Google News
İş & Finans

Finansal Yönetim Nedir? Ne İşe Yarar?

Finansal yönetimin ne olduğunu soranlar için faydalı bir yazı hazırladık. Finans ile içli dışlı olmak isteyen birçok kişi ister istemez finans terimlerini bilmek ister. Çünkü bu terimler ile çok sık karşılaşır ve gördüğü terimin anlamını bilmemek üzücü olabilir. Finansal Yönetim Nedir? Ne İşe Yarar? Finansal yönetim nedir sorunuzun cevabını yanda verdiğim siteden de bakabilirsiniz. En iyi bir şekilde öğrenmek için verdiğim siteye göz atmayı unutmayın. İsterseniz lafı fazla fazla uzatmadan finansal yönetim hakkında bilgi vermeye başlayalım.

Finansal Yönetim Nedir?

Hepimizin bildiği gibi ticari amaç için kurulan her işletme az çok gelir elde ediyor. Peki bu gelirlerin bölüşümünü işletmenin vizyonunu düşünerek nasıl yapıldığını muhtemelen duymamışsınızdır, hemen anlatalım. Bir işletme her ne olursa olsun cari açığını en alt seviyede tutmak ister. Bunun için çalışanlarına verdiği maaştan tutunda öğle yemeği için yaptığı masrafı bile not altına alır. İşte tam burada finansal yönetim kavramı ortaya çıkıyor. Yani bit işletmeniz vizyonunu düşünerek yaptığı finansal yollara finansal yönetim nedir sorusunun cevabıdır. Her işletmenin en büyük amacı belki de kar etmektir. Bu ancak doğru yatırımlar ve geleceği düşünerek atılan adımlar ile birlikte olabilir. Finansal yönetim için gerekli olan en önemli şey gelecekteki durumu göz ardı etmeden adım atmaktır. Örnek veriyorum şimdiki yapacağınız yatırımın olumlu veya olumsuz sonuçlanmasını önceden düşünüp işletmenin lehine gelecek durumları tahmin etmesi gerekir. Böyle yapılmazsa işletmeler büyük ve ağır işler altına girebilir.

Finansal Yönetimin Amacı

Finansal yönetimin ne olduğunu öğrendiğimize göre bunun amaçlarına geçebiliriz. En basit bir halde anlatmak gerekirse işletmenin uyguladığı yatırım stratejisinin olumlu geçmemesi halinde finansal yönetim olmuş olmaz. Yani doğru bir finansal yönetim yapıldığında büyük bir ihtimalle yapılacak yatırımlar işletmeye olumlu etkiler sağlayacaktır. Finansal yönetimin amacı, işletmeler var olduğu sürece hiçbir zaman zarar etmeden ekonomiden payını almak ve sağlam adımlar atmaktır. Günümüzde finansal yönetim yapmadan işletilen şirketler temelsiz bina gibidir. Her an yaptığı yatırımdan zarar elde edebilir. Finansal yönetim hakkında sizlere detaylı bilgiler verdik. Aynı zamanda finans hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yanda verdiğimiz adrese göz atabilirsiniz. Aklınıza takılan herhangi bir şey varsa bize sormaktan çekinmeyin.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu