Girişimcilerin Yaptığı 5 Hata!

Google News

Girişimcilerin Yaptığı 5 Hata! Pek çok insanın içerisinde ufak da olsa girişimci bir ruh vardır. Ancak bunu bazı insanlar açığa çıkarabilirken bazı insanlar ise çıkaramaz. Tam da burada cesaret devreye giriyor. Fakat girişimcilik ile uğraşmanın da bazı kuralları var. Hiç bir şey bilmeden bir girişime başlandığı zaman sonuçlar hayal kırıklığı ile bitebilir. Peki bu hatalar nedir biliyor musunuz? İşte girişimcilerin yaptığı 5 hata!

Girişimcilerin Yaptığı 5 Hata!

Girişimcilerin Yaptığı 5 Hata!

1) Plan Yapmamak

Bir girişimcinin yaptığı ilk büyük hata, harika bir fikriniz olduğunu ve sağlam bir plan yapmadan başlama zamanının geldiğini düşünmektir. Bir fikir sizi zengin yapmayacaktır. Sağlam eylem planlarına ve gerçekten işe yarayacak bir iş modeline sahip olmanız gerekir.

İş planlarının bunaltıcı olduğunu biliyoruz. Fakat büyük şirketlerin bu planlara sahip olmasının bir nedeni var. Bir planınız olduğunda, zamanınızı nereye harcamanız gerektiğini ve gelecekteki müşterilerinizin ne istediğini bilirsiniz.  Sadece bir yenilik yayınlayıp birilerinin ürününüzü satın almasını bekleyemezsiniz. Sosyal medya paylaşımlarınız dahi planlı olmalı ve genel iş planınızla eşleşmelidir.

2) İlk Başlarda Çok Fazla Para Harcamak

Bir girişim için bir miktar yatırım gereklidir. Her girişimin başlangıç maliyetleri vardır. Ancak bunu basit tutabilirsiniz. Büyük oynayıp binlerce liralık güzel ve süslü bir web sitesine yatırım yapmak zorunda değilsiniz. Aslında bunu tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine, nakit akışı yapmanız önerilmektedir

Küçük bir bütçeyle başlayabilir, ilk müşterileri bulabilir ve ardından işinize daha fazla yatırım yapabilirsiniz. Pek çok başarılı girişimci çoğu işlerini bu şekilde kurdu. Kendinize yatırım yapın. Bilgi birikiminizi geliştirin. İş modelinizi kurmak ve çalıştırmak için birkaç küçük şey yapın ve sonra tam gaz devam edin. Bunun için tonlarca para harcamanıza hiç gerek yok.

Girişimcilerin Yaptığı 5 Hata!

3) Her Şeyi Kendiniz Yapmaya Çalışmayın

Yapılan bir diğer hata da, özellikle de hala günlük işinizde çalışıyorsanız, her şeyi kendiniz yapmaya çalışmaktır. Zamanınızdan yararlanmanız gerekir. Eğer başka bir işte çalışıyorsanız kendinize yardım edecek biri ile anlaşabilirsiniz. Size yardım edecek kişi şimdiye kadar yaptığınız en iyi yatırım olacaktır. Bu kişi ile aynı ülkede yaşıyor olmanıza gerek yok. Bu aynı zamanda başlangıçta nakit akışı sağladığım bir şey ve aslında ne kadar uygun fiyatlı olduğuna şaşıracaksınız.

Öğrendiklerinizi hemen uygulayabilir ve harekete geçebilirsiniz. Aslında bu çok önemli! Her şey eylem ve aksiyon alma ile ilgilidir. İşiniz daha da büyüdükçe, her şeyi kendiniz yapmaya çalışmamanın ne kadar önemli olduğunu öğrenirsiniz. Başlangıç olarak, sadece bebek adımları atın. Yapmaktan hoşlanmadığınız ya da yapmanın çok uzun süreceğini bildiğiniz bir şey seçin ve yardım alın. Bunun için her zaman para ödemek zorunda değilsiniz. Yaratıcı olun.

4) Her Şeyi Mükemmel Yapma Çabasına Girmek

Dördüncü hata, projeyi hayata geçirmeden önce her şeyi mükemmel hale getirmeye çalışmak ve proje için çok uzun süre beklemektir. Düşünmek için çok fazla zaman ayırmak ve harekete geçmek için yeterince zaman ayırmamak sizi düşürür Projeyi test edin. Genel görünümde hatalar yok ise başlayın. Düzeltmeleri belli periyotlar ile düzeltin. Bir projenin başında çok fazla düşünürseniz kafanız daha da fazla karışır.

5) Potansiyel Müşterilerinize Ulaşmamak

Son hata, ideal müşterinizin kim olduğunu gerçekten ama gerçekten anlamamaktır. İdeal müşterilerinizin sahip olduğu gerçek bir sorunu ve acil bir problemi çözmüyorsanız bu büyük bir hatadır. Yani bu tamamen potansiyel müşterilerle konuşmak ve onların hayal kırıklıkları hakkında daha fazla şey öğrenmekle ilgilidir. Anket yapmak harikadır ama onlarla konuşmak daha da iyidir. Notlar alın. Bunları bir elektronik tabloya koyun. Ortak temaları görün. Tekrar tekrar ne söylüyorlar? Sizin tutkulu olduğunuz şey ile onların ihtiyaç duyduğu şey arasındaki kesişim nerede? Bu sizin işiniz!

Hafta sonuna kadar tükeneceğini düşündüğünüz kendi işinizi yaratmayın. Bu büyük bir hata ve müşterilerinizle birlikte ürün ve hizmetlerinizi yaratmayı sevmenizin nedenlerinden biri. Yaptıkça yaratmaktan keyif alacaksanız. Çünkü bu, insanların isteyeceğini düşündüğünüz bir değeri oturduğunuz yerden müşterilerine ulaştırabilme olanağına sahipsiniz. Dijital dünyanın bizlere sunduğu faydaları artılar ile potansiyel müşterilerinize çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bir projeyi müşterilere ulaştıramadığınız takdirde hiç bir işe yaramayacaktır.

Girişimcilerin Yaptığı 5 Hata!

Girişimcilerin Yaptığı 5 Hata! İle İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir