Eskiz Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir fikri görsel olarak hızlı bir şekilde kaydetmek için eksiz olarak adlandırılan çizim tekniklerine başvurulur. Hızlı, pratik ve temel olarak fikri ifade eden; çok detaylandırılmamış çalışmalar olarak tanımlayabileceğimiz eskiz farklı alanlarda kullanılan bir çizim şeklidir. Herhangi bir ortamda yapılabilen eskizler doğru materyaller kullanılarak üretildiklerinde, kâğıda yansıtılan fikir hakkında çok net bilgi verebilir. Bu yazımızda çizimle ilgilenen, fikirlerini görsel olarak ifade etmek isteyen kişilerin sorduğu “eskiz nedir?”, “eskiz nasıl yapılır?”, “eskiz defteri nedir?” gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

eskiz nedir

Eskiz Nedir?

“Eskiz nedir?” sorusunun cevabı en temel haliyle bir tasarım fikrini temsil etmesi için hızlı yapılan çizimler olarak verilebilir. Farklı alanlarda eskiz yapılabilir ve bu çizim tekniğini uygulamanın da farklı yöntemleri vardır. Moda, endüstriyel tasarım, mimari gibi alanlarda eskiz kullanımı oldukça yaygındır. Bir projeye hayat vermeden önce yapılması gereken tüm detaylı çalışmaları planlamak, fikri görsel olarak ifade ederek daha net bir bakış açısı ile değerlendirmek için eskiz çizimleri sıkça kullanılır. Asıl çizimde ya da resimde hata yapılmasının önüne geçmek; bir fikri adım adım ilerletmek ve her ilerleme aşamasında hatalı bulunan ya da beğenilmeyen kısımları bir sonraki aşamaya aktarmamak için eskiz tercih edilebilir.

Eskiz Nasıl Yapılır?

Eskiz yaparken kullanılan belirli teknikler vardır. En basit haliyle eskiz yaparken bir kâğıt ve kalem yeterli gözükse de bir proje üzerinde çalışırken fikirlerin kâğıda doğru ve dikkat çekici bir şekilde aktarılabilmesi için doğru malzeme ve tekniklerin kullanılması önemlidir.

Eskiz yaparken kullanılan iki temel çizim tekniğinden bahsedebiliriz. Çizgi tekniği ve gölge tekniği en yaygın tercih edilen eskiz teknikleri arasında yer alır. Çizgi tekniği adından da anlaşılacağı üzere kâğıda aktarılmak istenen fikrin genel hatları ile çizilmesidir. Gölgelendirme gibi detaylara bu teknikte yer verilmez. Gölge tekniği ise kâğıda aktarılan fikre derinlik kazandırmak için tercih edilir. Bu iki yaygın tekniğin yanı sıra kurşun kalem boyama tekniği olarak adlandırılan yapılan çizime farklı kurşun kalemler ve teknikler ile renk kazandıran bir teknik de özellikle moda çizimlerinde çok tercih edilir. Eskiz yaparken elde edilmek istenen sonuca göre gelişmiş farklı teknikler kullanılabilir.

Eskiz Defteri Nedir? Ne İşe Yarar?

Eskiz çalışmaları yapmak için kullanılan defterler eskiz defteri olarak isimlendirilir. Eskiz defterleri kullanım ihtiyacına göre farklı kâğıt içerikleri ile sunulmaktadır. Kâğıt, çizim yaparken elde edilecek sonucun kalitesi ve başarısı üzerinde doğrudan etkilidir. Bu nedenle eskiz yapacakların tatmin edici sonuçlar almak için doğru kâğıdı seçmeleri önemlidir. Eskiz defterleri ya da aydınger kağıtları çizim ihtiyaçları göz önünde bulundurularak üretilirler.

Bu ürünlerde kullanılan kağıtlar, çizimde kullanılacak kalem ya da boya malzemesine uygun olacak gramajlarda ve özelliklerde sunulurlar. Eskiz defterlerinde kolay kırışmayan, çizim yapmayı akıcı hale getiren, silme işleminin de çok pürüzsüz olmasına olanak sağlayan kâğıtlar kullanılır. Aydınger kâğıtları da yarı şeffaf, açık renkli ve yağsız kâğıtlardır. Bu kâğıtlar eskiz çalışmaları yaparken kullanılmak üzere özel olarak üretilirler. Eskiz ve aydınger kâğıtları kullanım alanına ve ihtiyacına göre farklı boyutlarda üretilirler. Çizim yaparken en iyi sonucu almaya yardımcı olan eskiz defterleri ve aydınger kâğıtları proje özelinde seçilmelidir.

Aradığın Eskiz ve Aydınger Kağıtları Avansas’ta Bulabilirsin

Çizim yapanların çalışmalarında kusursuz sonuçlar elde edebilmelerinde doğru malzeme seçiminin büyük bir etkisi vardır. Eskiz çalışmalarında kâğıt ve çizimde kullanılan kalem ya da boya malzemesi elde edilecek sonucu doğrudan etkiler. Çalışmalarınızı daha konforlu ilerletmenizi sağlayacak, kalitesi ile çizimlerinizi destekleyecek eskiz ve aydınger kâğıtlarını farklı gramaj ve boyut seçenekleri ile ihtiyaçlarınıza uygun olarak Avansas’tan temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu