Ekonomi

EFT Nasıl Yapılır?

EFT Nasıl Yapılır?

EFT Nasıl Yapılır?


Teknoloji geliştikçe para transferlerinde de kolaylıklar yapıldı. Daha önceleri isme gönderilen ve elden teslim alınan paralar şimdi elektronik ortamlarda karşı tarafa yönlendirilebiliyor. Böylesi hem çok daha kolay hem de güvenli oldu. Üstelik şubelerde beklenen sıralara da son verilmiş oldu.

EFT nedir sorusu aslında tam da bu noktada ortaya çıktı. EFT, elektronik fon transferi anlamına gelen güvenli para gönderme sistemidir. Bir kişi kendi hesabındaki parayı farklı bir bankadaki hesaba aktarmak isterse EFT işlemini kullanır. EFT’nin yapılabilmesi için de birkaç yol izlenebilir.

En Pratik İnternet Bankacılığı

Para transferleri ile sıkça işlem sağlayan kişiler, en pratik yolun internet bankacılığı olduğunu bilirler. Hiç şubeye gitmeden ya da telefon trafiği yaşamadan internet bankacılığına giriş yapılıp EFT işlemi gerçekleştirilebilir. Ancak EFT saatleri hafta içi sabah 09:00 ile akşam 17:45’dir.

İLGİLİ BİLGİ:
Borsanın 3 Altın Sorusu

Bu saatler sonrasında ya da öncesinde yapılan EFT’ler mesai saati içinde gerçekleşir. İnternet bankacılığından EFT yapmak ise son derece basittir. Yalnızca para transferleri menüsüne giriş yapılır ve alıcı bilgileri boşluklara yazılır. Onay verildikten sonra da işlem gerçekleştirilir.

 


Şube ya da Telefon Bankacılığından Destek Almak

Eğer internet bankacılığı kullanılmıyor ise ikinci kolay yöntem telefon bankacılığıdır. Telefon bankacılığı aranarak EFT işlemleri menüsüne bağlanılır. Burada destek veren müşteri temsilcileri güvenlik sorularının ardından alıcı kişinin hesap bilgilerini teyit eder ve para transferini, gönderenden onay alması halinde gerçekleştirir.

Bankaların eft kodlarına bakmak için tıklayın

En son olarak da şubeden EFT işlemleri gerçekleştirilir. Gönderici kişi hesabının bağlı bulunduğu şubeden EFT işlemini gerçekleştirebilir.

Bilgilerin Doğruluğu Önemli


EFT işlemlerinde en önemli husus alıcı bilgilerinin doğru yazılmasıdır. Çünkü herhangi yanlış bir rakam ya da harf EFT’nin ulaşmasını engeller. Böyle bir durumda tutarın geri alımı için oldukça fazla beklenebilir.

İLGİLİ BİLGİ:
Hayat Sigortası İptal Dilekçesi

EFT nasıl yapılır sorusuna verilen yanıt kolay gibi görünse de asıl dikkat edilmesi gereken konu bilgilerin doğruluğudur. Çünkü EFT işlemlerinde tutar gönderen kişinin hesabından merkez bankasına, oradan da alıcı kişinin hesabına geçer. Dolayısıyla herhangi bir yanlış bilgi bu aşamalardan birinde tutarın takılı kalmasına sebep olur.

 

Detaylı bilgi için https://bankauzmani.net


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı