Ekonomi

e-Arşiv Nedir, Ne Değildir?

e-Arşiv, faturaların arşivlenmesiyle sıkça karıştırılan bir kavram ama aslında yanıtı basit… e-Arşiv kesilmiş olan e-Fatura’ların arşivlenmesine verilen bir isim değildir. En basit anlatımla e-Arşiv, son kullanıcılara e-posta adresleri üzerinden PDF formatında fatura gönderilmesi ve faturanın 2. nüshasının elektronik formatta saklanmasıdır, yeni kısaca, “e-Arşiv; son kullanıcılara kesilen e-Fatura’dır.”

 e-Arşiv Nedir, Ne Değildir?

e-Fatura’da gelen ve giden faturadan bahsediyoruz, e-Arşiv uygulamasında ise sadece giden faturadan.  e-Arşiv uygulamasında e-Fatura’da olduğu gibi GİB’e fatura iletmiyoruz, bunun yerine bir sonraki ayın 15’ine kadar kesilen faturaları GİB’e rapor olarak iletmemiz gerekiyor.

e-Arşiv uygulamasını kullanmak istiyorsanız öncelikle e-Fatura’ya geçiş yapmış olmanız gerekiyor. e-Fatura mükellefi olmayan bir firma iseniz; e-Arşiv kullanmanız mümkün değil. e-Arşiv’e geçiş zorunluluğu olmayan (Örneğin e-ticaret yapmayan) bir e-Fatura mükellefi firma iseniz, sadece e-Fatura kullanmaya devam edebilirsiniz. İnternet satışı yapmasanız bile, çok sayıda e-Arşiv fatura kesiyorsanız, uygulamaya gönüllü geçiş yaparak kağıt faturalarınıza veda edebilirsiniz.

e-Arşiv uygulamasını bir özel entegratör aracılığı ile kullanacaksanız GİB’e uğramadan özel entegratör firmaya doğrudan başvurarak uygulamaya geçiş yapabilirsiniz.

e-Arşiv Kimlere Zorunludur?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın son yayınladığı tebliğe göre, 2015 yılında internet satışı bulunan ve ilgili yıl brüt satış hasılatı 5 Milyon TL’yi geçen mükellefler en geç 1.1.2017 tarihinde e-Arşiv uygulamasına geçmek zorunda.

Peki Neden e-Arşiv Sistemi?

e-Arşiv uygulaması ile;

  • Kağıt faturaları saklama güçlüğünden kurtulursunuz,
  • Kağıt faturaların basım ve gönderim maliyetlerinden kurtulursunuz,
  • Şirket içi faturalama süreçlerinin yönetilmesinde zaman ve maliyet tasarrufu sağlarsınız,
  • Ofislerinizde boş yer açarsınız ve ofis alanınızı dilediğinizce, verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.
  • Her yıl binlerce ağacın kesilmesiyle üretilecek kâğıttan tasarruf edilmesine ve doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunursunuz,
  • Elektronik ortamda istenilen veriye tek bir tıkla erişim sağlayabilirsiniz.

7/24 ulaşabileceğiniz Destek ekibi, sözleşme gereği 10 yıl boyunca güvenilir saklama hizmeti, günden güne büyüyen iş ortakları ile e-Dönüşüm ve ötesine çıkacağınız bu yolculukta Digital Planet her zaman yanımızda. 

Tüm sorularınız için Digital Planet Müşteri Destek Servisi ile htttp://www.digitalplanet.com.tr/tr/call üzerinden iletişime geçebilir ya da 444 9 FAT

Bir Cevap Yazın

Kapalı
Kapalı