Damatlık Nasıl Seçilir? 10 Adımda Kusursuz Smokin

Damatlık seçilmesi de en az gelinlik kadar zordur. Hatta bu noktada doğru damatlığı bulmanın en az gelinlik kadar özen ve itina istediğini belirtebiliriz. Bu yazımızda damatlık nasıl seçilir konusu hakkında bilgi vereceğiz. Sizin de düğün tarihiniz yaklaştıysa, yazımızın işinize yarayacağını düşünüyoruz.

Gelinlik nasıl seçilir konulu yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

1. Damatlık Nasıl Seçilir? Tarz Belirleyin

Damatlık Nasıl Seçilir? 10 Adımda Kusursuz Smokin

Damatlık seçiminin ilk ve en önemli aşaması tarz belirlemektir. Çoğunlukla damat, düğünlerde klasik bir tarz yapar. Fakat bazı kişiler, sportif bir stil oluşturmak ister. İlk olarak kendinize nasıl bir tarz benimsemek istediğinizi sorun. Bu sayede doğru tercih yapmanız da kolay hâle gelecektir. Farklı damatlık modellerine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

2. Renk Seçimi

Damatlık Nasıl Seçilir? 10 Adımda Kusursuz Smokin

Siyah, beyaz, kahverengi, lacivert… Genellikle damatlıklarda bu renkler tercih edilir. Ancak farklı alternatifleri de vitrinlerde görebilmek mümkündür. Alışverişe çıkmadan önce kesin bir renk belirlemeniz işinizi kolaylaştırabilir. Fakat yine de tek bir renge odaklanmanızı tavsiye etmeyiz. Bunun yerine farklı renklerden oluşan takımları da denemenizi tavsiye ederiz.

3. Mevsime Göre Seçenekleri Değerlendirin

Damatlık Nasıl Seçilir? 10 Adımda Kusursuz Smokin

Damatlıklarda rengin ve modelin mevsim şartlarına uygun olması çok önemlidir. Kış aylarında yünlü yapıdan oluşan takımlar ön plana çıkar. Sıcak havalarda ise ince yapıda ve teri emen kumaşlar dikkat çekicidir. Renk konusu da mevsime göre önemlidir. Koyu renkler kışın, açık renkler ise yazın tercih edilmelidir. Eğer dış çekim yaptıracaksanız açık hava şartlarına uygun takım elbise ve aksesuar kullanabilirsiniz.

4. Gelin Çiçeği ile Uyum Yakalayın

Damatlık Nasıl Seçilir? 10 Adımda Kusursuz Smokin

Seçtiğiniz damatlığın gelin çiçeğiyle uyum yakalamasını sağlayabilirsiniz. Uyum sağlamak için farklı yollar bulunur. Bunlardan ilki çiçekten bir tanesini yakanıza koymaktır. Bir diğer yolu ise benzer renklerde bir mendil takmaktır. Bu şekilde hoş bir görünüm de sağlamış olursunuz.  Eğer uygun renkte mendil bulmakta zorlanıyorsanız, kumaşçıya giderek seçebilirsiniz. Bir parça kumaşın kenarlarını diktirerek, kendi mendilinizi kendiniz yaptırabilirsiniz.

5. Damatlık Nasıl Seçilir? Diktirmeyi Deneyin

Damatlık Nasıl Seçilir? 10 Adımda Kusursuz Smokin

Eğer bir türlü aradığınız modeli bulamadıysanız diktirmenizi tavsiye ederiz. Fakat dikim işlemini işinin ehli birine yaptırmanız gerekir. Ayrıca en azından 2 – 3 aylık bir zamana ihtiyacınız olduğunu da belirtelim. Düğün tarihiniz belliyse ve zamanınız varsa ilk olarak internet üzerinden bir araştırma yapın. Stilinize uygun olan modelleri belirleyin ve terzinize söyleyin. Belirli periyotlarda düzenlenen provalara katılın ve tam da üzerinize yakışan damatlığa sahip olun.

6. Vücut Tipini Dikkate Alın

Damatlık Nasıl Seçilir? 10 Adımda Kusursuz Smokin

Damatlıklarda üst ya da alt bölümü doğru seçmek oldukça zordur. Özellikle alt ve üst beden uyumsuzluğu olan kişiler, doğru tercihi yapmakta zorlanır. Bu durumda vücut tipini iyi şekilde tanımak gerekir. Seçim yaparken vücuda uygun tercihte bulunmak işleri kolaylaştırır. Aşağıya vücut tipine uygun damatlık seçimiyle ilgili video bıraktık, izlemenizi tavsiye ederiz.

7. Damatlık Nasıl Seçilir? Düğün Konseptine Uyun

Damatlık Nasıl Seçilir? 10 Adımda Kusursuz Smokin

Her düğünün farklı bir konsepti bulunur. Düğün konseptine göre spor, şık, modern ya da klasik modellere göz atabilirsiniz. Açık hava düğünlerinde daha spor bir tarz benimsemenizi öneririz. Salon düğünlerinde ise şık ya da klasik modellerin tercih edilmesi gerekir.

8. Gömlek Seçimi

Damatlık Nasıl Seçilir? 10 Adımda Kusursuz Smokin

Genellikle damatlıklarda beyaz renk tercih edilir. Gömlek kumaşının pamuklu ve rahat olmasına dikkat edin.  Bu şekilde gün boyu terlemeden konforlu kullanım olanağı kazanabilirsiniz.

9. Damatlık Nasıl Seçilir? Ayakkabı Seçimi

Damatlık Nasıl Seçilir? 10 Adımda Kusursuz Smokin

Ayakkabı da damatlığın bir parçasıdır. Renk bütünlüğü sağlayan bir ayakkabı seçmeniz için seçeneklere dikkatle göz atmanız gerekir. Uyumu yakalamak için seçiminizi şu renkler arasından seçim yapmanız gerekir:

  • Siyah takım: Siyah ayakkabı
  • Lacivert takım: Lacivert, kahverengi, krem rengi ayakkabı
  • Beyaz takım: Beyaz ya da açık kahverengi ayakkabı
  • Kahverengi takım: Kahverengi ya da beyaz ayakkabı.

Uyum sağlamak için kemerinizi de göz önüne almayı unutmayın.

10. Tüm Detaylardan Önemlisi: Konfor

Damatlık Nasıl Seçilir? 10 Adımda Kusursuz Smokin

Elbette estetik çok önemli. Fakat konforun da göz ardı edilmemesi gerekir. Her ne kadar hayatınızda bir kere giyeceğiniz bir seçim olsa da, tüm gün rahatça hareket edebilmeniz için seçiminizi dikkatle yapmanız tavsiye ederiz. Seçtiğiniz takım, hareket etmenizi engellememelidir.

Rahat edip etmediğinizi anlamak için oturup kalkarken, hareket kabiliyetinizde kısıtlama yapmamalıdır.  Damatlığın rahat olup olmadığını test etmek için gününden önce giymenizi ve bir süre takımla prova yapmanız önerilerimiz arasında.

Damatlık Nasıl Seçilir? Konusu Hakkında Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu