Ekonomi

En Kolay Kredi Nasıl Alınır?

Kredi kullanmak isteyen kişiler, her bankaya başvuru yapabilir ancak bankaların aradığı şartların farklı olması nedeniyle bazı bankalar kolay kredi imkanı sağlarken, bazıları ise daha zor kredi vermektedir. Bu yüzden başvuru yapmadan önce bankaların kredi şartlarını inceleyerek başvuru yapmak mantıklıdır.

Bankaların kredi verirken kullandıkları kriterler; kredi notu, gelir durumu, gayrimenkul ve ya menkul mallar, kredi riski, kara listeye girip girmediği gibi kriterlere bakarak karar vermektedir. Siciliniz ne kadar temizse yani borçlarınızı vaktinde ve düzenli ödemişseniz kredi almanız o kadar kolay olacaktır.

Kredi Notu

Kredi notu, kişilerin daha önce kullandığı krediler veya kredi kartlarına ilişkin borçlarını vadesinde ve tam ödeyip ödemediği hakkında elde edilen veriler neticesinde verilen kredi risk puanıdır. Kredi notu yükseltme teknikleri ile kredi notunuzu elbette iyi bir seviyeye çekebilirsiniz. Kredi puanınız ne kadar yüksekse kredi almanız o kadar kolay olacaktır. kredi notunuz 1500 üzerinde ise kredi kullanırken sorun yaşamazsınız. Ancak kredi puanınız ne kadar yüksekse daha avantajlı olan kredilerden yararlanmanız çok daha kolay olacaktır. Bu yüzden 1900 ve üstü olan bir kredi puanı daha uzun vade ya da daha az faiz anlamına gelecektir.

Aylık Geliriniz

Bankalar kredi verirken bir taksitin an fazla aylık gelirinizin yarısı kadar olmasına izin verir. Ancak genel hesaplama aylık minimum giderlerin düşülmesi ile yapılır. Çünkü 2.000 TL geliri olan bir kişinin minimum gideri 1500 TL olacak ve aylık 500 TL ödeme gücünüz kalacaktır. Bu yüzden gelir miktarınızın yüksek olması daha yüksek meblağda kredi kullanmanız anlamına gelir.

İşinizin Niteliği

Çalıştığınız kurum, kuruluş, şirket ya ad herhangi bir diğer iş sizin kredi almanızı etkiler. Bu ayrım genel olarak devlet memurlarının iş güvencesi olması sebebiyle lehe değerlendirilmeleri sonucu ortaya çıkmıştır. Bu görüşe göre aylık düzenli gelir eden kişiler bankalar tarafından ödeme gücü daha yüksek kişiler olarak değerlendirilir.

Malvarlığı

Eğer kredi notu ya da gelir durumu gibi kriterler yeterli olmuyorsa kişinin malvarlığına bakılarak teminat göstermesi halinde kredi verilebilir. Bu şartlar birlikte değerlendirildiğinde kolay kredi alabilme yolları bir arada görülecektir.

En kolay kredi veren bankalar için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

Ayrıca bakabileceğiniz bilgi

Close
Close