Google News
İş & Finans

Gelir Belgesiz Kredi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Nakit ihtiyacı olan kişilerin ilk başvurduğu finansal kurumlar genellikle bankalardır. Bankalar da kendisinden kredi talebinde bulunan vatandaşların bu taleplerine cevap vermek için çeşitli şartlar öne sürmektedir. Bankaların, vatandaşın kredi taleplerini değerlendirirken dikkat ettikleri öncelikli hususlardan biri de kişinin düzenli geliri olup olmadığı ve kişinin gelir düzeyidir. Bununla birlikte bazı durumlarda gelir belgesiz kredi almak da mümkündür. Gelir belgesiz kredi almak için gerekli şartlar nelerdir inceleyelim.

Gelir Belgesiz Kredi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Gelir Belgesiz Kredi Nedir?

İhtiyaç kredisi ya da tüketici kredisi çekecek kişinin, krediye başvuracağı bankaya gelir belgesi ibraz etmeden bahse konu finansmana ulaştığı kredi ürünleri “gelir belgesiz kredi” olarak nitelendirilebilir.

Gelir Belgesiz Kredi Almak İçin Gerekli Şartlar

Gelir belgesiz kredi alacak kişinin asgari olarak aşağıdaki şartlara sahip olması gerekmektedir:

  • Findeks kredi notunun çok riskli seviyede bulunmaması (en az 800 puan ve üzerinde olması)
  • Krediye başvuran kişinin ödenmemiş açık kredi borcu bulunmaması, takipte veya gecikmede kredi taksiti olmaması
  • Kredi başvurucusunun varlık yönetim şirketlerine borcu bulunmaması
  • Kişinin icra dairelerinde işlem gören veya hacze konu borcu olmaması
  • Banka tarafından talep edilmesi durumunda varsa ek teminat ya da kefil gösterilebilmesi

Gelir belgesiz kredi alabileceğiniz bazı bankalar: Denizbank Gelir Belgesiz Kredi & QNB Finansbank Gelir Belgesiz Kredi

Gelir Belgesiz Kredi Çekmek Mümkün Mü?

Yukarıda sıralı asgari şartlara haiz olan vatandaşların bankalardan gelir belgesi olmadan da ihtiyaç kredisi ya da tüketici kredisi çekebilmeleri mümkündür. Ancak gelir belgesi olmadan çekilecek kredinin meblağının nispeten düşük olacağı unutulmamalıdır. Gelir belgesi olmayan vatandaşlar şu yollardan birini izleyerek kredi çekebilirler:

Mevduat karşılığı kredi kullanmak: Bankaya bir miktar para yatırarak bu paranın üzerine bloke konulması ve karşılığında da kredi verilmesi talep edilebilir. Örneğin bankaya 5.000 TL nakit yatıran kişi bunun karşılığı olarak 3.000 TL krediyi gelir belgesiz olarak çekebilir.

Teminat karşılığı kredi çekmek: Kişinin elinde çek, senet vb. gibi alacaklısı olduğu bir belge bulunuyor ise; bu belge bankaya teminat gösterilerek kredi talebinde bulunulabilir. Örneğin kişinin elinde bulunan 20.000 TL’lik çek ya da senet karşılığında bankadan 10.000 TL gelir belgesiz ihtiyaç kredisi kullanılabilir.

İpotek karşılığı kredi kullanmak: Kredi ihtiyacı bulunan ancak hali hazırda geliri bulunmayan kişiler herhangi bir mal varlığı sahibi iseler; söz konusu mal varlığı bankaya ipotek gösterilerek kredi çekilebilir. Örneğin sahibi olunan; ev, iş yeri, arsa, tarla, bağ, bahçe vb. gayrimenkul karşılığında bankalardan tüketici kredisi talep edilebilir.

Rehin karşılığı kredi çekmek: Aylık düzenli geliri olmayan, ancak bankaya rehin gösterebileceği; araç, motor, traktör, taksi, değerli ekipman vb. bulunan kişiler bahse menkul değerler üzerine rehin tesis edilmesi karşılığında bankalardan gelir belgesiz ihtiyaç kredisi talep edebilirler.

Kefil ile kredi almak: Sabit düzenli geliri olmadığı halde bankalardan kredi kullanmak isteyen kişiler; özellikle emekli ya da memur kefil göstererek bankadan gelir belgesiz tüketici kredisi çekebilirler.

Maaş Müşterisi Olunan Banka Gelir Belgesi Talep Etmez

Yukarıda sayılan koşullar kişinin düzenli geliri olmadan kredi çekebileceği seçeneklere işaret etmekte. Buna ek olarak, düzenli geliri bulunan ancak bankaya gelir belgesi ibraz etmekle uğraşmak istemeyen kişiler için de gelir belgesiz kredi çekmek mümkündür. Maaş müşterisi olunan ya da kira geliri/ hububat geliri/ hasat geliri/ besicilik geliri/ ticari gelirler vb. kazançların yansıdığı hesabın bulunduğu bankadan kredi çekilirken söz konusu bankalar müşteriden genellikle gelir belgesi talep etmemektedir.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu