Cilt Lekeleri Çözümsüz Değil

Google News

Cilde rengini vermekte olan hücrelerde çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen düzensizlikler ciltte lekelerin oluşmasına yol açabilir. Cilt lekelerinin çoğunun altındaki neden güneş ışınlarının zararlı etkilerine uzun sürelerle maruz kalmaktır. Bunun yanı sıra genetik yatkınlığa, hamileliğe, yanlış kozmetik ürünlerin kullanımına ve kullanılan bazı ilaçların etkilerine bağlı olarak da cilt lekelerinin oluşması söz konusu olabilir. Cilt lekeleri estetik açıdan kötü bir görünüme neden olabilmelerinin yanı sıra bazı durumlarda çeşitli sağlık sorunlarının belirtisi özelliğini de taşıyabilirler. Doğum lekeleri gibi bazı cilt lekeleri zararsız olmakla birlikte cilt lekelerinin tespit edildiği durumlarda mutlaka bir uzman görüşü alınmalıdır.

lipoliz

Leke tedavisi İstanbul başta olmak üzere birçok ilimizde bu sorundan rahatsızlık duyan kadınların ve erkeklerin öncelikli tercihidir. Leke tedavisinde farklı yöntemler uygulanmakta olup en önemli nokta uygulanacak olan tedavinin yapılan değerlendirmeden sonra kişi özelinde belirlenmesidir. Değerlendirme aşamasında hasta muayene edilerek lekenin oluşum nedeni, derinliği ve büyüklüğü gibi etkenler göz önünde bulundurulur.

Leke tedavisi genellikle uygulamanın yapıldığı kişilerin cildinin hassaslaşmasına neden olduğundan dolayı güneş ışınlarının daha az olduğu kış aylarında yapılması tercih edilir. Çünkü yaz aylarında işlem uygulanmış bölgelerde güneş ışınlarına maruz kalınması nedeniyle kalıcı hasarlar oluşması söz konusu olabilir.

Cilt Lekelerine Karşı Hangi Önlemler Alınabilir?

Cilt lekeleri çok farklı nedenlerle ortaya çıkmakta olup bazı noktalarda dikkatli davranılması cilt lekesi oluşumunun önlenmesinde etkili olabilir:

  • Güneş ışınlarına uzun süreli olarak maruz kalınmamalıdır.
  • Solaryumdan uzak durulmalıdır.
  • Yalnızca yaz aylarında değil her mevsim en az 30 faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.
  • Güneş kaynaklı yanık oluşmasına arşı dikkatli olunmalıdır.
  • Vücudun güneş gören bölgelerinde kolonya, parfüm ve alkollü tonikler kullanılmamalıdır.
  • Ağda, lazer epilasyon ve cilt bakımı gibi işlemlerden sonra cildin güneşten korunmasına özen gösterilmelidir.
  • Sivilceler, siyah noktalar ve akneler sıkılmamalıdır.
  • Cilt mutlaka temiz ve nemli tutulmalıdır.
  • Yalnızca güvenilir markaların kozmetik ürünleri kullanılmalıdır.

Leke Tedavisi Kişiye Özel Belirlenmelidir

Leke tedavisinde farklı tedavi yöntemlerinin uygulanması mümkün olmakla birlikte mevcut soruna ve ihtiyaca göre kişi özelinde tedavi yöntemi belirlenmelidir. Leke tedavisinde kullanılan yöntemlerin başında mezoterapi gelir. Mezoterapi yönteminde antioksidan, amino asit, multivitamin gibi maddelerin bir araya gelmesinden oluşan karışım ince uçlu iğnelerle deri altına enjekte edilir. Bu sayede lekeli bölgede cildin kendini yenilemesi sağlanır. Melanosit hücrelerinin yenilenmesine ve dağılmasına bağlı olarak cilt lekelerinin tedavi edilmesinin yanı sıra cildin sağlıklı bir görünüm kazanması da sağlanmış olur.

Kimyasal peeling yöntemi yüzeysel lekelerde ve izlerde oldukça etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Cildin üst katmanının soyulduğu bu prosedürde uygulama bölgesinde kolajen sentezi elde edilmesi amaçlanır. Kimyasal peeling işlemi hücrelerin yenilenmesini sağlamakla birlikte işlemin ardından cildin güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunması son derece önemlidir.

İnatçı Yağlardan Lipoliz İle Kurtulur

Lipoliz İstanbul ve diğer metropollerimizde son zamanların en çok ilgi gören yöntemlerinden biri olduğu gibi dünya genelinde de oldukça popülerdir. Lipoliz dengeli beslenmeye ve düzenli spora rağmen inatçı yağ birikimlerinin olduğu bölgelerdeki bölgesel yağların eritilmesinde kullanılan etkili bir prosedürdür. İnsan vücudunun bazı bölgeleri yağ depolanmasına daha elverişli olup kadınlarda genellikle kalça, bacak, karın ve belin yan taraflarında, erkeklerde ise bel ve karın bölgesinde inatçı yağ birikimleri oluşur. Lipoliz yöntemi bölgesel dirençli yağ birikimlerinden şikayetçi olan kişilere ameliyat gerekmeksizin yağların vücuttan uzaklaştırılabilmesi imkanını sunar.

Lipoliz PPC denilen ve soya fasulyesinden elde edilen maddenin deri altına enjekte edilmesi yoluyla uygulanır. İnsan vücudunda bulunan bir madde olan PPC yağ metabolizmasında önemli bir madde olma özelliğine sahiptir. Adiposit denilen yağ hücrelerinin içerisinde yer alan katı yağın çözünmesini ve metabolize edilmesi çok daha kolay olan akışkan yağlı su solüsyonuna dönüştürülmesini sağlar. Böylece yağ hücrelerinin parçalanarak vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırır.

PPC yağ hücresi zarının geçirgenliğini ve akışkanlığını artırma özelliği sayesinde lipidik bileşenlerin hücre dışına çıkışını kolaylaştırır. Uzaklaştırılan ve metabolize edilen yağlar sonraki süreçte vücudun doğal lenfatik sistemi kullanılarak dışarı atılır. Yağların vücuttan doğal bir süreçle dışarı atılıyor olması lipoliz prosedüründen sonra uygulama bölgesinde gevşeme ve sarkma probleminin minimum düzeyde görülmesinde önemli rol oynar.

Lipoliz selülit, yağlanmaya bağlı şekil bozukluğu, göz altı torbalanmaları, jinekomasti, lipom ve göz çevresinde ortaya çıkan yağlanmaların giderilmesi konusunda son derece etkili bir tedavi yöntemi olarak ön plana çıkar. Bunların yanı sıra cerrahi yolla yağ alımı işleminden sonra oluşan şekil bozukluklarının giderilmesi noktasında da lipoliz yönteminden yararlanılması mümkündür.

Alanının başarılı isimlerinden Uzman Dr. Şafak Göktaş leke tedavisi ve lipoliz uygulamaları başta olmak üzere tüm medikal prosedürleri steril bir ortamda ve titizlikle gerçekleştirmektedir. Hastalarının ihtiyaçlarını ve beklentilerini detaylı bir şekilde analiz ettikten sonra en uygun çözümleri öneren Uzman Dr. Şafak Göktaş ile iletişime geçerek siz de ameliyatsız güzelliğe ve genç görünüme giden yolda ilk adımınızı atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir