Hosting

En iyi 10 Ted Konuşması 

En iyi 10 Ted Talks

Google News

En iyi 10 Ted Konuşması son günlerin en çok aranan başlıklarından. Bu ilham veren, motive eden, farkındalık yaratan; kısa ve eğlenceli videolarıyla Ted konuşmalarını bilmeyenimiz yahut duymayanımız yoktur. Paylaşmaya değer fikirler sloganıyla yüzlerce dilde, binlerce konuşmanın gerçekleştiği videoları ücretsiz dinleyebiliyorsunuz; ancak platformu başarılı kılan asıl şey şüphesiz ki  bu değil. Ted Talks’u başarıya ulaştıran asıl şey, videoların yoğun bir bilgi barındırmalarına karşın; ziplenmiş bir dosya gibi kısa, bir konferans kadar eğitici ve bir stand up gösterisi kadar da eğlenceli oluşları.

En iyi 10 Ted Konuşması

Bu uçsuz bucaksız videoların içinde seçim yapmakta zorlananlar ve yeni başlayanlar için en sevilen videoların arasından sizler için bir liste oluşturduk. İşte listemiz. Keyifli okumalar.

En iyi 10 Ted Konuşması

1. En iyi 10 Ted Konuşması: Tim Urban – Inside the Mind of a Master Procratinator ( Usta bir erteleyicinin kafasının içindekiler )

En iyi 10 Ted Konuşması : İnternetin en popüler blog yazarlarından Tim Urban, yazılarının önemli noktalarını açıklamak için kaba taslak çizdiği, sevimli figürleri ile tanınır. Bu eğlenceli konuşmasında kendi deneyimlerinden yola çıkarak insanoğlunun erteleme davranışını yine bu sevimli çizim ve figürler aracılığıyla ilişkilendirirken, zihninizdeki direksiyonunun kontrolünün sizde olup olmadığını sorgulatacak.

2. Chimamanda Ngozi Adichie – The Danger of Single Story ( Tek bir hikayenin tehlikesi )

Nijerya’nın sevilen yazarı Chimamanda Ngozi Adichie bir kişi, bir yer, bir durum hakkında sahip olunan ufacık bir bilgi ile tümevarım hatasına düşen kişileri, bilinçsizce tek bir hikayenin peşinden gidip eksik kalanlar olarak nitelendiriyor.

İlgili İçerikler

3. Susan Cain – The Power of Introverts ( İçe Dönüklerin Gücü )

Susan Cain içe dönüklüğün yaratıcılık için ne denli önemli olduğunu vurgularken bunun düzeltilmesi gereken bir eksiklik yahut problem olmadığını aksine toplum ve dünya için içe dönük kişilerin; yalnızlık, sessizlik, tek başına çalışma gibi konularda desteklendiği takdirde dışa dönük kişilerden daha önemli işler yapabileceğinin altını çiziyor.

4. Dan Airley – Are We in Control of Our Desicions ( Kararlarımızı kontrol edebiliyor muyuz )

Kararlarınızın kendi kontrolünüzde olduğunu düşünüyorsanız Dan Airley’e kulak vermenizi rica ederiz; zira video sonunda hüzünlü bir gerçekle karşı karşıya kalabilirsiniz. Aldığımız kararlardan hoşnut olsak da, bir yanılsamanın kurbanı olabileceğimizi kullandığı görsellerle sorgulatıyor.

5. Margaret Heffernan – Dare to Disagree ( Tartışmaktan korkmayın)

Kendimizden farklı kimliklere, düşünce süreçlerine sahip kişilerle çalışmanın hatta zaman zaman fikir ayrılığına düşmenin faydalarını verdiği örneklerle dinleyicileri ikna ediyor. Anlaşmazlık her zaman kötü bir şey değildir; sorunu çözmek için çoğu zaman iyi sonuç verir; burada önemli olan anlaşmaya cesaret etmektir diyor Heffernan.

6. Daniel Levitin – How to Stay Calm When You Know You Will be Stressed ( Stresli olacağını bildiğin zamanlarda sakinliğini nasıl korursun)

En iyi 10 Ted Konuşması: Sinirbilim araştırmacısı olan Levitin, mesleği ile ilgili anekdotları anlaşılması kolay bir dille paylaşarak stresli olduğumuz anlarda ortaya çıkabilecek felaketlerden kaçınmak için nasıl davranmamız gerektiğini tartışıyor.

7. Angela Lee Duckworth – Grit: The Power of Passion and Perseverance ( Metanet: Tutku ve azmin gücü)

Akademisyen, psikolog ve yazar Angela Lee Duckworth, başarıya giden yolda neyin önemli olduğunu ayırt edebiliyor muyuz diye soruyor bizlere. Daha önce kimsenin yıl sonuna kadar çalışmayı başaramadığı bir okulda, yıl sonuna kadar dayanan bir öğretmen diğerlerinden daha zeki değil daha metanetli olduğu için başarıya ulaşmıştır diyerek metanet sınırlarımızın başarımızla olan doğrudan ilişkisini anlatıyor.

8. Cameron Russell – Look’s Aren’t Everything. Believe me, I’m a model. (Görüntü her şey değildir. İnanın bana, ben bir modelim)

En iyi 10 Ted Konuşması: Görünüş her şey değildir. İnanın bana ,ben bir modelim diyen Russell güzelliği genetik bir piyango olarak görse de, bunun tek başına aslında yüzeysel ve sığ olduğunu kendi hayat deneyimiyle dinleyiciye sunuyor.

9. Amy Morin – The Secret of Becoming Mentally Strong (Zihinsel olarak güçlü olmanın sırrı)

Amy Morin zihinsel olarak güçlü olmanın sırrını açıklarken, potansiyelimize nasıl ulaşacağımız konusunu da masaya yatırıyor.

10. Laura Vanderkam – How to Gain Control of Your Free Time ( Boş zamanlarınızın kontrolünü nasıl kazanırsınız)

Bir hafta 168 saatten oluşuyor ancak insanlar sürekli meşguller, öyle ki kendimize ayırmamız gereken zamanı dahi hafife alıyoruz. Laura Vanderkam bizim için önemli olan şeylere daha fazla zaman ayırabilmek adına birkaç pratik hayat stratejisi paylaşıyor.

11. BONUS! Jia Jiang – What I Learned From 100 Days of Rejection ( 100 günlük reddedilişin ardından ne öğrendim)

Bu keyifli video ile yazımızı sonlandıralım. Reddedilmenin öğreticiliği tartışılmaz. Yaptığı kişisel ve traji-komik deney ile 100 gün üst üste reddedilerek, neler öğrendiğini anlatıyor Jia Jiang.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir