E-Ticaret Rakip Analizi Nasıl Yapılmalı?

10 yıl kadar önce bir e-ticaret sitesiyle, neler yapılmazdı ki? 10 yıl öncesinde, rakibiniz çok azdı ve rekabetiniz daha düşüktü. Böylelikle, çeşitli reklam yatırımlarıyla hemen tanınır olmanız, hiç içten bile değildi. Ne yazık ki günümüzde durum böyle değil. Türkiye’de yüzbinlerce, dünyada ise milyonlarca girişimcileri baz almak ve rakip olarak görmek gerekiyor. Bu yüzden rakip analizlerini iyi yapmak ve buna göre bir strateji oluşturmak gerekiyor. Bu yazımda sizlere, rakip analizi nasıl yapılır bunu kısa ve anlaşılır bir şekilde aktarmaya çalışacağım.

E-Ticaret Rakip Analizi Yapma İpuçları

e ticaret rakip analizi nasilyapilir

Kendi Kategorinizdekileri Filtreleyin ve Gerçek Rakiplerinizi Görün.

E-ticaret rakip analizi için öncelikle kendi kategorinizdeki ve sizinle aynı niyetle başlayan web sitelerine odaklanmada fayda var. Buna göre filtrelemeler yaparak aynı kategorideki siteleri keşfederek, rakiplerini tartın. Neler yaptıklarını görün. Yüzbinlerden, binlerceye indirmek iyi bir başlangıç değil mi?

Rekabet Araçlarından Faydalanın ve Veri Toplayın.

Yukarıdaki adımı yaptığınızı varsayarak, ikinci adımda gerçek rakiplerinizi bulduktan sonra, odaklanın ve rakip analizi araçlarından faydalanın. Google index sayısı, Alexa değerleri, moz rank, backlink sayısı gibi site yapısını inceleyin.

eticaret rakip analizi nasil yapilir

Bununla birlikte, site açılış hızlarına bakın. Sitenin tasarımını ve düzenine dikkat edin. Kullandığı alt yapıları araştırın ve iyice enine boyuna inceleyin.

Kullandıkları Sosyal Medya ve Reklam Stratejilerini İnceleyin

Bu adım çok önemli. Site için SEO çalışmaları günümüzde yeterli olmuyor. Bunun yanı sıra, Sosyal medya ve dijital reklamlar büyük bir etken. Siteleri birbirinden daha fazla ayırt ediyor. Daha açık konuşmak gerekirse, rakiplerinizin sosyal medyadaki durumlarını bakın ve hangi reklam araçlarını, nasıl kullandıklarını bir bakın.

Sonuçlarını ve geri dönüşlerini dışarıdan bir gözle bakmaya çalışın.

Verileri Bir Tabloda Toplayın ve Sitenizle Karşılaştırın

Yukarıdaki iki adımı detaylıca yaptıktan sonra, bu verileri bir tabloda toplayın. Rakiplerinizin SEO açısında durumları ne, site yapısında neler var? Bunun gibi etkenleri tablonuzda şekillendirin ve kendi sitenizi de karşısına atın. Sonrasında sizde olmayıp da onlarda neler var. Bunlara göz atın.

Daha Fazla Öneri İçin

Yukarıdakiler bir özet ve daha birçok detay ve madde mevcut. Ancak bu konuda bana yardımcı olan kaynağım detaylıca anlatmış. E-ticaret rakip analizi için buraya tıklayarak, konu hakkında daha fazla detaya sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Başa dön tuşu