Sağlık

Diz Bursiti Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diz bursiti, dizdeki eklemi etkileyen bir artrit türüdür. Eklemler iki veya daha fazla kemiğin birleştiği yerlerdir ve vücudumuzda hareket ve esneklik sağlarlar. Artrit, eklemlerinizin iltihaplanması nedeniyle eklemlerinizde ağrı, şişme ve sertliğe neden olan bir durumdur. Varisli damarlarda, kan deri astarının altında sıkışır ve damar duvarı boyunca toplanarak genişlemesine veya şişmesine neden olabilir.

Damarlar, kanı kalpten uzaklaştıran kan damarlarıdır. Bacaklarınızdaki damarlarda kapakçıklar ve kanın derinin altında birikmesini önleyerek kalbe geri akmasını sağlayan ince bir kas tabakası vardır.

Uyluklarınızdaki tendonlar kemiklere yapışarak hareket etmenize, eğilmenize ve ayakta durmanıza yardımcı olur. Tendonlarınız kuadriseps adı verilen bir kasa bağlıdır. Bu kas uyluğunuzu esnetir, bu nedenle kollarınızı uzattığınızda veya dizlerinizle bir tabure gibi şeyleri yukarı çektiğinizde, diz çevresindeki kaslar (kuadriseps) dahil olmak üzere o bacağın kaslarını esnetir (sıkılaştırır).

Diz Bursiti
Diz Bursiti

Diz bursiti, diz eklemini etkileyen bir durumdur. İnsanlar genellikle dizlerini diz eklemi olarak adlandırırlar, ancak bu gerçekten uyluk kemiğinizin diğer kemiklere (tibia ve fibula) bağlanan ve incik kemiğinize (tibial platosu) bağlanan femur adı verilen ucudur. Bursit, bir eklemi koruyan ve kayganlaştıran sıvı dolu bir kese olan bursa iltihabıdır. Bu terimin kökeni, bacaktaki kan damarlarının etrafında gelişen varislerden gelir. Bu nedenle varisli damarlar, diz ağrısı veya bursitin erken bir şekli olarak düşünülebilir.

Diz Bursiti Sebebi Nedir?

Diz çevresindeki bursalar ve tendonlar genellikle iltihaplanmadan etkilenir. Buna eklemin aşırı kullanımı veya ani travma neden olabilir. Diz ağrısını etkileyen diğer durumlar diz osteoartriti, romatoid artrit (iltihaplı eklem hastalığı) ve fibula yaralanmasıdır (incin kemiğinde kırılma). Kalçanıza veya uyluğunuza (kuadriseps’inizin bağlandığı yer) düşmeniz de diz ağrısına neden olabilir, çünkü bu dizinizin etrafındaki bursa üzerinde büyük miktarda gerginliğe neden olabilir.

Egzersizden önce ısınarak, ilaçları düzenli olarak alarak ve aktivitenize uygun ayakkabı giyerek diz bursitinin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Zamanla bu, eklem sağlığınızı korumanıza ve diz ekleminize ani bir sıvı salınımına neden olabilecek yaralanmalardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Artritiniz varsa, dizlerinizi dizliklerle korumak isteyebilirsiniz.

Diz Bursiti Tedavisi Nedir?

Diz bursitinin tedavisi, durumun nedenine bağlıdır. Tedavi yağlama, ilaç ve fizyoterapiden ameliyata kadar değişebilir. Tedavinin amacı, eklem fonksiyonunu korurken veya eski haline getirirken iltihabı ve ağrıyı azaltmaktır.

Varisli damarlarda ana tedaviler, yapınızı korumak için (damarlarınızı desteklemek için) önleme (yaralanmayı önleme), dinlenme ve ortezdir. Diz bursitinde daha aktif bir yaklaşım gerekir. Diz bursiti için ana tedavi şunları içerir:

Diz Bursiti Nasıl Önlenir?

İyi bir desteğe sahip rahat ayakkabılar giymek, bacaklarınızda varis oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Dik durarak yürüme duruşunuzu geliştirirseniz, kan akışınız da iyileşir. Dinlenmek

Dinlenme diz bursiti tedavisinde çok önemlidir. Yaralanma veya ameliyattan sonra bacağınızı dinlendirmek eklemdeki şişliği, ağrıyı ve sertliği azaltmaya yardımcı olacaktır. Yürürken kendinizi zorlamamalı ve yavaşlamalı, merdiven çıkmamalı ve ağır cisimler kaldırmamalısınız.

Diğer tedavi önlemlerine yanıt vermeyen ciddi diz bursit vakalarında ameliyat bir seçenek olabilir. Cerrahi, diz çevresindeki yaralanmaları onarabilir veya eklemin hasarlı kısımlarını (kıkırdak gibi) çıkararak diz ekleminizin işlevini iyileştirebilir. Bacaklarınızdaki veya karnınızdaki damarla ilgili ağrı, eğitimli bir damar uzmanı tarafından tedavi edilebilir. Uzman, ağır kaldırmaktan kaçınmak veya sigarayı bırakmak gibi bazı yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir. Ayrıca ilaç yazabilir ve/veya sizi bir fizyoterapiste sevk edebilirler. Bazı durumlarda doktor, damarlarınızın şişmesini azaltmak için kompresyon çorapları ve/veya destek hortumu önerebilir. Bu tedaviler işe yaramazsa, doktor bacaklarınızdaki varisleri tedavi etmek için endovenöz termal ablasyon (EVTA) adı verilen bir prosedür önerebilir.

Diz Bursiti Tedavisinin Amacı Nedir?

Diz bursiti tedavisinin amacı, ağrı ve şişliğin şiddetine ve bunun yaralanma veya artritten kaynaklanıp kaynaklanmadığına bağlıdır. Tedaviler dinlenme, ilaç tedavisi ve ameliyat arasında değişir. Dinlenme diz bursiti tedavisinde çok önemlidir. Yaralanma veya ameliyattan sonra bacağınızı dinlendirmek eklemdeki şişliği, ağrıyı ve sertliği azaltmaya yardımcı olacaktır. Yürürken kendinizi zorlamamalı ve yavaşlamalı, merdiven çıkmamalı ve ağır cisimler kaldırmamalısınız.

Artrit Nedir?

Artrit, eklemlerinizin iltihaplanması nedeniyle eklemlerinizde ağrı, şişme ve sertliğe neden olan bir durumdur. Bu eklem hastalığının en yaygın şekli osteoartrittir ancak eklem yaralanması (buna travma sonrası artrit denir), enfeksiyon veya gut nedeniyle de ortaya çıkabilir. Diz kireçlenmesi olan kişiler diz çevresinde şişlik yaşayabilir ve merdiven çıkmakta zorlanabilirler. Diz artriti, diz ekleminde yaygın bir ağrı nedenidir ve X-ışınları ve MRI taramaları gibi radyoloji testleri kullanılarak teşhis edilebilir. Artrit belirtileri şunları içerir:

Bursit Neden Olur?

Üç ana bursit türü vardır:

Travmatik Bursit, bursaları geren veya yırtan bir yaralanma gibi etkilenen bölgeye künt kuvvet travmasından kaynaklanır. Bu, yetişkinlerde bursitin en yaygın nedenidir. İltihaplı Bursit, vücudunuzun bağışıklık sisteminin aşırı tepki gösterdiği ve bursalarınızdaki belirli hücrelere saldırarak onları iltihaplı hücrelerle kapladığı anlamına gelir. Bu, travma sonrası artritte en yaygın olanıdır ve eklemlerinizin iltihaplanması nedeniyle oluşur.

Bu tür bursit, sıklıkla, bursayı çevreleyen kan damarlarında bozulmaya neden olabilen, içerideki iltihaplı hücrelerin aşırı büyümesine yol açar. Bu tip genellikle istirahat ve non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) gibi anti-inflamatuar ilaçlarla tedavi edilir. Bu her zaman etkili olmayabilir ve genellikle ameliyat gerekir.

Diz Bursiti
Diz Bursiti

Kapsüler Bursit, diz ekleminiz arasında bulunan çok küçük bir kesenin (tibiofibular bağ olarak adlandırılır) hasar görmesi, çevredeki eklem içine bazı sıvı veya kemik parçalarının sızmasına neden olduğunda oluşur. Bu parçalar bulundukları bölgede tahrişe neden olarak ağrı ve iltihaba neden olur. Bu tür bursit, ergenlerde ve genç erişkinlerde en acı verici olma eğilimindedir ve tedavisi zor olabilir.

Diz Bursitinin Nedenleri Nelerdir?

Diz çevresinde şişmeye yol açan diz bursitinin birçok nedeni vardır. Bu olduğunda, ekleminizde ağrı ve sertliğin yanı sıra uyluğunuzda ağrı hissedebilirsiniz. En yaygın üç neden şunları içerir:

Önleme

Egzersizden önce ısınarak, ilaçları düzenli olarak alarak ve aktivitenize uygun ayakkabı giyerek diz bursitinin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Zamanla bu, eklem sağlığınızı korumanıza ve diz ekleminize ani bir sıvı salınımına neden olabilecek yaralanmalardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Artritiniz varsa, dizlerinizi dizliklerle korumak isteyebilirsiniz.

Diz Bursiti
Diz Bursiti

Patellofemoral ağrı sendromu (PFPS), dizinizin önünde ağrıya neden olan bir durumdur. “Koşucu dizi” olarak da bilinen bu durum, çok fazla egzersiz veya bazı tıbbi durumlar tarafından tetiklenebilir. Şiddetli vakalarda, diz ekleminizin çevresinde veya içinde sıvı birikmesine ve ağrılı şişmeye neden olabilir. Bu aşırı ağrıya yol açabilir ve hatta dizinizin derisinin soyulmasına neden olabilir. PFPS’nin nedenleri iki türe ayrılabilir:

PFPS, ileri ve geri çok fazla koşmayı gerektiren koşulara ve diğer sporlara katılan sporcular arasında en yaygın olanıdır. Kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Bu durum, egzersiz rutininizi yavaş yavaş artırarak ve diz ağrısı yapmayacak düzeyde egzersiz yaparak önlenebilir, ancak yine de bazı egzersizler sırasında bu sorunu yaşayabilirsiniz. Semptomlar, soğuk havalarda daha da kötüleşebilen, dizin ön tarafını etkileyen donukluk, ağrı veya ağrıyı içerir. Diziniz de bu durumda zayıf veya alışılmadık derecede sert hissedecektir.

Diz bursiti ile ilgili videolar;

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu