Cilt BakımıSağlık

Estetik Cerrahi Nelere Bakar?

Estetik ameliyatlarını yapan estetik cerrah, vücudun herhangi bir bölgesi veya organındaki doğuştan ya da sonradan meydana gelen bozuklukların giderilmesini amaçlar.  Her yaş grubundaki hastaya hitap etmektedir. Bazı çocuklarda yarık damak ve dudak ila karşı karşıya kalına bilinmektedir.  Kulağın kepçe ya da yapışık olması durumu.

 Estetik Cerrahi Nelere Bakar?

Kafa kemiklerinde şekil bozukluğu, doğum lekeleri, parmaklarda yapışıklık olması durumu, 6 parmaklılık gibi doğumsal şekil bozukluklarında, gençlerde; meme küçültme, meme deformeleri, meme büyütme, çene ucundaki şekil bozuklukları, burun deformeleri gibi gelişim bozuklukları; orta ve ileri yaşlarda ise yaşlanmanın genel etkileri ile ortaya çıkan yapısal problemler ile ilgilenmektedir. Meydana gelen iş veya trafik kazaları, yanıklar, yüz felci, şeker, varis vb. nedenlerden dolayı kapanmayan yaralar, enfeksiyon, tümörler ve diğer hastalıklar, plastik cerrahinin ilgi alanındadır.

Plastik cerrahide uzman estetik doktorları tarafından farklı sebeplerden dolayı mevcut estetik görünüm ve şekil bozukluklarının rekonstrüksiyonu yapılırken, uygulanacak ameliyatın her türlü sonuçları daima göz önünde tutulmalıdır. Yalnızca, estetik olarak vücuduna ait herhangi bir bölgenin farklı bir görüntüye sahip olmasını isteyerek ameliyat talebinde bulunan kişilerin psikolojik açıdan dikkate alınmaları gerekmektedir.

Eskiden estetik ameliyat olmak utanılacak bir şeymiş gibi insanlar birbirlerine itiraf etmekten çekinmekteydi, ancak günümüzde estetik operasyonlar utanılacak bir durum olmaktan çıkmıştır. Vücudun dış görünüşünün düzeltilmesi, insanın kendisine olan özgüven duygusunu büyük oranda artırmaktadır.

Bu açıdan bakıldığında ise plastik cerrahinin, cerrahinin psikiyatri bölümü olarak adlandırılması mümkündür. Özellikle burun estetik doktorları, solunum sıkıntısı ya da herhangi bir fizyolojik sıkıntısı olan bireyler dışında estetik kaygılarla gelen hastalarında, burun yüzün orta bölgesinde olması ve dikkat çekecek olması sebepleriyle, öncelikle psikiyatrik açıdan hastayı değerlendirmelidir.

Bir Cevap Yazın

Ayrıca bakabileceğiniz bilgi

Close
Close