Sağlık

Fizyoterapist Kimdir?

Fizik tedavinin yapılmasında uzman olan kişilere fizyoterapist deniyor. Sık sık rastladığınız fizyoterapist iş ilanları, fizyoterapist kimdir sorusunun sorulmasına neden olabilir. Gerek uzmanların ne iş yaptığı gerekse bu tedavinin ne işe yaradığı konusunda vermiş olduğumuz bilgiler neticesinde, merak ettiklerinizin cevaplanmasını sağlıyoruz.

Fizyoterapist Kimdir?

Fizyoterapist Ne Yapar?

Bireylerin fonksiyonel olarak kas ve sinir sisteminin tamamen iyileştirilmesi, var olan fonksiyonu kaybetmemesi fizik tedavi ile oluyor. Fizyoterapist ise bu amaçla çok sayıda yöntem ve teknik ile iyileşmeyi sağlayan uzman olarak tanımlanıyor. Fizik tedavicilerin özel rehabilitasyon merkezlerinde ya da devlet hastanelerinde bu alanda çalıştığını söyleyebiliriz. Tedavi yöntemlerinin geniş olması, farklı yöntemlerle farklı iyileşmelerin sağlanması mümkündür. Dilerseniz bu yöntemler hakkında aşağıda verilen bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Fizik Tedavi Yöntemleri

İLGİLİ BİLGİ:
Yüksek Tansiyonun Nedenleri Nelerdir? Yüksek Tansiyon Tedavisi

Isıtıcıların kullanıldığı, çeşitli egzersizlerin yapıldığı farklı yöntemler bulunmaktadır. Fizik tedavisinde en önemli husus, hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın hastanın da bu tedaviye destek olmak adına elinden geleni yapmasıdır. Ayrıca kişinin düzenli bir şeklide fizik tedaviye destek olması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu sayede çok daha hızlı şekilde iyileşme gerçekleşecektir. Sıcak Tedavisi; Çok sık kullanılan yöntemler arasındadır. BU yöntem işe sinir sisteminin hızlanması, kan akışının artması söz konusudur.

Genel relaksasyon sağlanması, ağrının azaltılması da aynı şekilde gerçekleşecektir. Tendon ve kollajenin uzma kabiliyetinin de artışa geçeceğini söyleyebiliriz. Aralıklı Pnömatik Kompresyon Tedavisi; Bu tedavi yöntemi ile aralıklı basınç uygulanır. Toplardamarlar ve lenf damarlarındaki sıvının kol veya bacaktan kalbe doğru pompalanmasını hızlandırmaktadır. Kan dolaşımının düzenlenmesi açısından bu tedavi yöntemi önemlidir. Elektrik Stimülasyonu; Ağrının azalması, sağlıklı kasların güçlenmesi, ödemlerin tedavi edilmesi, zayıf kasların güçlenmesi gibi amaçlarla bu tedavi yönteminin uygulandığını söyleyebiliriz.

İLGİLİ BİLGİ:
Kalın Bağırsak Kanserinden Koruyan Gıdalar Nelerdir?

Traksiyon; Omurlar arasındaki aralığın genişlemesini sağlar. Disk basıncını azaltmaktadır. Omurgadaki arka eklem aralıklarını genişletmektedir. Omurga çevresindeki kasların gerilmesini sağlayacaktır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon ile yukarıda verilen yöntemlerin dışında kullanılan masaj yöntemleri ve egzersiz yöntemleri de bulunmaktadır. Bu yöntemler ile tedavi sürecinin tamamlanmasının mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Alanında uzman olan kişilerin gerçekleştirdiği tedavi ile kas ve iskelet sisteminin fonksiyonlarını geri kazanmasının mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

İnternet Bağlamında Fizik Tedavi

İnternet ortamında sunulan fizik tedavi yöntemlerinin, soru cevap sitelerinin oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Direkt olarak sorularınızın cevaplandırılması açısından avantajlı olacaktır. Ayrıca evde ihtiyaç duyduğunuz fizik tedavi araçlarını da internet üzerinden temin edebilirsiniz. Fizyoterapist forum üzerinden direkt olarak bilgi almak mümkün.

Kullanıcılar Şunları da Baktı

Bu içerimizi Değerlendirin

IPTV ile Binlerce Kanal , Film ve Dizi Sizi Bekliyor!
Şimdi İzlemek İçin Tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı