Keşfet

E Arşiv Nedir Nasıl Geçiş Yapılır

E-arşiv Nedir? Nasıl Geçiş Yapılır?

E-arşiv faturası özellikle son yıllarda sık sık duyduğumuz bir kavram haline geldi. Bunun ilk sebebi faturalama süreçlerinin dijital ortama taşınması diyebiliriz. E-arşiv, hazırlanmış faturaların alıcının ve göndericinin arasında güvenli bir şekilde ulaşması için geliştirilmiş bir sistemdir. Daha açıklayıcı bir şekilde e-arşiv, gelir idaresi tarafından ortaya konulan kurallar çerçevesinde faturaların elektronik ortam üzerinden düzenlenmesi, faturaların elektronik ortam üzerinden saklanması, ibraz ve raporlamaya ilişkin verileri kapsayan uygulamanın genel adıdır. Peki e-arşivin sağladığı avantajlar nelerdir? E-arşiv uygulaması nasıl kullanılır? E-arşive nasıl geçiş yapılır? Tüm sorularınızın cevaplarını aşağıda sizler için derledik.

E Arşiv Nedir Nasıl Geçiş Yapılır

E-Arşivin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

 • E-arşivin en bilindik ilk avantajı basım maliyeti, gönderim maliyeti ve arşiv maliyetinin olmamasıdır.
 • E-arşiv uygulaması sayesinde faturalar elektronik ortamda düzenleyerek belirli süreler içinde elektronik ortamda bu belgeleri rahatlık ve güvenle saklanabilir.
 • Faturaların kaybolma olasılığı söz konusu bile değildir.
 • Faturaya ait bilgilerin kontrolü oldukça kolaydır.
 • Müşteriler faturaları elektronik ortam üzerinden iletme hakkına sahip olurlar.
 • E-Arşiv ile çok sayıda fatura ileten şirketler zamandan, elemandan, maliyetten, arşivleme çalışmalarından ve verim noktasından tasarruf sağlar.
 • Ağaçların kesilmesinin önüne geçtiği için sosyal sorumluluk kapsamına da son derece katkıda bulunur.
 • Olası bir faturanın kaybolmasının önüne geçer.
 • Otomasyona geçen elektronik sistemler sayesinde hata oranı en aza iner.
 • Nakit akışını hızlandırmak amacıyla işletmelere finansal avantaj sağlar.
 • Uluslararası standartlara uyum sağlar.
 • Operasyonel etkinlik ve verimlilik artışı kazandırır.
İLGİLİ BİLGİ:
Reklam filmi çekimlerinizi Mor Yapım farkıyla yapalım

E-arşiv Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Bilgi işlem sisteminin entegrasyonu ilk yöntem olarak kullanılabilir. Bu yöntem, kendilerine ait bilgi işlem sistemini 7/24 işletebilen, yeterli yazılım ve teknik donanım alt yapısına sahip mükelleflerin, e-Arşiv uygulamasını kendi bilgi işlem sistemleri üzerinden kullanabilmeleri için geliştirilmiştir. Bilgi işlem sistemleri yeterli olan kullanıcılar, gerekli entegrasyonu sağlamaları koşulu ile e-Arşiv uygulamasını doğrudan kendilerine ait bilgi işlem sistemleri aracılığı ile kullanabilirler. Veya Başkanlık’tan özel entegrasyon izni almış mükelleflerin bilgi işlem sistemi vasıtası ile e-arşiv uygulamasından faydalanmasını sağlayan özel entegrasyon yöntemidir. İzinli mükelleflerden biri olan e-arşiv uygulaması, e-fatura kapsamındaki ve kapsam dışındaki firmalar ile nihai tüketicilere e-Fatura düzenlenmesini, ikinci nüshasının elektronik olarak korunmasını ve ibraz edilmesini sağlıyor.

E-arşive Nasıl Geçiş Yapılır?

Arşiv sistemine geçebilmek için ilk olarak belirtmemiz gereken bir şey var ki; e-fatura uygulamasına da geçmeniz gerekmektedir. GİB tarafından yetki verilmiş, ‘e-Arşiv Özel Entegratörü’ olarak adlandırılan, hizmet sağlayıcı bir şirket aracılığı ile e-Arşiv Fatura uygulamasına geçebilirsiniz. Böylelikle çok kolay ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

İLGİLİ BİLGİ:
Bulaşık Makinesi Arıza Çözümleri

Siz de hemen şimdi tıklayın ve E-arşiv’e geçiş yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı