Hosting

Embriyo Donasyonu

Google News

Embriyo donasyonu,  sperm ve yumurta bağışçılarından alınan üreme hücrelerinin dölleme işleminin laboratuvarda yapılmasından sonra ortaya çıkan embriyonun anne adayının rahmine transfer edilmesidir. Genetik hastalığı olan ve bu durumu bebeğine aktarmak istemeyen çiftler için çok avantajlı bir yöntemdir. Ayrıca sebebi açıklanamayan kısırlık problemlerinde de  alternatif bir tedavi seçeneği olarak tercih edilebilir.

Hem kadınlarda hem de erkeklerde genç yaşta olsalar da sağlıksız beslenme alışkanlıkları, sigara ve alkol tüketimi, aşırı kilo problemleri kısırlık problemlerine yol açabilir. Ayrıca evlenme ve çocuk sahibi olma yaşı da ileri yaşlara taşındığı için kişilerin çocuk sahibi olması zor olabilir. Anne adaylarının çeşitli nedenlere bağlı olarak gebelikte başarılı olamaması durumuna embriyo donasyonu bir çare olabilir.

Günümüzde çocuk sahibi olma konusunda çok sayıda yöntem kullanılabiliyor.  Ancak tüm üreme yöntemleri kullanılmasına karşın hiçbir şekilde gebelik ortaya çıkmadığında embriyo donasyonu da son çare olarak kullanılabilir. Anne adayında yumurta, baba adayında ise sperm üretilememesi durumunda çocuk sahibi olunamaz. Bu durumda da kısırlık çözümü için donasyon tedavisi uygulanabilir.

Bkz: https://tupbebekmerkezlerikibris.com/embriyo-donasyonu/

Embriyo donasyonu aşamaları nelerdir?

Embriyo donasyonu ile tüp bebek uygulaması arasındaki fark yumurta alımının anne adayından olmamasıdır. Bu tedavide anne adayının sadece gebelik için rahmi hazırlanır ve ilaç tedavisi uygulanır.

Embriyo donasyonu aşamaları şu şekildedir;

 • Tedaviye karar verme: Bu işlemin ilk aşaması tedaviye karar vermek olur.  Bu tedavi öncesinde genellikle tüp bebek süreci görüşülür. Ancak çiftler kendi istekleriyle de direkt embriyo donasyonunu seçebilir. Karar verme aşamasından sonra çiftlerin donasyona uygun olup olmadığına bakmak için test ve tahliller yapılabilir.
 • Donörün belirlenmesi: Embriyo donasyonunda  anne ve baba adayına en uygun olan donörler bulunmalıdır. Bu süreçte iyi araştırma yapılmalıdır. Fiziksel ve etnik özellikler, kan grubu gibi unsurlar doğru belirlenmelidir.  Ayrıca donörler genetik ve bulaşıcı hastalık taramasından geçirilmelidir. Tedavi sürecinde tüp bebek merkezleri anlaşmalı kurumlardan donör önerirler.
 • Tedaviye hazırlık: Embriyo donasyonu yapılmadan evvel anne adayının rahmi gebelik için hazır olmalıdır. Bu süreçte ilaç tedavisi uygulanır. Anne adayı verilen ilaçları düzenli almalıdır. Anne adayının adet görmemesi sağlanır ve rahim gebeliğe hazırlanır. Aynı sürede donöre de yumurta geliştirici ilaçlar verilir. Ovulasyon indüksiyonu gerçekleştirmede etkili olan ilaç 10-12 gün kadar kullanılır.
 • Embriyo dölleme: Embriyo donasyonunda bu aşamada anne adayı ve donör ilaç tedavisine 10-12 gündür devam ediyordur. Elde edilen yumurtalar donörden toplanır vesperm bankasından gelen sperm hücreleri ile laboratuvar ortamında döllenir.
 • Embriyo transferi: Donasyonun son bölümü ise embriyonun anne adayının rahmine transfer edilmesidir. Dölleme işleminden sonra beşinci gün bu işlem yapılır. Embriyo transferi acısız ve ağrısız bir şekilde yapılır. Bu işlem ultrason yardımıyla yapılır.

Embriyo donasyonu  yüksek başarı oranı olan bir tedavi türüdür.

Embriyo donasyonu kimler için uygundur?

Embriyo donasyonu çocuk sahibi olamamasına karşın evlat edinmeye alternatif olarak tercih edilebilecek bir yöntemdir. Yani anne adayı kendi karnına büyüyen ve doğurduğu çocuğa sahip olur. Kısırlık sorunu olan kadınlarda bu yöntem sıklıkla tercih edilen bir prosedürdür.

Embriyo donasyonu şu adaylar için uygundur;

 • Çok uzun süreli kısırlık sorunu olan kişiler
 • Tüp bebek tedavisinde çok sayıda başarısız denemesi olanlar
 • Genetik hastalıklarının bebeğine geçmesini istemeyen kişiler
 • Gebeliğin oluşması adına yeterli kalitede embriyo üretemeyen çiftler
 • Gebeliği devam ettiren ve doğum yapmaya bir engeli olmayan kadınlarda kullanılabilir.

Embriyo donasyonu günümüzde birçok çift tarafından tercih edilmeye başlayan bir çocuk sahibi olma prosedürüdür.

Embriyo donasyonu başarı oranı nedir?

Embriyo donasyonu başarı oranı bazı unsurlara göre değişir. Bu durum embriyonun kalitesi, yumurtayı sağlayan donörün yaşı, transfer yapılan embriyo sayısı gibi unsurlara göre değişir. Bu işlemde yer alan donörler en başta genetik tanı testlerinden başarıyla geçmelidir. Bu yüzden donörler özel olarak seçilir ve başarılı bir embriyo ortaya çıkma oranı bu kişilerde daha fazla olur.

Alıcının ve donörün embriyo transferi öncesi sağlıklı olmaları tedavinin başarısında önemlidir. İşlem öncesi tedaviyi başarısız kılacak tüm tıbbi durumlar hakkında taramalar yapılıyor. Tedaviye engel olacak bir durum varsa öncelikle tedavisi gerçekleştiriliyor.  Tüm kriterler göz önüne alındığı için bu yöntemde gebelik başarı oranı yükseliyor. Embriyo donasyonu başarı oranı %50’lere kadar çıkıyor.

Embriyo donasyonunda donör seçimi

Embriyo donasyonu donörü olabilmek için adayın belirli şartları taşıması gerekir. Çünkü sağlık kuruluşları tedavi başarısı için donör seçiminde çok hassas olurlar. Donör olacak adaylar çok detaylı taramalardan geçer ve yasal prosedürleri de bilmelidir. Embriyo donasyonunda donör olacak adayların şu kriterleri taşıması gerekiyor;

 • Donör embriyoyu ortaya çıkaracak yumurta sahibi aday 35 yaşından küçük olmalıdır.
 • Donör olacak kişinin detaylı tıbbi geçmişi ve biyolojik kökeni sağlık kuruluşu tarafından araştırılır.
 • Adayın kalıtsal ya da bulaşıcı bir enfeksiyonu olmamalıdır. Bunun için detaylı taramalar yapılır.
 • Donör adayları yasal yükümlülükleri ve taraflar arasındaki anlaşmaları tüm detaylarıyla kabul ettiğini beyan etmelidir.

Kıbrıs tüp bebek merkezleri donör seçimi konusunda çok hassas davranıyor. Donör ve aile gizliliğine çok önem vereliyor. Tercihen adayların kendi ailesini tamamlamış olması öneriliyor.  Bugün embriyo donasyonu ile birçok çift kısırlık sorunu olmasına rağmen  başarılı şekilde bir çocuk sahibi olmayı başarabilir.

murude cakartas dagdelen

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir