takipçi satın al

Diş Fırçalamak Hakkında Gerçekler

‘Diş Fırçalamak Hakkında Gerçekler’ adlı yazımızda siz değerli okuyucularımıza bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Evet dişlerinizi fırçalamayı ilk öğrendiğiniz zamanı hatırlıyor musunuz?

Yapılması basit bir şey gibi görünüyor, fakat birçok insanın dişlerini fırçalarken hala yanlışlar yaptığını bilmek sizi şok edebilir.

Daha da şok edici olan şey ise, daha diş fırçaları yokken insanların dişlerini nasıl temizledikleri fikridir. Bununla birlikte, merakınızı beslemek için işte dişlerinizi fırçalama hakkındaki gerçekler!

Diş Fırçalamak Hakkında Gerçekler

Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamak tehlikelidir

Diş Fırçalamak Hakkında Gerçekler

Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalayarak dişinizin dış tabakası olan diş minesine zarar verebilirsiniz. Et, makarna ve balık gibi asitli yiyecekleri tükettiğinizde diş minesi zayıflar. Diş hekimleri, yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamadan önce en az 30 dakika beklemenizi önerir. Bu, diş minenizin tekrar sertleşmesi ve hasar görmesini engellemesi için yeterli bir süredir.

Bugün kullandığımız diş fırçası hapishanede icat edildi

dis fircalamak 4

İnsanların diş fırçası kullanmadan yaşadıklarını düşünmek gerçekten delilik gibi geliyor. İnsanların daha önce dişlerini temizlemeleri için en yaygın yol kilim ve is kullanmaktı.n William Addis dişlerini bu şekilde temizlemekten nefret ediyordu. Bu da onu ilk diş fırçasını 1780 tarihinde bir isyan çıkardıktan sonra hapse atılırken yapmasına yol açtı.

Fırçayı domuz kıllarını yerleştirmek için bir inek kemiğine delikler açarak yaptı. Hapisten çıktıktan sonra Addis, buluşunu seri üretime geçirmek için hemen bir şirket kurdu.

Durularken dişlerinizi fırçalamak işe yaramaz

dis fircalamak 5

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra durularken diş macununuzdan florür adı verilen aktif bir maddeyi çıkarırsınız. Dişleriniz çekildikten sonra diş çürüğü, diş eti hastalığı ve asit erozyonu gibi ağız sağlığı sorunlarına yatkın hale gelir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra gargara kullanmanız bile florürü giderebilir.

Tükürmek, diş macununun floridinden kurtulmadan fazla diş macununu çıkarmanın tek yoludur. Ağzınızda kalan tüm yiyecek artıklarının yıkanmasını garanti ettiği için su ile durulamanız gereken tek zaman diş ipi kullandıktan sonradır.

Sert kıllı bir diş fırçası dişleriniz için kötüdür

dis fircalamak 1

Bazı sert kıllı diş fırçalarının hala satılmasının nedeni, bazı tüketicilerin dişlerini temizlemede daha etkili olduklarına inanmalarından kaynaklanmaktadır. Ancak sert kıllı bir diş fırçasının dişlerinizi daha iyi temizlediğini düşünmek bir efsanedir.

Diş etlerinizi kanayabilir ve diş minenize zarar verebilir. Bu yüzden de diş hekimleri bunu önermez. Bunun yerine hekimler yumuşak kıllı bir diş fırçası öneriyorlar çünkü dişlerinizdeki ve diş etlerinizdeki plakları nazik bir şekilde yok ediyor. Ayrıca sert kıllı bir diş fırçasının temizleyemediği diş bölgelerine de ulaşabilir.

Ancak yumuşak kıllı bir diş fırçası ile çok sert fırçalamanın sert kıllı bir diş fırçası kullanmaktan daha iyi olmadığını unutmayın.

Ağız kokusunu gidermek için dişlerinizi fırçalamak yeterli değildir

dis fircalamak 6

Dişlerinizi günlük olarak ne sıklıkta fırçaladığınızın bir önemi yoktur. Çünkü dilinizi temizlemezseniz yine de kötü nefes alırsınız. Dilinizin beyazımsı veya sarımsı göründüğünü görmek, onu temizlemeniz gerektiğinin bir işaretidir.

Beyaz veya sarı bir dil, dilinizde biriken ve sonunda dişlerinize ve diş etlerinize ulaşabilen bakterilerden kaynaklanır. Bu, dişlerinizi fırçalamanın onları ağız sağlığı sorunlarından korumada daha az etkili olmasını sağlar.

Dilinizi temizlemek için diş fırçanızın arka tarafını kullanabilirsiniz, ancak dil kazıyıcı kullanmak bakterileri yok etme ve ağız kokusunu önleme konusunda daha iyi bir iş çıkarır.

Beyazlatıcı diş macunu dişlerinize zarar verebilir

dis fircalamak 3

Beyazlatıcı diş macunu, normal diş macunundan daha fazla aşındırıcı bileşen içerir. Bu, dişlerinizin en dış tabakasındaki dış lekeleri veya lekeleri çıkararak dişlerinizin biraz daha beyaz görünmesini sağlayabilir. Bazı örnekler ise kahve, sigara ve gazlı içeceklerden gelen lekeler olabilir.

Her ne kadar beyazlatıcı bir diş macunu kullanmak riskli olsa da, daha aşındırıcı diş macunu diş minesini incelterek dişlerinizi hassaslaştırır ve hatta daha koyu görünmesini sağlar.

Diş fırçanız bakteri içerir

dis fircalamak 9

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızdaki bakteriler diş fırçanızda kalır. Ve çoğu bakteri zararsız olsa da, bazı bakteriler enfeksiyonlara sebep olabilir. Araştırmalar, su ile durulamanıza rağmen diş fırçanızda hala bazı bakterilerin bulunduğunu göstermektedir. Bu nedenle diş hekimleri diş fırçanızı düzenli olarak değiştirmenizi önerir.

Çünkü yeni bir diş fırçası, plağı etkili bir şekilde çıkarmanın yanı sıra mantar ve bakteri oluşumuna daha az eğilimlidir. Ayrıca diş fırçanızı kapalı bir kapta saklamamak daha iyidir çünkü bu, bakterilerin çoğaldığı neme neden olur.

Kalp problemleri kötü ağız hijyeninin bir sonucu olabilir

dis fircalamak 7

Kötü ağız hijyeni veya diş problemlerinin kalp problemlerine neden olabileceğinden şüphelenmezsiniz. Bununla birlikte, yapılan bir çalışmada, kötü ağız hijyeni ve diş eti hastalığı olan kişilerin koroner kalp hastalığı riskinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Kanayan diş etlerinden kaynaklanan bakteriyel enfeksiyon, kan dolaşımına girerek kalbiniz gibi vücudunuzun farklı bölgelerini etkileyebilir. Bu diş sorunu, kalp damarlarında iltihaplanmayı tetikleyebilir ve kalp kapakçıklarını enfekte edebilir. Bu nedenle sağlıklı dişler ve kalp elde etmek için uygun ağız hijyeninizi koruyunuz.

Diş macunu kullanmadan dişlerinizi fırçalamakta bir sakınca yoktur

dis fircalamak 10

Şaşırtıcı bir şekilde, diş fırçaları tek başına dişlerinizi temizleyebilir; fırçalama hareketi dişlerinizdeki plağı çıkarmak için yeterlidir. Diş hekimleri, dişlerinizi fırçalarken daha fazla plak çıkarmanıza zaman ayırdığı için kuru fırçalamayı bile önerir.

İdeal olarak, diş macunu kullansanız da kullanmasanız da dişlerinizi iki dakika fırçalamalısınız. Bir dakikadan kısa süre fırçalamak, dişlerinizden çok fazla plak çıkarmanızı engeller. Öte yandan 2 dakikadan fazla fırçalamak diş etlerinizin çekilmesine veya diş minenizin aşınmasına neden olabilir.

Elektrikli diş fırçası, manuel diş fırçasından daha iyi temizler

dis fircalamak 8

Elektrikli diş fırçası, titreşim veya döndürme özelliğinden dolayı plak çıkarmada daha etkilidir. Ayrıca diş etlerinizi sağlıklı hale getirmek için daha iyi bir iş çıkarır. Dakikadaki hareket söz konusu olduğunda, çok büyük bir fark vardır.

Manuel bir diş fırçası, kullandığınız elektrikli diş fırçasının türüne bağlı olarak dakikada yalnızca 300 ila 400 hareket üretirken, elektrikli bir diş fırçası dakikada 48.000’e kadar hareket üretebilir. Çoğu elektrikli diş fırçasını daha da iyi yapan şey ise dişlerinizi her zaman en az iki dakika boyunca fırçalamanızı sağlayan yerleşik zamanlayıcı özelliğidir.

İşte dişlerinizi fırçalamak kolaydır, ancak bu, onu etkili bir şekilde yaptığınız anlamına gelmez. Diş hijyeni hataları yapmadığınızdan emin olmak için dişlerinizi fırçalamadan önce, fırçalarken ve sonrasında göz önünde bulundurmanız gereken ipuçları vardır. Bu ipuçlarını bilmek, yanlış anlamaları takip etmenizi ve sayısız sağlık sorunu riskini artırmanızı engelleyebilir.

Diş Fırçalamak Hakkında Gerçekler ile İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=pyiX06qtGa4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir