Dondurmayı Neden Bu Kadar Çok Seviyoruz?

Google News

mochi

Küçük büyük yaz kış fark etmeden her yaştan insanın en çok severek tükettiği dondurma dünyanın hemen her yerinde ortak paydada birleşmeyi sağlayan lezzetlerden biridir. Lezzetinin yanı sıra serinletici ve besleyici de olan dondurma çok eski zamanlarda aristokratların ulaşabildiği en lüks lezzetlerden biriydi. 13.yüzyıldan sonra halkın rahatça tüketebilmeye başladığı dondurma tüm dünyada pek çok kişinin en favori lezzetlerinden biridir.

En basit şekliyle dondurmanın süt, şeker ve meyvenin yumurta, salep, nişasta ve kıvam artırıcılarla karıştırılıp dondurulmasıyla elde edilen bir tatlı türü olduğu söylenebilir. Dondurma farklı formüllerle ve yöntemlerle yapılabildiği için her yerde farklı bir lezzete sahip olması hatta ülkeden ülkeye farklılaşması mümkündür.

İlk olarak 1904 yılında külahta servis edilmiş 1920’li yıllarda da ilk çubuklu dondurma üretilmiştir. Birçok farklı türü olup gelato dondurma en sevilen türlerinden biridir. Gelato dondurma, normal dondurmadan farklı olarak yalnızca günlük süt, krema ve taze meyveler karıştırılarak yapılır. Ve mutlaka taze şekilde tüketilmesi gerekir. Yağ ve şeker oranı diğer dondurmalara göre daha az olduğu gibi kıvamı ve meyve aromaları daha yoğundur. Ayrıca üretim sırasında havayla minimum düzeyde temas etmesi sağlanır.

Rengarenk görüntüsü ve lezzeti ile birçok farklı çeşidi bulunan dondurma her mevsim tüketilmekle birlikte yaz mevsiminin açık ara en sevilen tatlısıdır. İçeriğinde karbonhidrat ve protein başta olmak üzere A, B6, B12, C, D, E ve K vitaminleri, fosfor, kalsiyum, sodyum, magnezyum, demir, potasyum ve çinko gibi mineraller bulundurduğundan oldukça sağlıklı bir besin kaynağıdır.

İnsanların yeterli ve dengeli beslenebilmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu enerji ve besin öğelerini dengeli olarak öğünlerde alması gerekir. Dondurma yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni içerisinde kendine kolaylıkla yer bulabilecek bir tatlı alternatifidir. Dondurmanın kalori değeri un ve şekerle yapılan hamurlu tatlılara oranla çok daha düşüktür ve besin değeri daha yüksektir. Bununla birlikte dondurmanın tüketim sıklığı, miktarı ve çeşidi konusunda dikkatli olunmalıdır. Mümkün olduğunca kaliteli ve doğal malzemeler kullanılarak üretilen dondurmaların satın alınması tercih edilmelidir.

İçindekiler:

Mochi Dondurması Nedir?

Son yıllarda gastronomiye olan ilginin artması kilometrelerce uzaklardan gelen farklı lezzetlerin hayatımızda önemli bir yere sahip olmasını sağlamaktadır. Son dönemlerin yükselen trendlerinden olan Mochi de Uzak Doğu’nun bizlere bir armağanıdır.

İlgili İçerikler

Hepimiz biliyoruz ki Uzak Doğu mutfağı apayrı bir kültürün ürünüdür. Uzak Doğu tatlıları da ülkemizin geleneksel tatlıları olan baklava, tulumba, künefe gibi tatlılardan oldukça farklı özelliklere sahiptir. Mochi Japonların geleneksel pirinç tatlısıdır. Bizim için yeni bir lezzet olsa da binlerce yıllık kökeni olan Mochi aslında Çinlilere ait olup çok zaman sonra Japon kültürüne girmiştir.

Mochitsuki olarak da bilinen yeni yıl kutlamalarının bir parçası olan tatlının yenilmesinin bir sonraki yıl için iyi şans getireceği görüşü vardır. Ayrıca uzun süre tok kalma amacıyla Samurayların da sıklıkla tükettiği bir yiyecektir. Lezzetli, yoğun, hafif yapışkan olan Mochi bazen sade olarak bazen de içine meyve ya da dondurma eklenerek tüketilir. Dondurmalı hali çok daha fazla sevildiği için genelde Mochi dondurması olarak anılır.

Japonya’da pirinç keki olarak bilinen mochinin yapılması için Mochigome denilen pirinç uzun süre dövülerek un haline gelmesi sağlanır. Üzerine su eklenerek lokum kıvamına gelip pürüzsüz olana kadar karıştırılır. Bir süre buharda pişirildikten sonra şeker eklenir ve tencerede pişirilmeye devam edilir. Hamur kıvamındaki tatlı tencereden alınıp biraz daha un eklenir. Kıvamı tutturulana kadar karıştırılır. Kıvama geldikten sonra içine çikolata, dondurma, şeker gibi ekstra malzemeler eklenip şekillendirilmesi de tercih edilebilir.

Sıra dışı lezzetleri en taze ve kaliteli şekliyle sizlere ulaştırmayı hedefleyen Hazz, hazz.com.tr’de Mochi kategorisinde bu özel lezzetlere yer vermektedir. Vanilya Dondurmalı Mochi, Çikolata Dondurmalı Mochi, Çilek Dondurmalı Mochi, Hindistan Cevizi Dondurmalı Mochi, Tuzlu Karamel Dondurmalı Mochi, Vanilya Dondurmalı Mochi gibi birbirinden lezzetli ürünleri en uygun fiyatlarla satın almak için hazz.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Aynı şekilde gelato dondurma lezzetini yakalamak için Gelato Dondurma kategorisinde bulunan Hindistan Cevizli Gelato Dondurma, Sütlü Duble Kaymaklı Gelato Dondurma, Yer Fıstıklı Gelato Dondurma, Tahin Pekmezli Gelato Dondurma, Bitter Belçika Çikolatalı Gelato Dondurma, ve birbirinden özel ürünlerle tanışmak için farklı kategorilerde yer alan Mango-Passion Fruit Sorbe, Bol Fıstıklı Bitter Tablet Çikolata, Bitter Çikolata Kaplı Freeze-Dried Portakal, Hazz Fondü Çikolata Keyif Seti, Fes Bordo Kadife Kutuda Trüf Çikolata, Makaron Kutusu, Hazz Çikolata FD-Çilek ve Kokulu Mum Hediye Seti gibi ürünleri tercih edebilirsiniz.

Son derece prestijli ürünler olarak ön plana çıkan Hazz ürünlerini hem kendiniz için hem sevdikleriniz için hem de harika birer hediye alternatifi olarak satın alabilirsiniz. Damaklarda unutulmaz lezzetler bırakan Hazz ürünleri ile sevdiklerinize en keyifli anları yaşatma ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir