Cilt Bakımı

Cilt Bakımında Neden Maske Uygulanır?

Sağlıklı ve bakımlı bir cildin sırrı düzenli yapılan cilt bakımlarından geçmektedir. Cilt gün içerisinde egzoz dumanları, toz, güneşin zararlı etkileri gibi birçok çevresel faktörlere maruz kalır. Bu durum gözenekleri tıkayarak sivilce, leke, ton farklılıkları gibi çeşitli cilt problemlerinin oluşmasına zemin hazırlar. Bu etkilerden cildi arındırmak ve bakıma hazırlamak için cilt bakımının birinci ve temel adımı olan cilt temizliği son derece önem taşır. Bu temizlik adımı günlük ve haftalık olarak ikiye ayrılır.

1.Günlük Cilt Temizliği

Makyajın ciltte kalmasının oluşturduğu zararlı artık hepimiz biliyoruz. Makyaj ne kadar yoğun veya hafif olursa olsun mutlaka ciltten arındırılması gerekir. Bu işlem için makyaj temizleme suyu veya süt çeşitlerini tercih edilir. Fakat cildi sadece makyajdan arındırmak yeterli bir cilt temizliği sağlamaz. Günlük olarak cilt yapısına uygun mutlaka bir temizleme jeli, temizleme köpüğü ile cilt arındırılmalıdır. Sonrasında cilt yapısına uygun mutlaka bir nemlendirici uygulanması gerekir.

İLGİLİ BİLGİ:   Parmaklar Neden Çıtlar?

2.Haftalık Cilt Temizliği

Haftalık cilt temizliğinin temel ürünü yüz maskesidir. Maskeler cildi derinlemesine arındırır ve gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar. Ciltte belli bir süre kalan özellikleri sayesinde ihtiyaç duyduğu temizlik ve bakımı tamamlar. Yüz için maskeler temizleyici, nemlendirici ve onarıcı olmak üzere kendi arasında çeşitliliğe ayrılmaktadır. Bu anlamda cilt yapısına ve problemine yönelik dermokozmetik ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Bakımında Neden Maske Uygulanır?

Kil, yüz temizleme maskesi olarak en yaygın maske çeşitleri arasında yer alır. Yağlı, akneli ve gözenekli ciltler için oldukça idealdir. Kil maskesi cildi derinlemesine temizlerken gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur. Tüm ciltler için kullanıma uygun bu ürün cildin yapısına göre bekleme süresini değiştirilerek kullanılmalıdır. Örneğin; yağlı ciltlerde 10-15 dakika bekletilirken, normal bir ciltte kalma süresi 5-7 dakika olmalıdır.

Nemsiz ve kuru bir cilde sahipseniz tercih etmeniz gereken nem maskesidir. Cildin doğal nem seviyesini dengeleyerek daha parlak ve bakımlı bir cilt görünümünü sunar. Bunun yanı sıra erkek yüz maskesi, leke, sivilce, anti aging (yaşlanma karşıtı) bakım maskeleri de bulunmaktadır. Her cilt problemine çözüm sunan dünyaca ünlü Nuxe, La Roche Posay, Caudalie, Avene ve daha fazla dermokozmetik markaların en iyi yüz maskesi çeşitlerini Dermokozmetika da bulabilirsiniz.

İLGİLİ BİLGİ:   Rapunzel Sendromu Nedir? Rapunzel Sendromunun Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı