Sağlık

Fıstık Ezmesinin 8 Bilinmeyen Faydası

Fıstık ezmesi sadece okuyan öğrencilere öğle yemeği olsun diye var olmuş değil, bundan çok daha farklı yararlara hizmet ediyor. Bu çok yönlü faydalar, sağlığınız için şaşırtıcı derecede iyi bir konumdalar. Yüksek protein ve sağlıklı yağlar kilo kaybı, diyabet ve hatta Alzheimer hastalığına bile yardımcı oluyor.

Fıstık Ezmesinin 8 Bilinmeyen Faydası

Yine de hiçbir yiyecek tam olarak mükemmel değildir, bu yüzden fıstık ezmesi ile ilgili de bazı uyarılar yapmakta fayda var. Umarız yer fıstığına yüksek alerjisi olan nüfusun yüzde 1’inin bir parçası değilsinizdir.

“İnsan yalnız ekmekle yaşayamaz; fıstık ezmesi de olmalı. ”James A. Garfield

Hacıbaba Kuruyemiş, online kuruyemiş siparişi için en uygun dijital platform olarak öne çıkıyor. Fıstık ve fıstık ezmesi siparişlerinizi Hacıbaba Kuruyemiş’ten verebilir, 100TL ve üzeri ücretsiz kargo özelliğinden faydalanabilirsiniz.

İLGİLİ BİLGİ:
Siyah Diş Macunu Nedir?Faydaları Nelerdir?

İşte sizler için derlediğimiz fıstık ezmesinin 8 faydası:

 1. Açlığı Bastırır ve Kilo Kaybı için Faydalıdır

Yer fıstığı ve fıstık ezmesi yemek, kilo alımına yol açmadan açlığın kontrolüne yardımcı olur. Böylece diyetlerinizde abartmadan yer verebileceğiniz fıstık ezmesini kilonuzu kontrol altına almak için kullanabilirsiniz.

 1. Kalbiniz Fıstık Seviyor

Yapılan çalışmalar, yer fıstığının kardiyovasküler ve koroner kalp hastalığı riskini azalttığını ortaya koydu. Yer fıstığı ve fıstık ezmesi, kalp dostu yiyecekler arasında yer alıyor.

 1. Kolon Kanseri Riskini Düşürür

Fıstık ve fıstık ezmesi yemek, kadınlarda kolon kanserini azaltabilir.

 1. Alzheimer Hastalığı ve Hafıza Bozukluğuna Karşı Korumaya Yardımcı Olur

Bir çalışma, gıdalardan en fazla niasin elde edenlerin Alzheimer hastalığına yakalma olasılığının% 70 daha az olduğunu bulmuştur. Yer fıstığı, niasin en yüksek gıdalardan biridir. Siz de Hacıbaba Kuruyemiş yer fıstığı çeşitlerini inceleyebilir, evinize kadar gelecek olan nefis kuruyemişleri inceleyebilirsiniz.

 1. Safra Taşlarını Önler
İLGİLİ BİLGİ:
Daha Fazla Kahve İçmek İçin 11 Bilimsel Sebep

İki çalışmada, haftada beş ya da daha fazla kuruyemiş yemiş olan bireylerde, nadiren ya da hiç kuruyemiş yememiş olanlara kıyasla, yüzde 25 ila yüzde 30 daha az safra taşına rastlanmıştır. Yer fıstığı teknik olarak bir baklagil olarak sınıflandırılsa da, bu deneyler için kuruyemiş olarak kabul edildi, bu yüzden yer fıstığı aslında dünyada en çok tüketilen “somun”larından biri olarak yer alıyor.

 1. Sağlıklı Yağlarla Dolu

Fıstık ezmesi yağındaki tüm yağlar, kalp açısından sağlıklı tekli doymamış yağdır. Yapılan bir çalışmada, mono-doymuş yağda yüksek bir diyet yapan insüline dirençli yetişkinlerin, daha fazla karbonhidrat veya doymuş yağ tüketen kişilere göre daha az yağlı olduğu bulunmuştur.

 1. Tip 2 Diyabete İyi Gelir

Yer fıstığı yemek Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre diyabet riskini azaltabilir. Online Hacıbaba Kuruyemiş sitesinden farklı kuruyemiş çeşitlerini de inceleyebilirsiniz.

 1. Vücudunuzu Besler ve Daha Sağlıklı Yapar
İLGİLİ BİLGİ:
Kara Lahananın Faydaları

Fıstık ezmesi, potasyumun yanı sıra yüksek tansiyon, inme ve kalp hastalığı riskini azaltan protein içerir. Ayrıca bağırsak sağlığınız için lif, sağlıklı yağlar, magnezyum ve kemiklerinizi, kaslarınızı, E vitamini ve antioksidanlarınızı güçlendirir.

Fıstık Ezmesinin 8 Bilinmeyen Faydası

Fıstık Ezmesi Hakkında İlginç Bilgiler

 

 • 1900’lü yılların başında, çay odalarında fıstık ezmesi zengin insanlar için süslü bir yiyecek olarak bulundu.
 • ABD’nin, fıstık çiftçi olan iki başkan vardı: Thomas Jefferson ve Jimmy Carter.
 • Bir dönümlük arazide, 30.000 fıstık ezmeli sandviç yapmak için yeterli yer fıstığı vardır.
 • Liseyi bitirmeden önce, ortalama çocuk 1.500 fıstık ezmesi ve jöleli sandviç tüketmiş olacak.
 • Kadınlar ve çocuklar kremalı fıstık ezmesi ve erkekleri severek gevrek kullanmayı tercih ederler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı