takipçi satın al

Dentofobi (Dişçi Korkusu) Nedir? Nasıl Yenilir?

Dentofobi, diş Hekimi ya da diş tedavisi olma korkusudur. Esas olarak diş uygulamalarının invaziv doğası ve ağzımızda bir şey olduğunda boyut hissimizin oldukça orantısız olması nedeniyle son derece yaygındır. Diş hekimi size tedavi uygularken bazı aletleri ağzınıza sokar. Bu sebeple de hasta ağzında çalışan bir alet olduğu için korkar.

Çoğu durumda bu korku diş hekimine karşı duyulan bir korku değil, diş hekimine gitmek ile ilgili prosedürlere karşı duyulan bir korkudur. Bazı kişilerde de iğne korkusunun tetiklediği bir korkudur.

Tüm fobiler, korkulan nesne ya da durum ne olursa olsun, hastada anksiyete ve strese neden olur. Korkulan nesne ya da durum diğer insanlara saçma veya aptalca görünse de, fobiden muzdarip olan kişi yaşadığı kaygının yeterince gerçek olduğunu çok iyi bilmektedir.

Dentofobiden mustarip insanların çoğu, korkularının mantıksız olduğunu bilir ama bu bilgiden bağımsız olarak onu deneyimlemeye devam eder. Bu nedenle, basitçe “korkunu yen bir şey yok” demenin nadiren bir çözüm üretmemesinin nedeni budur. Bu yüzden siz o kişiye ne söylerseniz söyleyin o kişi korkmaya devam eder. Telkin çok da işe yarayan bir şey değildir.

dentofobi nedir 2

Dentofobi Belirtileri Nelerdir?

Dentofobi belirtileri diğer fobilere çok benzerdir.  Genel olarak belirtileri şu şekildedir;

 • Öfke sorunları
 • Yaygın anksiyete (kaygı)
 • Sosyal fobi
 • Kontrol sorunları
 • Depresyon duyguları
 • Uykusuzluk ve uyku sorunları
 • Düşük Benlik Saygısı
 • Düşük Özgüven
 • Panik ataklar
 • Her şeyi fazla düşünmek
 • Paranoya
 • Stres
 • Kaçınma ve güvenlik davranışları

Dentofobinin Nedenleri Nelerdir?

Çoğu insan geçmişte bir diş hekimiyle yaşadığı kötü bir deneyim nedeniyle dentofobi ile mücadele eder. Diğerleri ise madde bağımlılığı, anksiyete bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu ya da istismar mağdurları gibi korkularına katkıda bulunan ayrı koşullara sahiptir. Bu korku, kişinin diş hekimini ziyaret ederken sahip olduğu kontrol eksikliğinden kaynaklanma eğilimindedir.

Bir insanın doğal içgüdüsü ağızdan açık hava geçişini korumaktır. Bir diş hekimi ağzınızda çalışırken o bölge açıkta kalır. Rahatsız hissetmeye başladığınızda bir şey söylemek de zordur. Bir şey söyleyemediği için hasta stres açısından baskı altında kalır. Kontrol eksikliği ve buna eşlik edebilecek ağrı, birçok hastanın diş hekiminden korkmasına neden olur.

dentofobi nedir 3

Dentofobi Nasıl Yenilir?

Bu korkuyu aşmanın birkaç yolu vardır. Diş hekiminizle konuşarak ve bir diş tedavisi sırasında daha rahat olmanın yollarını bulmakla başlar. Bu gibi stratejileri uygulayarak sonuca ulaşmak mümkündür. İşte dentofobinizle başa çıkmanıza yardımcı olacak birkaç taktik;

1) Diş Hekiminizle Korkunuz Hakkında Konuşun

Doktorunuzla ilk randevunuz konuşmaktan başka bir şey içermemelidir. Diş hekimiyle rahat olup olmadığınızı öğrenin.  Diş hekiminiz ilk görüşmede bunları yapmıyorsa, yeni bir diş hekimi bulmak isteyebilirsiniz. Diş hekiminizle sizi sakinleştirecek seçenekler hakkında da konuşabilirsiniz.

Bir başka yararlı strateji de hem sizin hem de diş hekiminizin bildiği bir işaret yapmaktır. Bu işareti yaptığınızda, rahatlamanıza izin vermek için birkaç dakika durmaları gerektiği anlamına gelecek. Yani doktorunuz tedaviyi uygularken sizin yapacağınız bir el hareketi ile durmasını sağlamanız biraz daha rahat olmanızı sağlayabilir.

2) Yanınızda Güvendiğiniz Birini Götürün

Randevularınıza gelirken yanınızda diş hekiminden korkmayan birini getirin. Bu kişiye güveniyorsanız, randevu sırasında sakin ve hareketsiz kalmanıza yardımcı olabilir. Yanınızda getirdiğiniz kişinin de tedavi sırasında sizinle birlikte oturmasına izin verin.

3) Dikkatinizi Dağıtın

Yanınızda dış sesi engelleyici kulaklıklar ve en sevdiğiniz müziklerden bazılarını getirin. Dikkatinizi toplamanız için daha önce hiç duymadığınız şarkılar getirmek isteyebilirsiniz. Müzik dinlemek diş hekimi aletlerinden gelen sesleri engelleyecektir. Aklınızı olan bitenden uzak tutacak bir şeye ihtiyacınız varsa, sayı saymayı ya da sesli kitap dinlemeyi deneyin.

4) Nefes Alma Teknikleri Uygulayın

Nefes egzersizleri kaslarınızı gevşetecek ve nefes alışınızı yavaşlatacaktır. Bu, kendinizi rahatsız hissettiğinizde rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Herhangi bir nefes egzersizi bilmiyorsanız, derin nefes almaya devam edin ve bırakmadan önce bir süre tutun.

5) Bir Psikoloğa Görünün

Şiddetli dentofobisi olan kişiler bir psikoloğa gitmeyi düşünebilir. Bu, güvenli ve kontrollü bir ortamda korkunuzun üstesinden gelmenizi sağlayacaktır. Doktorunuz size uygulayacağı tedavi ile diş hekiminden korkmamayı öğretecektir. Hipnoterapi, çok çeşitli problemlere uygulanabilen  alternatif bir terapi şeklidir.

dentofobi nedir 4

Dentofobi İle İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir