takipçi satın al

Diş Beyazlatma Nedir, Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma, dişlerin renginin daha arzu edilen bir tona getirilmesi işlemidir. Beyazlatıcı ajanlar, genellikle aşındırıcı bir malzeme veya kimyasal solüsyon kullanılarak diş yüzeylerindeki lekeleri ve renk bozulmalarını gidermek için kullanılır.

İşlem genellikle bir dişçi ofisinde bir veya iki saat sürer, ardından birkaç gün evde bakım yapılır ve minenin çıkarılmasını içermez.

Diş hijyenisti, beyazlatma maddesini bir polisaj diskine uygular ve bir ağızlık ile yerinde tutulur. Hastadan ilk tedavi sırasında 10 dakika, ikinci tedavi sırasında 20 dakika ve bakım için 30 dakika ağızlığı yerinde tutması istenir; Evde bakım yaklaşık iki hafta boyunca günde yaklaşık bir saat sürecektir.

Jeller evde günlük olarak uygulanabilir. Bu jeller aşındırıcı değildir (dolayısıyla profesyonelce uygulanan tedavi kadar fayda sağlamazlar), ancak anında, çarpıcı sonuçlar verdiği söylenir.

Diş Renginin Değişmesinin Nedenleri Nelerdir? 

Diş beyazlatma, aşağıdaki leke türlerini gidermek için en etkilidir:

  • Tütün, sigara kullanımı (sigara içmekten ve/veya lekeli protezlerden)
  • Yiyecek ve içecekler (kahve, çay, kırmızı şarap, kola, çilek)
  • İlaçlar (aspirin, diğer salisilatlar)

Beyazlatıcı maddeler içeren yüz temizleyiciler veya kozmetikler. Genel olarak, “beyazlatıcı” kimyasallar diş macununa benzer, ancak bazıları ek aşındırıcılar içerir. Diş beyazlatma, belirli yiyecek ve içeceklerden (örneğin kahve, çay, kırmızı şarap) kaynaklanan lekelenmeler için önerilen bir tedavi değildir.

Dişlerin Beyazladığı Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak, “beyazlatıcı” kimyasallar diş macununa benzer, ancak bazıları ek aşındırıcılar içerir. Profesyonel olarak beyazlatılıp beyazlatılmadığını dişlerinize bakarak söylemek mümkün değildir; bunu yapmak oldukça zarar verici olabilir. Etkili diş beyazlatma ürünlerinin tek belirtisi, ürünün uygulanmasından sonra hafif bir renk değişikliği ve hassasiyettir. Hassasiyet, bir kimyasalın lokal olarak uygulanmasından değil, beyaz renkli ürünlerin aşındırıcı yapısından kaynaklanır.

Dişleri Beyazlatmanın En İyi Yolu Nedir?

Genel olarak, “beyazlatıcı” kimyasallar diş macununa benzer, ancak bazıları ek aşındırıcılar içerir. Bu ürünlerden bazıları, sodyum peroksit gibi klor bazlı bileşikler gibi ağartıcı maddeler içerir; diğer ürünler trikloroasetik asit (TCA) kullanabilir.

diş beyazlatma
diş beyazlatma

Profesyonel olarak beyazlatılıp beyazlatılmadığını dişlerinize bakarak söylemek mümkün değildir; bunu yapmak zarar verebilir. Etkili diş beyazlatma ürünlerinin tek belirtisi, ürünün uygulanmasından sonra hafif bir renk değişikliği ve hassasiyettir. Hassasiyet, bir kimyasalın lokal olarak uygulanmasından değil, beyaz renkli ürünlerin aşındırıcı yapısından kaynaklanır.

Diş Beyazlatmanın Olası Yan Etkileri Nelerdir?

En yaygın yan etki, tedaviden yaklaşık bir saat sonra ağrı veya hassasiyettir. Bu, reçetesiz satılan bir duyarsızlaştırıcı diş macunu giyerek hafifletilecektir. Bazı hastalarda tedavi sırasında büyük miktarlarda peroksit yutulması (nefes almak yerine) nedeniyle hafif mide bulantısı, kusma veya ishal de görülebilir. Bu etkiler genellikle hafiftir ve genellikle tedaviden sonraki 24 saat içinde azalır. Diğer bazı olası yan etkiler şunlardır:

Diş özü veya diş etlerinde enfeksiyon. Dişlerde geçici leke veya renk değişikliği.

Diş yapısının kaybı.

Diş beyazlatma ürünleri sadece diş lekeleri değil, aynı zamanda diş minesindeki doğal rengin bir kısmını da (“tartar” olarak da adlandırılır) giderebilir. Bu, sonuçta, tedavi edilmeyen alanlara kıyasla daha hafif dişler yerine daha belirgin lekelenmelere yol açabilir. “Tartar” kaybı, diş etlerinin çekilmesiyle ortaya çıkarsa, bu bölgelerde hassasiyete de neden olabilir.

Diş Beyazlatma Sonuçları Ne Kadar Sürer?

Beyazlatma, zaman alan ve hasta açısından sabır ve sebat gerektiren bir işlemdir. Bir gecede olan bir olay değildir. Dişler bir ziyarette önemli ölçüde beyazlaşmaz. Tedaviden 24 saat sonra dişler bir veya iki ton daha açık görünebilir. Çoğu insan ikinci günün sonunda önemli bir iyileşme görür ve evde yapılan bir tedaviden sonra dişler 7 tona kadar daha açık olabilir.

Diş Beyazlatma Hapları ve Durulamaları Ne Olacak?

Dişleri hafifletebilecek bazı reçetesiz hazırlıklar vardır, ancak bu ürünler bir diş muayenehanesinde yapılan beyazlatma tedavileriyle aynı sonuçları vermez. Bu ürünler genellikle, havaya maruz kaldığında su ve oksijene dönüşen aktif bileşen hidrojen peroksite dayanır.

Ancak bu ürünlerdeki konsantrasyonlarda, bu parçalanma süreci o kadar yavaştır ki, nispeten az oksijen salınır – önemli bir beyazlatma etkisine sahip olmak için çok az. Bu ürünlerin başlıca yan etkisi, sıcak ve soğuk yiyecek veya içeceklere karşı geçici hassasiyet olabilir. Diş eti sorunlarınız veya belirli mide ekşimeniz (reflü özofajit) varsa bunlardan kaçınmalısınız.

Dişler Ne Kadar Süre Beyazlatılmalı?

Dişlerin zamanla sararma eğilimi vardır, bu nedenle yetişkinlerin tüm dişlerini altı ayda bir profesyonel olarak beyazlatmaları iyi bir fikirdir. Buna bakmanın başka bir yolu, yetişkinlerin yaşamları boyunca (sigara içme ve içme miktarına ve diğer kişisel alışkanlıklara bağlı olarak) yaklaşık 7-10 diş beyazlatma ziyaretine ihtiyaç duyabilecekleridir.

diş beyazlatma
diş beyazlatma

Uzmanlar, hidrojen peroksit ürünlerinin etikette belirtildiği şekilde kullanıldığında güvenli olduğunu belirlemiştir. Bu ürünlerin “beyazlatma” etkileri oluşturmasına izin verilmez, ancak yüzey lekelerinin çıkarılmasına yardımcı olabilir. Buna karşılık, ticari olarak pazarlanan diş beyazlatma ürünlerindeki ağartma maddeleri, FDA tarafından reçetesiz satılan “kozmetikler” olarak düzenlenir. Bu nedenle etiketlemeleri, diş beyazlatma için sınırlı kullanımları ve etki süreleri açısından çok spesifiktir.

Dişler Nasıl Daha Beyaz Yapılabilir?

Güçlü bir çay poşeti veya kahve telvesi dişlerinizi ovmak gibi ev ilaçları etkili değildir. Bu maddeler diş minesini etkileyemeyecek kadar hafiftir ve kanıtlanmış hiçbir faydası yoktur. Bazı diş macunlarının hafif leke çıkarma etkisi olabilir, ancak bu geçicidir ve fırçalamadan bir saat sonra geçer.

Beyazlatıcı Ürünleri Nereden Satın Alabilirim?

Hemen hemen her yerel eczane veya süpermarket size bir beyazlatma kiti satabilir. Konsantrasyondan emin değilseniz, kullanılan peroksit yüzdesini sorun. Beyazlatıcı ürünü kullandıktan sonra dişlerinizin nasıl hissedeceğini eczacınıza sorun ve kullanımdan sonra reçetesiz satılan hassasiyet giderici bir diş macunu ile fırçalayın. Aşağıdakiler dahil tüm yan etkileri diş hekiminize bildirin: sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı hassasiyet; geçici boyama; ve dişlerinizin görünümünde veya renginde değişiklikler. Kalıcı bir reaksiyon meydana gelirse, diş hekiminiz tarafından yönlendirilmedikçe ürünü tekrar kullanmayın. Beyazlatıcı bir ürünü günde iki defadan fazla kullanmayın.

diş beyazlatma
diş beyazlatma

Diş beyazlatma ürününü kullandıktan sonra yaklaşık iki saat asit içerikli içeceklerden (özellikle narenciye) kaçınmak en iyisidir. Çoğu beyazlatma ürününün etkileri, reçetesiz satılan hassasiyet giderici diş macunu kullanılarak arttırılabilir. Birçok kişinin bu ürünleri kullandıktan sonra yaşadığı “batma” hissini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Dişleriniz profesyonel olarak beyazlatıldıktan sonra veya ağartma tepsileri veya şeritler gibi evde tedavi kullanıyorsanız, günlük ağız hijyeni ile görünümlerini koruduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz. Günde iki kez fırçalamalı ve günde bir kez diş ipi kullanmalısınız. Güçlü dişler için (proton pompası inhibitörleri gibi) reçetesiz satılan bir ilaç almaya başlamak isteyebilirsiniz veya diş eti hastalığı veya dişlerinizdeki boşluklar için profesyonel diş bakımı yaptırmak isteyebilirsiniz. Dişlerinizin görünümündeki herhangi bir değişiklik, yeni veya ilerleyen durumları gösterebileceğinden diş hekiminize bildirilmelidir.

Dişleri Beyazlatmak Ne Kadar Sürer?

Gereken süre hastaya ve tedavi öncesi diş rengine bağlı olarak değişir, ancak tipik olarak uygulamadan sonraki 30 dakika içinde beyazlatma başlar ve tam etkisini göstermesi birkaç gün sürer. Bu süreçte doktorunuzun belirlediği kurallardan çıkmamanız yapılan işlemin sonucunu olumlu yönde etkileyecektir.

Diş Beyazlatma ile ilgili videolar;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir