İnternetTeknoloji

Dedicated Serverların Avantajları

Sunucular, bünyelerindeki verileri kullanıcılara online olarak ulaştırırlar. Ayrıca bilgi teknolojilerinin ve internet sunucularının temelini oluşturan en önemli alt yapı bileşenlerinden birisidir. Aslında bakılırsa teorik olarak kişisel bilgisayarların işlevleri ile aynı gibi görünseler de daha özel yazılım ve donanımlara sahiptirler. İşte bu sunuculardan birisi de dedicated sunuculardır.  Dedicated sunucular Türkçe ’ye “kiralık sunucu“olarak çevrilebilir.

Dedicated Serverların Avantajları

Dedicated serverlar yerine web siteniz için paylaşımlı sunucular tercih ederseniz; sitenizin trafiği artacak ve kaynaklar üzerindeki yükte de bir artış gözlenecektir. Bunun sonucunda da hem siteniz hem de sunucunuzu paylaşan sitelerin sunucu kapasiteleri zorlanacağından site çalışmaz duruma gelecektir. Paylaşımlı sunucular daha ekonomiktir. Ancak riskler taşırlar. Bu yüzden kiralık sunucular yani dedicated sunucuların tercih edilmesi performans açısından önemlidir.

Dedicated Sunucuların Avantajları Nelerdir?

 • Yazılımsal ve donanımsal kaynak bağımsızlığı sayesinde yüksek performans kazandırırlar.
 • Bulut sunuculara oranla, strorage, sanallaştırma ve network maliyetlerinde tasarruf sağlarlar. Ayrıca uygun bir sunucu alt yapısı fırsatı sunar.
 • Dedicated sunucularda, kaynaklar sadece web sitesine tahsis edildiği için proje için gerekli olan altyapı özellikleri istenildiği gibi seçilebilir.
 • Paylaşımlı sunucular, kullanıcılar için belli bir trafik alanı sunabilirler. Ancak dedicated serverlar yüksek kapasiteli trafik alanları sunabildiği için çok daha performanslı bir sunucu hizmeti sunar.
 • Kiralık sunucular; sunucu yönetimini servis sağlayıcısına devretmeyip, kendiniz yapacaksanız veri güvenliği açısından avantajlar sağlarlar. Bu sayede istenilen özelleştirmeler kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

 

Dedicated Serverların Dezavantajları

 • Dedicated sunucularda, tüm servisler aynı sunucular üzerinden çalıştıklarından, sunucu problemlerinden tüm servisler etkilenir. Bu anlamda bulut sunuculara göre zayıftırlar.
 • Bu sunucularda hızlı şekilde kaynak artırımı mümkün değildir. Kaynakları azaltmak ise tercih edilmez. Bu işlemler tercih edildiğinde sunucuların kapalı kalması gerekmektedir.
 • Dedicated serverlarda sunucunun imaj yedeklemesi ve geri yüklemesi bulut sunucular kadar hızlı ve verimli değildir.

Kimler Dedicated Server Tercih Etmeli?

 • Çok fazla kullanıcının ziyaret ettiği, yüksek trafiğe sahip web siteleri,
 • Online oyun istemcileri ya da startup şeklinde bütçesi düşük mobil uygulamalar,
 • Paylaşımlı sunucu hizmetlerinin uygulaması ya da web sitesi için yetersiz kaldığını düşünen kullanıcılar, Dedicated sunucu tercih edebilirler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı