Trend

Dünya Kupasının Hiç Bilinmeyenleri!

instagram takipçi hilesi

Dünya kupası tarihinde birçok olay birçok unutulmayan anı var, siyasi çekişmeler, unutulmayan goller, geri dönüşler, kavgalar, ateşli taraftarlar farklı galibiyetler… Televizyonun evlere girmesinden sonra daha renkli bir hal alan ve 4 yılda bir düzenlenen bu müthiş organizasyonda, tarihte gömülü kalmış birkaç bilinmeyeni sizlere aktarmak istedik.

cup01

İlk Dünya kupası finali 2 topla oynandı

İlk zamanlar futbol topunun bir standartı yoktu final maçında iki ülke de kendi toplarını getirince ilk yarı Uruguay’ın topuyla ikinci yarı Arjantin’in topuyla oynandı. Asıl İlginç olan Uruguay ikinci yarı kendi topuyla 4 golden üçünü Arjantin ise ilk yarı kendi topuyla 2 golden ikisini attı ve kupayı kazanan 4-2 ile Uruguay oldu. Bu toplar halen müzede sergilenmekte.

cup02

Brezilya Maracana da yıkıldı

1950 yılında ev sahibi olduğu turnuva da 210 bin kişinin önünde Uruguay’a kaybeden Brezilya da yer yerinden oynadı. Takımın forması değişti, futbolcular milli takımı bıraktı, spor radyocuları işi bıraktı. Alınan mağlubiyet tüm ülke de yıllarca unutulmadı ve günümüze kadar geldi. O maça tanıklık eden 210.000 kişi bu zamana kadar bir spor müsabakasını izleyen rekor kişi sayısı olarak hala tahtını korumakta.

dunyakupasi02 1

Hindistan’ın şanssızlığı

Turnuvaya çok iyi hazırlık yapıp gelen Hindistan milli takımında 1950 yılında unutulan bir şey vardı o da spor ayakkabıları. Zorunluluk olduğunu bilmeyen futbolcular ve ülke yönetimi turnuvaya katılmasına karşın ayakkabı zorunluluğu yüzünden daha sonra maç oynamadan çekilmek zorunda kaldı.

dunyakupasi04 2

Kupa Çalındı

1983 yılında Brezilya’nın kupası Brezilya futbol konfederasyonu binasından çalındı ve bir daha bulunamadı içeriğinde 4 kg altın olduğu düşünülen kupanın akıbeti hala belirsiz.

dunyakupasi03 1

Tanrı’nın eli

1986 da Maradona’nın İngiltere’ye attığı golü izlemeyen yoktur, açık bir şekilde el ile atılan golün hakem tarafından görülmemesi daha sonra Maradona’nın bu gole Tanrı’nın eli demesine sebep olmuştur. Ayrıca Meksika dalgası denilen tribün şovu ilk kez bu yılda yapılmıştır.

cup04

Türkiye ilk kez 1954 de ön elemelere katıldı

Milli takımımız elemeleri gol atamadan tamamlayıp geri dönmüştü fakat, ilk kez elemeleri geçip katıldığımız 2002 Dünya kupasında ise 3. Olarak bu zamana kadar elde edilmiş en büyük başarıyı gösterdik. Turnuva boyunca unutulmayan goller, sevinçler, anılar bir de saç stili (ümit davala) kaydettik hafızalarımıza 😊

Bonus:İlk maskot World Cup Willie

Dünya kupası tarihinin ilk maskotu 1966 yılında kullanıldı 😉

cup03

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu