Hosting

Dişlerinizle İlgili Estetik Kaygılarınıza Diş Beyazlatma İle Son Verin

Dişlerde renk bozukluklarının olması kişilerde birtakım kaygılara neden olan önemli bir estetik problem olarak kabul edilir. Günümüz toplumlarında diş estetiği, yüz estetiği ve sosyal başarıyla doğrudan bağlantılı olarak kabul edilir. Bu bağlamda moden diş hekimliği doğal diş estetiğinin kazandırılmasını hedefler. Diş beyazlatma bu estetiğin kazanılmasını sağlayan en etkili ve pratik yöntemlerden biridir. Diş beyazlatma İstanbul ve tüm illerimizde büyük ilgi gören uygulamalardan biri olup diş beyazlatma fiyatları uygulanan yöntem başta olmak üzere birçok farklı etkene göre belirlenir.

beyazlat

Dişlerde Leke ve Renk Değişiminin Nedenleri Nelerdir?

Diş beyazlatma işlemi fizyolojik ve patolojik nedenlere bağlı olarak diş yüzeyinde meydana gelen renklenmelerin kimyasal yöntemlerle ağartılması için kullanılır. Dişlerdeki lekelenmelerin ve renk değişiminin en önemli nedeni doğru ve düzenli diş bakımı yapılmamasıdır. Bakım uygulanmayan dişlerde zaman içerisinde plak birikmesi ya da diş minesindeki incelmeye bağlı olarak saydamlığın kaybolması ve dişlerin görünümünün bozulması mümkün olabilir. Kahve, kola gibi dişler için zararlı içeceklerin sık tüketilmesi, sigara kullanılması gibi etkenler de diş renginde bozulmalara ve dişte lekelenmelere neden olabilir. Dişteki renk değişikliklerinin bir diğer nedeni de kanal tedavisidir. Bazı antibiyotiklerin ve yüksek dozda flor kullanımına bağlı olarak da dişlerde lekelenme ve renklenme oluşabilir.

Diş Beyazlatma Hangi Durumlarda Uygulanır?

Dişlerde patolojik ya da yaşa bağlı renklenmelerin giderilmesi amacıyla diş beyazlatma işlemi uygulanabilir. Diş beyazlatma prosedüründen önce dişler klinik ve radyografik olarak muayene edilir. Dişlerde çürük, kırık ya da diş eti hastalığı olduğu durumlarda önce bu sorunlar giderilir ardından diş beyazlatma prosedürüne başlanılır.

Şiddetli ölçüde diş eti hastalığı olanlara, hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlara, süt dişlerine, peroksit alerjisi bulunanlara, yaygın çürük, abrazyon, sensitiv diş ve şekil anomalisi gibi diş patolojileri bulunan hastalara diş beyazlatma uygulaması yapılamaz.

Diş beyazlatma 2 farklı yöntemle uygulanabilir. Ofis tipi diş beyazlatma klinik ortamında diş hekimi tarafından yaklaşık 1 saat içerisinde tamamlanan bir beyazlatma yöntemidir. Dişlerin 3-4 ton kadar açılmasını sağlar. Ev tipi diş beyazlatma yönteminde diş hekiminin hasta özelinde hazırladığı aparey ile beyazlatma ajanları hasta tarafından belirtilen süre boyunca uygulanır. Bazı hastalarda uygulanan diş beyazlatma işleminin pekiştirilmesi için ofis tipi diş beyazlatma yönteminden sonra ev tipi diş beyazlatma yönteminin kombine olarak uygulanması tercih edilebilir.

Ofis tipi diş beyazlatma yönteminde öncelikle hastanın dişlerinin yüzeyleri temizlenir ve ağız diş beyazlatma uygulaması için hazırlanır. Ağızda bulunan ve uygulamadan dolayı zarar görmesi olası dokular özel yalıtım malzemesiyle kaplanır. Dişlerin üzerine sürülen özel beyazlatma jeli ve ışın aracılığıyla diş beyazlatma uygulaması gerçekleştirilir.

Ev tipi diş beyazlatma yöntemi ofis tipi diş beyazlatmaya göre daha uzun sürede tamamlanan bir süreçtir. Hastaya özel hazırlanan ve içinde diş beyazlatıcı jel bulunan kalıp dişlere takılır. Yaklaşık 10 gün süreyle günde 7-8 saat diş kalıplarının takılmasıyla tedavi uygulanır.

Kanal tedavisi ya da travma sonrası oluşan renk değişikliklerinin giderilmesi için içten beyazlatma yönteminin uygulanması tercih edilir. Uygulanacak olan diş beyazlatma yöntemi mutlaka diş hekimi tarafından kişi özelinde belirlenmelidir.

Diş Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Sürer?

Ev tipi diş beyazlatma yöntemi yaklaşık 2 ile 5 hafta arasında kişiden kişiye değişen sürelerde uygulanır.

Ev tipi diş beyazlatma işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta diş hekimin talimatlarına birebir uyulmasıdır. Beyazlatma jeli söylenilen miktarda ve düzenli olarak uygulanmalıdır. Eğer uygulamanın yapılamadığı gün olursa bunun telafi edilmesi için jel daha uzun süreli olarak ya da daha fazla miktarda uygulanmamalıdır. Diş plağı her işlemden sonra mutlaka temizlenmelidir. Ayrıca beyazlatma işlemi süresince dişleri boyama özelliğine sahip yiyecekler ve içecekler tüketilmemeli, ağır bakımı ihmal edilmemelidir.

Ev tipi diş beyazlatma işlemini uygulayan hastalar beyazlatma işlemi süresince sabahları diş plaklarını çıkardıklarında ağızlarını bol suyla çalkalamalı ve plakları temizleyip özenle muhafaza etmelidir.

Ofis tipi diş beyazlatma işlemi ortalama 45-60 dakikada tamamlanır. İstenilen sonuca ulaşılamadığı durumlarda uygulamadan 1 hafta sonra işlem yeniden tekrarlanabilir. Ofis tipi diş beyazlatma işlemi daha yoğun bir beyazlatma jeli kullanıldığı ve yardımcı ışık ile tamamlandığı için ev tipi diş beyazlatma yöntemine göre daha kısa sürede sonuç verir. Ofis tipi diş beyazlatma işleminden sonra elde edilen beyazlığın kalıcılığı ağırlıklı olarak hastanın beslenme alışkanlığına ve ağız bakımını düzenli bir şekilde yerine getirip getirmemesine bağlıdır.

Diş beyazlatma işlemi uygulandıktan sonraki ilk hafta hastalar kesinlikle renk verici maddeler tüketmemelidir. Yemeklerden sonra ağız suyla çalkalanmalı ve dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Bu sürenin sonunda kişi normal yaşantısına dönebilse de tedavi sonucu elde edilen beyazlığın uzun süreli kalıcılığının sağlanabilmesi için ağız ve diş bakımı alışkanlıkları diş hekiminin tavsiyelerine göre yeniden düzenlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu