”hosting”
”Roket

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

”Forex”

Geçmişten günümüze insanlar doğayı çözmeye, anlamaya, adlandırmaya çalışmıştır. Gökkuşağı da eski dönemlerdeki insanlar için çözülmeye çalışılan konulardan biri olmuştur. Dolayısıyla insanlar geçmişte gökkuşağının nasıl oluştuğunu merak ettiklerinde belirli bir cevap bulamadıkları için bu meteoroloji olayını dini inançlarla, birtakım hurafeler ile açıklamaya çalışmışlardır. Gökkuşağı bu sebepten dolayı çoğu mitolojide belirli bir yere sahiptir ve birçok efsanede de motif olarak kullanılmıştır.

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Gökkuşağının nasıl oluştuğuna dair eski dönemlerde ortaya birçok teori atılmış olsa da bilim dünyasının yaptığı araştırmalarla ve açıklamalarla artık gökkuşağının güneş ışınlarının sis bulutlarına veya yağmur damlalarına vurarak yansıması ile oluştuğu bilinmektedir. Başka bir deyişle gökkuşağının tanımı şöyle ifade edilebilir: Yansıma vaziyetinde ışığın ara yüzeye geliş açısı ile dönüş açısı aynıdır. Ancak kırılma esnasında açı değişir. Kırılma açısı ortamların kırılma indisleri tarafından belirlenir.

Kara Mürver Nedir?

Ayrı olarak kırılma indisi ışınların dalga boyuna bağlı şekilde değiştiği için değişik renkteki ışınlar farklı açılarla kırılır. Sözgelimi beyaz ışık farklı dalga boylarındaki ışınların bir bileşimidir. Farklı dalga boylarındaki ışınlar bir prizmanın içinden geçirildiği vakit bir defa prizmaya girerken bir kez prizmadan çıkarken olacak şekilde farklı açılarla kırılır. Böylelikle beyaz ışık kendisini oluşturan değişik renklerdeki ışıklara ayrışır. Yağmur damlaları doksan derece açı ile düşerken ışığın içerisinde kalması ya da tam olarak yansımaması gibi bir durum söz konusu değildir.

İLGİLİ İÇERİKLER

Kırmızı renkte kırılma açısı en büyük, mor renkte ise kırılma açısı en küçüktür. Gökkuşağının oluşumu ışığın prizmadan geçerken renklere ayrışmasına çok benzeyen bir süreçtir. Evinizde dahi bu durumun deneyini yapmanız ya da yapılan deneyleri izlemeniz mümkündür.

Işınlar damlaların içinden çıkmadan, bir kez yansıdıkları zaman renk dizilimi önce kırmızı, daha sonra turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert, mor olarak sıralanmaktadır. Işınlar iki kez yansıdığı zaman ise renklerin önce mor daha sonra lacivert, mavi, yeşil, sarı, turuncu son olarak da kırmızı şeklinde olduğu görülmektedir. Işık ışınlarının ikiden daha fazla kez yansımasıyla da gökkuşakları oluşabilir. Ancak böyle gökkuşakları genellikle çok solgundur. Renk ayrımı belirgin değildir.

Kaynak: Gökkuşağı Nedir, Nasıl Oluşur ve Renkleri

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu