takipçi satın al

Diş Protezi Nedir?

Diş protezi, genellikle yaralanmalardan veya hastalıklardan kaynaklanan eksik dişlerin yerini alan diş cihazlarıdır. Tipik olarak metal, akrilik ve porselenden veya üç malzemenin bir kombinasyonundan yapılırlar. Birkaç farklı diş protezi türü vardır, ancak en yaygın olanları şunlardır:

  • Takma dişler,
  • Diş köprüleri,
  • İmplant destekli prortezler.

Kullanılan protez tipi, eksik diş yapısının miktarına, çevredeki doğal diş ve diş etlerinden sağlanan destek miktarına ve hastanın yaşam tarzına bağlıdır.

Protezler, diş protezlerinin yaygın bir şeklidir. Hastanın doğal dişlerinin ne kadarının kaldığına bağlı olarak kısmi veya tam olabilirler. Protezler akrilik, polimetil metakrilat veya polietilen tereftalat malzemeden yapılır.

diş protezi
diş protezi

Diş Köprüsü Nedir?

Diş köprüsü, diş protezinin başka bir yaygın şeklidir. Köprü, her iki taraftaki birkaç diş tarafından desteklenen, eksik dişlerin hareket ettirilmesi için bir boşluk yaratan ve ayrıca kullanıcının normal şekilde yemek yemesine izin veren sabit-kısmi bir protezdir.

Köprülere benzer restorasyonlar, kısmi veya servikal köprüler olarak bilinir (aşağıdaki servikal restorasyona bakın). Kısmi ve servikal köprüler metal, akrilik veya porselen malzemeden yapılır. İmplant destekli protezler, diş protezlerinin daha yeni bir şeklidir. “İmplant üstü protezler” olarak da bilinirler, hem üst hem de alt diş setlerini (üst set eksik olduğunda) değiştirmek için kullanılırlar ve tam protezlere alternatif olarak kullanılabilirler. Tam protezler bazen hastanın alveolar sırtlarında implant destekli protezlerle önlenebilecek kötü etkilere neden olabilir. İmplant destekli protezler genellikle metal ve porselen malzemeden yapılır ancak bazı akrilik malzemeler de kullanılabilir.

Diş Protez Malzemeleri Nasıl Olmalıdır?

Diş protezi malzemeleri mine benzeri yarı saydamlığa sahip olmalıdır. Materyal aynı zamanda çıkarılabilmeli, cilalanabilmeli ve tekrar ağza yerleştirilebilmelidir. En yaygın olarak kullanılan malzemeler akrilikler, porselenler ve metal alaşımlarıdır. Porselen, diğer malzemelere göre daha estetik ve daha güçlü olduğu için en popüler diş değiştirme malzemesidir.

diş protezi
diş protezi

Protez Tarihi Nedir?

Protez tasarımının evrimi, 19. yüzyılın ortalarında tıbbi protez gelişmelerini takip etti: yapay uzuvlar ve gözler. 1860 yılında ilk dişçilik eğitim okulu, savaşta gazilerin dişlerini kaybetme sorunuyla karşılaşan bir ordu cerrahı ve diş hekimi Friedrich Soennecken tarafından Berlin’de kuruldu. Yaklaşık bir yüzyıl sonra (1958’de), Soennecken’in öğrencisi ‘Dr. F.E.’ Eichler, bir hastanın ağzına bir köprü implante eden ilk kişiydi. Bu, ağız cerrahisi ve diş hekimliği uygulama yönetimi ile birlikte diş hekimliğinin üç dalından biri olarak bugün hala varlığını sürdüren protezlerin başlangıcıydı.

Yapay Dişleri Yerine Taşlamak için Kullanılan Araç Nedir?

Yapay dişleri yerine taşlamak için kullanılan ilk araç, 1840’larda Almanya’da küçük elle döndürülen freze makineleriydi. İngiltere’de William Attwood, bu eskilere benzer, ancak aynı anda birden fazla yönde delinebilen daha büyük delme bileşenlerine sahip bir makine geliştirdi.

diş protezi
diş protezi

Amerika Birleşik Devletleri’nde, G.N. Black ayrıca 1880’lerin sonlarında “Geliştirilmiş Amerikan Diş Yüz ve Artikülatör” olarak pazarladığı Attwood freze makinesinin daha iyi bir versiyonunu tasarladı ve ABD diş hekimliği okullarında öğrencileri protezler de dahil olmak üzere protezlerin yerleştirilmesi konusunda eğitmek için yaygın olarak kullanıldı. Bunu, hem manuel hem de elektrikli versiyonları daha sonra mevcut olan el tipi öğütücü izledi. Bu el tipi öğütücüler, diş hekimliğinde 1970’lere kadar, yerini yavaş yavaş tüm öğütme yöntemlerinin yerini alan hava türbini Sonicator’a bıraktıkları zamana kadar kullanıldı.

1893’te Paul Paradise (1856–1923) ve Amerikalı asistanı Nathaniel G. Wells (1865–1921), ağızdan alınan mumlu kağıt izlenimi kullanarak yapay dişleri takmak için yeni bir yöntem geliştirdi. Bu, dişin porselende daha doğru bir şekilde yeniden üretilmesine izin verdiği için mevcut yöntemlerde bir gelişmeydi. İşlem, Popular Science Monthly’nin 1895 baskısında, resimler ve hastanın evde aldığı ölçülerden takma dişlerin nasıl yapılacağına dair ayrıntılı resimli bir açıklama ile anlatılmıştır.

Diş Protezi Nedir ile İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir