Ekonomi

Ciro Nedir?

Ciro Nedir?

Ciro Nedir?

Bir ticaret terimi olan ciro, senet, poliçe gibi yazılı evrakların mülkiyet değiştirmesinde kullanılır. Ayrıca ciro, bir işletmenin belli bir sürede kazandığı net olmayan kar anlamını da taşımaktadır.

Dolayısıyla ciro nedir sorusunun iki cevabı bulunmaktadır. Birinde devir işlemi söz konusu iken, bir diğerinde ise bir şirketin elde ettiği kazanç anlamını taşımaktadır.

Ciro denildiği zaman birçok kişinin aklına gün içerisinde elde edilen para gelmektedir. Ciro aynı zamanda haftalık, aylık ve yıllık ciro olarak belli gruplara ayrılır.

Cironun hesaplanmasının amacı, şirketin maliyet-masraf ile kazanç arasında bulunan ilişki ile ilgili olmaktadır. Örneğin, cirosu oldukça yüksek olan bir şirketin aynı zamanda maliyet-masrafı da yüksek ise kar oranı az anlamına gelmektedir. Bunun yanında maliyet-masrafı az olup cirosu düşük olan bir işletme, kar oranını ortalamanın üzerine çıkarabilir.

Moneygram Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

Moneygram, başta Avrupa ülkeleri, daha sonra bütün dünyada hızlı bir şekilde büyüyen bir para transfer sistemine verilen isimdir.

Moneygram sistemi ile birlikte tüketiciler dünyanın neresi olursa olsun para göndererek, aynı şekilde para çekebilmektedirler. Moneygram ile birlikte yalnızca kişiden kişiye para gönderimi yapılmaktadır.

Yaklaşık 180 ülkenin kullanıyor olduğu Moneygram sistemi ile birlikte son derece güvenli bir biçimde dilediğiniz ülkeye para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Moneygram para transferi yapabilmenin yolu, dilediğiniz vakit anlaşmalı bir bankaya gidip Moneygram formu doldurmanızdır. Formu doldurup banka personeline masraf tutarını ödeyerek makbuzunu alırsınız.

Aldığınız makbuzda yer alan referans numarasını para gönderimi yaptığınız kişiye ilettiğiniz anda, karşı tarafa para transferini gerçekleştirmiş olursunuz.

Türkiye’de Moneygram sistemini kullanabileceğiniz moneygram anlaşmalı bankalar; Kuveyt Türk, Deniz Bank ve Bank Asya’dır.

Maaş Yazısı Nedir?

Kredi başvurusu yapan bir kişinin maaş miktarını belgelemek adına bankaya bildirmesi gereken belgeye maaş yazısı denilmektedir. Maaş yazısı, maaş bordrosu bulunmadığı bir zaman bankaya sunabileceğiniz diğer bir seçenek olmaktadır.

Maaş yazısı, çalıştığınız kurumun yetkili olan birimi tarafından onaylanarak geçerlilik kazanmaktadır. Bu şekilde maaş bordrosu yerine geçecek olan bir belge ile kredi başvuru işleminizin başlamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Sizin İçin Önerilen

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı