer. UPS ise biriken enerji cihazların çalışmayı sürdürmesi için kullanılır. Bu enerjiyi doğrudan cihazlara kanalize ederek sürdürebilirliği sağlar.

Güç Kaynağının Fonksiyonları Nelerdir?

UPS olarak bilinen kesintisiz güç kaynağı yalnızca kesinti durumunda şebeke beslemesini sürdüren bir cihaz değildir. Aynı zamanda elektronik aletlerin ihtiyaç duyduğu stabilizasyonu da sağlar. Aşırı düşük ve yüksek voltajı engellemekle birlikte, enerjiyi ihtiyaç duuyulan genel besleme seviyesine getirir.

Güç Kaynağı Neden Kullanılmalıdır?

Elektrik kesintisi esnasında oluşan tek risk cihazların devredışı kalması değildir. Kesintiler çoğu zaman voltaj dengesizliği yaratır. Yani elektrik tekrar geldiğinde, besleme gerekli olan miktarın altında ya da üstünde olabilir. Bu da cihazların bozulmasına sebep olur. Güç kaynağı özellikle bilgisayar, televizyon, ses sistemi gibi cihazlrın ve sistemlerin olduğu yerlerde bulunmalıdır. Ancak güç kaynağı arızalarına karşı dikkat etmekte de fayda var.

Güç Kaynağı Nasıl Korunur?

Güç kaynağının da ihtiyaç duyduğu bir voltaj parametresi vardır. Alt sınır veya üst sınır aşıldığı zaman cihazın bozulması mümkündür. Bu durumdan korunmanın yolu ise şebekeden çekilen elektriği stabil seviyelere indirmektir.

Dolayısıyla, güç kaynaklarını korumanın ve şebeke kaynaklı arızalardan etkilenmelerini önlemenin tek yolu Trimbox kullanmak.

Trimbox Güç Kaynağını Nasıl Korur?

UPS modellerinde genellikle üst-alt limitleri aşan voltaj akımlarına karşı bir koruma bulunmuyor ve mevcut koruma sistemleri de başta ekstrem durumlar olmak üzere (yıldırım, statik elektrik) bu durumlara karşı yetersiz kalıyor. Parafudr, regülatör gibi cihazlar da belli durumlarda yetersiz kaldığı gibi, bunların oldukça masraflu olduğunu söyleyebiliriz.

Trimbox, bir yandan topraklayıcı işlevi görerek diğer yandan sistemin çalışmaya devam etmesini sağlar. Dolayısıyla güç kaynaklarını yüksek voltajdan korur. Eğer tesisatınızda güç kaynağı bağlantısı söz konusuysa, Türk mucitler tarafından üretilen Trimbox’ı mutlaka kullanmalısınız. Sönümleyici, stabilizatör ve parafudr işlevi gören Trimbox, hem güç kaynağını hem de bu cihaza bağlı olan elektronik sistemleri korur.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı