Keşfet

Elektrik Anahtarı

Elektrik Anahtarı Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Elektrik Anahtarı

Bir elektrik devresi çeşitli yardımcı elemanlardan oluşmaktadır. Bu yardımcı elemanların her birinin çeşitli görevleri vardır. Her bir yardımcı eleman kendi içerisinde sahip olduğu görevleri yerine getirmekle yükümlüdür. Mesela ampul bulunduğu ortamı aydınlatmak ile yükümlüyken, faz ise üzerinde gerilim olan ve sistemi besleyen aktif uç olarak nitelendirilebilir. Bu parçalardan biri de elektrik anahtarı diyebiliriz.

Karşımıza çeşitli yapılarda çıkan bu yardımcı elektrik elemanı hakkında daha net bilgiler vermek doğru olacaktır.

Elektrik Anahtarı Nedir?

Bir elektrik devresinin akım yolunu yolu açmak ve kapatmak işlemini yerine getiren yardımcı elektrik elemanına elektrik anahtarı adı verilir. Yaşam alanlarında (ev, ofis, fabrika vb. yerler) kullanılan bu anahtar birçok yapı ve tipte karşımıza çıkabilir. En basit şekliyle karşımıza çıkan sıva altı elektrik anahtarı ve sıva üstü elektrik anahtaı şeklindedir.

İLGİLİ BİLGİ:
Gizli Numaradan Arama Nasıl Yapılır?

Elektrik Anahtarı Çeşitleri

Elektrik anahtarı farklı çeşitlerde karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle elektrik anahtarı çeşitlerine bir bakalım;

  • Adi Anahtar
  • Çiftli Anahtar
  • Komutatör Anahtar
  • Vaviyen Anahtar
  • Ara Vaviyen Anahtar
  • Darbe Akım Anahtar

Kısaca bu anahtarları açıklayacak olursak;

Adi Anahtar: Bir veya birden fazla lambayı bir yerden açıp kapamak için kullanılan anahtar türüdür. Günlük hayatmızda kullanıdığımız evimizde, ofisimizde karşımıza çıkan anahtar türüdür.

Çiftli Anahtar: Bu devrede faz ve nötr arasında iki kutuplu bir anahtar ve 3 tane ampul bulunmaktadır.

Komutatör Anahtar: İki lamba veya iki grup lambayı bir yerden ayrı veya beraber açıp kapamada komütatör anahtar kullanılmaktadır.

Vaviyen Anahtar: Bir lambayı ya da bir grup lambayı iki ayrı yerden aynı zamanda yanıp söndüren bir komütatör anahtar çeşididir.

İLGİLİ BİLGİ:
Atomofil Sosyal Ekonomik Paylaşım sitesi

Ara Vaviyen Anahtar: Bir lambayı veya lamba grubunu ikiden fazla yerden açıp kapatmak için kullanılan bir deviyatör tesisatıdır.

Darbe Akım Anahtar: Vaviyen devrelerin çözüm olamayacağı yerlerde kullanılmaktadır.

Elektrik anahtarı montaj öncesinde mutlaka sigorta üzerinden akım kesilmelidir. Aksi taktirde insan sağlığı için büyük tehdit oluşturabilir.

Elektrik anahtarı göz atmak için Schneider Electric sitesini ziyaret edebilir ve elektrik anahtarı modellerine göz atabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı