Gezi Rehberi

Empire State Binası

Empire state binası dünya çapındaki en popüler olan binalar arasında yer almaktadır. Bununla beraber ABD’deki ikonik binalar arasında yer almakta olup, New York’taki sembollerden birisidir. 2007 senesinde American Institute of Architects bakımından yapılmış olan ankete göre, Empire State Binası en çok sevilen binası halinde olmuştur. Ünlü olması Beyaz Saray’ınkini aşmış durumdadır. Empire State Binası, halen dünyanın en mühim yüksek katlı yapısından birisi şeklinde kabul edilmektedir.

Empire State Binası 14

 Empire State Binası Tarihçesi

1931 senesindeki inşasından bu güne Empire State Binası birinci ve en yüksek grubunda olup, türlü övgüler topluyor. Bu gururlu yolculuğu, 100 kat üstüne çıkacak olan ilk yapı unvanıyla almıştır. Aynı şekilde dünya çapında yapısal yükseklik bakımından en yüksek gökdelenin, rekorunu uzunca bir süre elinde tutmuştur.

1954 senesinde dek dünyanın en uzun, insan yapımı yapısı şeklinde tarihte yerini almış bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 1967 senesinde dek, dünya çapında en uzun ayaklı binası şeklinde de biliniyor. 9 Eylül saldırısından sonra Dünya Ticaret Merkezi tekrardan New York’taki en uzun yapı olmuştur. Büyüklüğüne bakılmadan, Empire State Binası inşaatı projesinin hepsi 410 gün içerisinde tamamlanmıştır.

 Empire State Binasının Dizaynı

Empire State Binası 17

Empire State Binası’nın dizaynı William Frederick, binanın planını Reynolds Binası’nın önceki dizaynına bağlı olarak dizayn edilmiştir. Bu sebeple Empire State Binasının yönetimi her sene Reynolds Binası, Babalar Gününe özel olarak tebrik kartı göndermektedir. Başkan olan Herbet Hoover yapının aydınlatma sistemini, Washington DC konumundan Empire State Binası’na, yaklaşık 322 km uzaklığında bulunan düğmeye basıp, açılışını yapmıştır.

Empire State kuruluşundan bugüne dek, ünlü turizm cazibe merkezi şeklinde olmuştur. Fakat kurumsal iş mekanlarını ofislere çekmek adına birincil amacını başaramamıştır. Hatta halk arasında ”Boş Devlet Binası” lakabına layık görüp, gülünç hal almıştır.

 Empire State Binası Yapısının Bölümleri

Empire State Binası 6

6500 adet penceresi, 73 adet asansörü yer alan bina, görülmeye değer olan bölümlere sahip. Zeminden 102. kata 1860 basamak merdiven ile ulaşmak mümkündür. Yapıda kullanılan boruların, toplam uzunluğunun 113 kilometre, kablolarının ise 760 kilometre olduğu söylenebilir.

En yoğun vakitlerde aynı an içerisinde 3400 işçinin çalışmış olduğu yapının inşası 13 ay gibi vakit içerisinde rekor zamanla tamamlanmıştır. Bina için, 12’si bütün binayı aşağıdan yukarı olarak, 201 çelik kullanılmıştır. İnşası süresince yaşanmış kazalarda 5 kişi yaşamını yitirmiştir.

Art Deco stilinde inşası edilen yapının taban kısmı 8000 metre kare, katların toplam olarak zemin sahası ise 257 bin metre kare büyüklüğündedir. Havanın açık olduğu zamanlarda, görüş mesafesi 120 km’ye ulaşmaktadır. 86 ve 102. katlarda yer alan turistik gözlem sahasından bütün New York ilini kuş bakışı şeklinde gözlemlemek mümkündür.

Açılışını takip eden seneler, büyük buhranlara rast gelindiğinden uzun bir vakit boş kalan 85 ofis kalmış olup, günümüzde yaklaşık olarak 1000 firmaya ve 21 bin çalışana ev sahipliği yapmaktadır. Empire State Binası 2010 senesinde 550 milyon dolar harcanıp yenilenmiştir.

Yapılmış yenilenmeler içerisinde, yapının enerji verimliliğini çoğaltmak, çevre dostu yapı şekline getirmek adına harcanan 120 dolar mühim yer tutmaktadır. Bunların sonucunda Empire State Binası LED sertifikası almaya hak kazanıp, ABD’de altın LED derecesine sahip olan en yüksek bina olmuştur. Empire State Binası 102 katlı olarak inşa edilmiştir. Fakat, aslen gizli katı daha bulunmaktadır ve gözlem evi şeklinde işlev görüyor.

Empire State Binası 20

 Empire State Binasına Nasıl Gidilir?

Penn İstasyonu’nu ile konumun civarından, hem metro ve otobüslerle hem de istasyon altında yer alan metrolar ile New York yakınındaki eyaletlere gitme olanağı bulunmaktadır. Bu sayede Empire State Binasına yürüyerek gidilebilir. Empire State Binası 34. caddede yer almaktadır. Bu caddeye ulaşarak Empire State Binasına gitmek mümkündür.

Empire State Binası’nda Görülmesi Gereken Yerler

New York’un Özgürlük Heykeli ile birlikte sembollerinden birisi olan bu  binadan  1920’li senelerin sonuna dek dünyanın en uzun binası rekorunu elinde tutan ve de 1913 senesinde inşa edilmiş olan, New York’taki 241 m yüksekliğine sahip, Woolworth Binası görülebilir. Bu biçimde Empire State Binası etrafında bulunan gökdelenler de görülebilir. Empire State Binasına çıkıp, New York’un eşsiz ve harika manzarası görülebilir.

Empire State Binası 22

Empire State Binası Bileti ve Giriş Ücretleri

Empire State Binası’nın girişi ücrete tabi olup, uzun bilet kuyruğundan kurtulmak için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Empire State Binası biletleri ve giriş ücretleri için Müze Biletleri sitesindeki Empire State Binası adlı yazıyı okuyarak bilet & tur tercihinizi yapmanızı öneriyoruz.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu