Dekorasyonda Renk Uyumunun Önemi

Google News

Mobilya ve tamamlayıcı aksesuar seçimi, başarılı bir dekorasyonun en önemli kriterleri arasında yer alıyor. Bununla birlikte mekandaki her bir eşyanın uyum içerisinde olması, kusursuz bir görünüm için dekorasyonun olmazsa olmaz kuralları arasında bulunuyor. Dolayısıyla halısından, duvarına kadar mekan içerisindeki her bir ayrıntıyı ele alırken renk uyumu kurallarına dikkat etmek oldukça önemli. İşte dekorasyonda renk uyumu ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Temel mobilyaları alırken renk uyumlarına dikkat edin

Büyük mobilyalar sonradan değiştirilmesi zor olan eşyalardır. Ayrıca dekorasyonun tarzında belirleyici bir rol oynarlar. Bu yüzden mobilya seçiminde dikkatli olmak ve renk uyumunu göz önünde bulundurmak gerekir. Bunu yaparken ne tarz bir dekorasyonun yapılacağına önceden karar verilmeli ve bu tarza uygun renkler seçilmelidir.

DEKORASYONDA RENK UYUMU 6

Duvar rengine karar verirken istediğiniz dekorasyon tarzını göz önünde bulundurun

Duvarların rengi de mobilyalar kadar dekorasyonda oldukça önemli bir rol üstlenir. Hatta çoğu kişi mobilya satın almadan önce duvar rengini göz önünde bulundurur ve buna göre seçim yapar. Dolayısıyla detaylara girmeden önce duvar rengini iyice düşünmeniz ve hayal ettiğiniz dekorasyona uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Farklı renkleri bir arada kullanabilirsiniz

Dekorasyonda sıradan ve soğuk bir görünümü engellemenin en iyi yolu farklı renkleri bir arada kullanmaktan geçer. Örneğin birden fazla koltuğa sahipseniz, hepsini takım halinde aynı renkte almanız odanızı oldukça sönük gösterir. Bunun yerine koltukları birbirine uyumlu renklerde seçebilirsiniz. Koltuklar arasındaki renk bağımlılığı içinse kırlentlerden yardım alabilirsiniz.

turuncu koltuk takimi

Zıt ama tamamlayıcı renkleri bir arada kullanın

Dekorasyonun altın kuralı birbirini tamamlayan renkleri aynı anda kullanmak ve dekoratif görünümü nötr bir hale getirmektir. Bu yüzden eğer mobilyalarınız koyu renkteyseniz duvar, perde, halı ve diğer objeleri açık tonlardan seçebilir; ya da tam tersi yapabilirsiniz.

salon dekorasyonunda renk

Aksesuarlardaki renk uyumuna dikkat edin

Dekorasyonda ince ve küçük ayrıntılar oldukça önemlidir. Dolayısıyla odanın görünümü ve verdiği hissi tamamen değiştirecek aksesuarların diğer mobilyalar ile renk açısından da bir bütün olmasına dikkat etmelisiniz. Buna göre sade ve açık tonlarda dekore edilmiş odalarda daha canlı ve hareketli aksesuarları tercih edebilirsiniz.

ev dekorasyonunda gri renk uyumu

Zemin rengini göz önünde bulundurun

Çoğu zaman göz ardı edilse de zemin rengi dekoratif görünüm açısından büyük önem taşır.  Buna göre koyu renk zemine sahip mekanlarda, açık tonlarda mobilyalar kullanabilir ve canlı renklerde tamamlayıcı aksesuarlarden (ya da tam tersi) yardım alarak kusursuz bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir